Premier Janez Janša, aktualni predsednik države Danilo Türk, vodja opozicije Zoran Janković, predsedniška kandidata Milan Zver in Borut Pahor so se srečali na skupnem sestanku, kjer so razpravljali o tem, kako doseči dogovor in se izogniti referendumom. Prav zaradi slednjega so na sestanku sodelovali tudi pobudniki referendumov, in sicer predsednik Sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije Tomaž Kumer in sekretarka istega sindikata Sonja Kos.
Na sestanku so se dogovorili, da bodo v naslednjih dneh naredili vse, kar je mogoče, da bi se izognili referendumom. Naslednji krog posvetovanj bo opravljen že v ponedeljek, je po sestanku povedal Türk.
V naslednjem krogu posvetovanj se bodo po besedah Türka tako najprej sestali na delovni ravni, nato pa še na sestanku s predsednikom vlade. Po potrebi bo na slednjem sodeloval tudi Türk sam. Slednji je sicer današnji sestanek ocenil kot dober. "Imam določeno upanje, da bi na ta način lahko dosegli napredek," je dejal.
O končni obliki dogovora po besedah Türka danes še ni mogoče govoriti, "delamo pa na tem, da se ponovno vzpostavi zaupanje in da bi nadaljevali s pogovori s ciljem, da se najdejo rešitve, ki bi nas peljale naprej in referenduma ne bi bilo".
Premier Janša pa je ocenil, da je bilo na sestanku izkazano nekaj dobre volje za to, da se odpravijo blokade, ki grozijo dvema ključnima protikriznima ukrepoma. "Upam, da bo dobra volja ostala in se bo izkazala tudi na omenjenih usklajevalnih sestankih," je dejal.
Janša ob tem poudarja, da so nekateri predlogi sindikata in opozicije pri obeh zakonih sprejemljivi, denimo predlog, da pri nadzoru pri obeh inštitucijah sodelujejo predstavniki socialnih partnerjev in opozicije. "Ni se pa možno še dve leti pogovarjati o tem, ali ta način sanacije ali drugi oziroma ali takšen način upravljanja državnega premoženja ali ne, ker je za to zastavica že padla," je dejal.
Burleska in prestiž
Na vprašanje, ali se po tej 'burleski' počuti kot zmagovalec ali poraženec, je Türk odgovoril, da nikakor ni zmagovalec. "Ni šlo za burlesko, šlo je za postopno dogovarjanje, kako na enem mestu zbrati vse ključne akterje. Nezaupanje med njimi je izredno globoko, težko ga bo premagati. Danes smo imeli temeljit pogovor, katerega izplen je ta, da se je stopnja nezaupanja zmanjšala in da bomo prihodnji teden nadaljevali," je dejal.
Zver je pripomnil, da je šlo v tem primeru morda za prestiž, a vseeno lahko pohvali politike, da so poskušali narediti korak naprej. Sam je sicer tako pobudo pričakoval že prej, preden je "padalec skočil iz letala".
"Danes je bil storjen majhen korak, zagotovo ne dovolj velik. Ali je bil koristen, bo prinesel čas," pa je dejal Pahor. Kdor koli da pobudo, jo je treba ceniti in k njej pristopiti. V Sloveniji moramo zaupati v dobro vero tistih, ki predlagajo nekaj dobrega, je še dejal.
Pred sestankom pesimistično
Aktualni predsednik in predsedniški kandidat Türk je pred sestankom glede zapletov o tem, kje bo sestanek, povedal, da ne gre za tekmovanje med njim in premierjem Janšo ter da je njemu vseeno, kje se dobijo. Pomembno je samo, da so na sestanku navzoči pravi udeleženci in se pogovori začnejo, je dejal pred sestankom. Da ni pomembno, kje je sestanek, je dejal tudi predsednik vlade Janša, ki je bil pred sestankom pesimističen, da bi dosegli kakšen konkreten dogovor. "A upanje umira zadnje," je dodal. Na vprašanje, ali je glede na to, da se je odločil, da bo sestanek potekal pri Türku, naredil korak nazaj, pa je dejal, da je naredil "korak naprej".
