Slovenija

Pri nas prenoči vse več Rusov

Ljubljana, 30. 10. 2013 11.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Poletna turistična sezona v Sloveniji je bila boljša od lanske. Manj je bilo sicer domačih turistov, ki se vse več odločajo za enodnevne izlete ali za dopust v tujini. Med tujimi gosti je bilo največ Italijanov.

Po ocenah Irene Černič z državnega statističnega urada je turistična dejavnost ena hitreje rastočih panog med storitvenimi dejavnostmi v Sloveniji. Po letu 2009 se sicer število prenočitev domačih turistov v poletnih mesecih zmanjšuje, predvsem zaradi slabših gospodarskih razmer.

"Slovenci morda nekoliko manj počitnikujemo oziroma se pogosteje odločamo za enodnevne izlete, nekaj malega pa tudi na račun potovanj v tujino," je pojasnila. Po drugi strani narašča število prenočitev in prihodov tujih turistov. Medtem ko je število prenočitev domačih turistov letošnjo poletno sezono v primerjavi z lansko upadlo za štiri odstotke, pa je za pet odstotkov naraslo število prenočitev tujih turistov. Domači turisti so poleti največkrat obiskali zdraviliške občine, tuji pa gorske.

Letošnja poletna sezona je bila boljša kot lanska.
Letošnja poletna sezona je bila boljša kot lanska. FOTO: Thinkstock

Najmočnejši turistični mesec je bil tudi letos avgust, ko je bilo zabeleženih 21 odstotkov več prihodov in 15 odstotkov več prenočitev kot julija, ki je bil drugi "najmočnejši mesec". Turisti so se letos poleti v turističnih nastanitvenih objektih v povprečju zadržali štiri dni. Podobno kot pretekla leta je bilo tudi letos poleti največ prihodov tujih turistov iz Italije (15 odstotkov vseh prihodov tujih turistov), sledili so turisti iz Nemčije, Avstrije in Nizozemske, ki so skupaj predstavljali 41 odstotkov vseh prihodov tujih turistov.

Italijani in Avstrijci so letos poleti najpogosteje prenočevali v hotelih v obmorskih občinah, Slovenci v hotelih v zdraviliških občinah, nizozemski gostje pa so v največjem deležu prenočevali v kampih v gorskih občinah. Druge pomembnejše države, iz katerih so turisti letošnje poletje prišli v Slovenijo, so Češka, Francija, Belgija in Združeno kraljestvo, pri vseh pa se je število prihodov povečalo. Tuji turisti so letos sicer poleti ustvarili dve tretjini vseh prenočitev.

Na statističnem uradu tudi ugotavljajo, da je v zadnjih letih vse več prenočitev ruskih turistov. V primerjavi z lansko poletno sezono se je število njihovih prenočitev povečalo za 11 odstotkov. "Trend rasti se nadaljuje tudi pri turistih iz Belgije, ki jih je bilo za 10 odstotkov več kot lani, in iz Nizozemske. Nizozemski turisti so letošnje poletje ustvarili za štiri odstotke več prenočitev," je pojasnila Černičeva.

Po letu 2011 pa se zmanjšuje število prenočitev italijanskih gostov, ki so v letošnji poletni turistični sezoni ustvarili za odstotek manj prenočitev kot lani. Število prenočitev nemških gostov se je na letni ravni zmanjšalo za tri odstotke. Po besedah Černičeve vse pomembnejši postajajo tudi gostje iz čezmorskih turističnih trgov. Poleti se je število prenočitev kitajskih turistov povečalo za 31 odstotkov, število prenočitev turistov iz ZDA pa za sedem odstotkov. Upadlo pa je število prenočitev japonskih gostov, in sicer za 16 odstotkov.