Tudi Pahor ni pričakoval konkretnega dogovora. Razlog, da se je udeležil pogovora, tako po njegovih besedah ni zelo velika vera v velik napredek glede vprašanj, ki jih bodo obravnavali, "pač pa dolžno spoštovanje funkcije predsednika republike". Zver pa je celoten zaplet o tem, kje bo potekal sestanek in kdo bo povabil nanj, označil kot nepotreben.
Kako in kaj se je sploh zapletlo?
Türk je v vlogi predsednika države povabil premierja Janšo na sestanek na štiri oči, a Janša je nato za danes sklical sestanek s predsedniškimi kandidati, saj po njegovem mnenju kandidati močno vplivajo na slovensko javnost in ravnanje politike. Poleg tega pa se je Janša za sklic sestanka odločil, ker v nastopih predsedniških kandidatov vidi, kako vsi trije poudarjajo nujnost sodelovanja pri premagovanju težav, s katerimi se srečuje država, in zaradi včerajšnje napovedi Evropske komisije o poglabljanju recesije v Sloveniji, iz katere je mogoče razbrati tudi veliko zaskrbljenost voditeljev Evropske unije zaradi vedno novih blokad pri uveljavljanju nujnih protikriznih ukrepov v Sloveniji.
Na pogovoru bi se po besedah premierja posvetovali tudi o tem, ali je smiselno v kratkem sklicati vnovičen posvet predsednikov vseh parlamentarnih strank. Kot izpostavlja, je namreč "zadnji neuspeli julijski sestanek, ko je opozicija javno zavrnila vse predloge, zgolj prispeval k drastičnemu padcu bonitetnih ocen države takoj v naslednjem tednu".
Na Janševo vabilo se je kmalu nato odzval Türk, ki je dejal, da predlagana zasedba sestanka ni dobra. "Ocenjujem, da povezovanje teh naporov z volitvami predsednika republike ni primerno. Probleme je treba reševati zdaj in za to reševanje so poklicani sedanji nosilci odgovornih funkcij v državi," je zapisal.
Janšo je zato povabil na pogovor v svoj urad, povabil pa je tudi predsednika državnega zbora Gregorja Viranta, prvaka Pozitivne Slovenije Jankovića, Kumra, predsednika Sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije, ter oba protikandidata za predsednika, a vsakega v svoji vlogi – Pahorja kot poslanca DZ, Zvera pa kot evropskega poslanca.
Čeprav najprej ni bilo jasno, ali se bo premier Janša strinjal z novo lokacijo in se sestanka udeležil in ali bodo prišli tudi preostali vabljeni, se tokrat ni ponovila situacija Janša – Janković, ko se politika nista mogla dogovoriti, kje bi se srečala. Janša se je odločil, da bo tudi on šel na sestanek v zasedbi, ki jo je predlagal predsednik, prišli pa so tudi preostali vabljeni.
Pripravljenost na to, da se sestanejo kjer koli, je pokazal tudi predsednik države. Kot je pojasnil njegov tiskovni predstavnik Boštjan Lajovic: "Ni pomembna forma sestanka. Pomembno je, da se ključni akterji, ki lahko rešijo zaplet v zvezi z referendumi, končno usedejo za isto mizo. Prejšnji teden še ni bilo pripravljenosti, ta se zdaj kaže in priložnost je treba izkoristiti."
Predsedniški kandidat Pahor je kmalu po zapletu ocenil, da je današnji sestanek izjemno pomemben. Seveda pa upa tudi na končni dogovor. "Želim si, da vse zamisli in besede o dogovorih niso le besede zavoljo volitev," je zapisal na Twitterju.
KOMENTARJI (2185)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.