Letos septembra več nočitev

V turističnih nastanitvenih objektih je bilo septembra ugotovljenih za dva odstotka več prihodov turistov in za tri odstotke več njihovih prenočitev kot v enakem obdobju lani. Na letni ravni se je povečalo število prihodov in prenočitev tujih turistov, upadlo pa je število prihodov in prenočitev domačih, tudi kažejo podatki državnega statističnega urada.

Število prihodov in prenočitev domačih turistov se je septembra zmanjšalo za dva oziroma tri odstotke, prihodov in prenočitev tujih turistov pa je bilo več za tri oziroma sedem odstotkov. Največ prenočitev je bilo ustvarjenih v hotelih (65 odstotkov), sledili so kampi z 12 odstotki, zasebne sobe, apartmaji in hiše s petimi odstotki ter apartmajska in počitniška naselja s štirimi odstotki prenočitev turistov.

V Ljubljani je bilo ustvarjenih 12 odstotkov vseh prenočitev, število prenočitev se je na letni ravni povečalo za osem odstotkov.
V Ljubljani je bilo ustvarjenih 12 odstotkov vseh prenočitev, število prenočitev se je na letni ravni povečalo za osem odstotkov. FOTO: Thinkstock
Od januarja do septembra je bilo v Sloveniji ugotovljenih za dva odstotka več prihodov turistov, število njihovih prenočitev pa je bilo približno enako. Domači turisti so v tem obdobju ustvarili za tri odstotke manj prihodov in za štiri odstotke manj prenočitev, tuji turisti pa za štiri odstotke več prihodov in za tri odstotke več prenočitev kot lani v tem obdobju.

Število prenočitev turistov se je na letni ravni povečalo v hotelih (za en odstotek), v kampih (za šest odstotkov), v zasebnih sobah, apartmajih in hišah (za 25 odstotkov), v mladinskih hotelih (za 27 odstotkov) in na turističnih kmetijah z nastanitvijo (za 30 odstotkov). V primerjavi z lanskim septembrom je upadlo število prenočitev v apartmajskih in počitniških naseljih, in sicer za 10 odstotkov.

Največ je turistov iz Nemčije

Tuji turisti so v Sloveniji v septembru ustvarili 70 odstotkov turističnih prenočitev, največ turistov pa je bilo iz Nemčije (15 odstotkov), Avstrije (12 odstotkov), Italije (11 odstotkov), Rusije (pet odstotkov), Združenega kraljestva (prav tako pet odstotkov) in Izraela (štirje odstotki).

Z vidika pomembnejših turističnih trgov se je v Sloveniji povečalo število prenočitev turistov iz Nemčije (za tri odstotke), iz Združenega kraljestva (za štiri odstotke) in turistov iz ZDA (za šest odstotkov). Italijanski turisti so ustvarili za tri odstotke manj prenočitev, upadlo pa je tudi število nočitev turistov iz Avstrije (za pet odstotkov) in Rusije (za 11 odstotkov).

Največ prenočitev turistov je bilo septembra v zdraviliških občinah, in sicer 27 odstotkov, v primerjavi z lanskim septembrom pa so zdraviliške občine imele tri odstotke manj prenočitev. Sledile so obmorske in gorske občine s 24 odstotki vseh prenočitev, na letni ravni pa so imele občine tri odstotke več prenočitev. V gorskih občinah je bilo ustvarjenih 23 odstotkov vseh prenočitev, število prenočitev pa se je na letni ravni povečalo za 10 odstotkov.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

damko 1
30. 10. 2013 18.14
Sj Slovencev vedno vec zivi v revscini, zato jih pa ni pol na dopustu :-(
MUNGATUMBA
30. 10. 2013 18.03
Isto je bilo v Monte ti ga na negro,, potlej se je pa nehal..
User950048
30. 10. 2013 15.09
+2
Ruski turisti prihajajo, ostali turisti pa bežijo pred njimi .........
Die einemaister
30. 10. 2013 21.35
+1
ruski turisti prnesejo denarja za use ostale turiste tko d nej uni drugi kr bežijo jih ne rabimo