Kljub temu, da je Evropa v očeh prebivalcev drugih celin pogosto obravnavana kot idealna celina za zabavo in sprostitev, so v nekaterih državah še vedno v veljavi zelo staromodni predpisi in zakoni. Medtem, ko so nekateri le še črka na papirju, pa se druge še vedno izvršuje in preverja tudi v praksi, poroča portal Euronews. In kateri izmed njih so najbolj nenavadni?

Če lokal nima licence, je ples prepovedan
Če vam ples ne diši, vam na Švedskem ne bo hudega, a v nasprotnem primeru - pazite, v katerem izmed lokalov se odločite zaplesati. V državi je bil namreč že leta 1930 v veljavi zakon, ki v barih, ki nimajo pridobljene posebne licence, prepoveduje spontano plesanje. Zakon so do leta 1970 nekajkrat za kratek čas ukinili, a so švedsko vlado protesti in nemiri v 70-ih znova prepričali, da je prepoved prava odločitev, če v državi želijo ohraniti ohranjati javni red in mir. Kazen sicer lahko doleti le lastnike, enega izmed njih iz okolice Härjedalenwasa pa so preganjali še leta 2020.
V vseh teh letih so lastniki gostinskih obratov zakon poskušali večkrat razveljaviti, najbližje razveljavitvi so bili med letoma 2011 in 2014, ko je za ukinitev zmanjkalo le nekaj glasov, leta 2016 pa je parlamentu razveljavitev uspelo izglasovati, a se ta ni nikoli uvedla v praksi, niti v zakonskem aktu.

Kadar je vetrovno, nikar ne spuščajte zmaja
Drug nenavaden zakon najdemo na Otoku. Tam je namreč prepovedano spuščanje zmajev - in to že od sredine 19. stoletja. Zakon določa, da lahko globa doleti vsakega, ki v zrak spušča letečega zmaja, njegov spust pa zmoti kogarkoli v okolici. Za spuščanje tako Britanci plačajo kazen samo, če jim pot prečka nejevoljna oseba.
Ker so na Otoku zmaji opredeljeni kot leteči predmet, zanje veljajo pravila Uprave za civilno letalstvo, ki določajo, da se plovila od tal ne smejo dvigniti za več kot 200 metrov.

Francosko poljubljanje - a ne peronu!
Čeprav francozi veljajo za najbolj romantičen narod na celini, po njihovi državi se celo imenuje oblika poljubljanja, na nekaterih javnih mestih ravno to prepovedujejo. Poljubljanje je prepovedano na peronih, saj naj bi zaradi dolgotrajnega poslavljanja prihajalo da zamud pri odhodih.
Ravno zaradi zamud je leta 1910 takratni vodilni prevoznik uspel prepovedati poljubljanje tako na peronih kot na vlakih, ki se nahajajo na območju železniških postaj.

Nasmejano v Milano
V Italijanskem mestu, ki velja za prestolnico mode, je prav tako v veljavi zelo nenavaden predpis. In kršijo ga skoraj vse manekenke - v mestu je namreč z zakonom še iz časa Avstro-Ogrske obvezno biti nasmejan. Izjeme so žalujoči na pogrebih in obiskovalci bolnišnic.
Seveda pa oblasti izvajanja zakona ne preverjajo več, niti ni podatkov, kako strogo se je preverjal v preteklosti. Govori pa se, da je bil zakon uveden z namenom povečanja prepoznavnosti mesta v velikem srednjeevropskem imperiju.

Šokirajo tudi novejši predpisi
V evropskih državah se poleg zgornjih, zelo starih, najdejo tudi novejši predpisi in zakoni, nekateri manj, nekateri pa bolj nenavadni. Če se vrnemo v Italijo - na otoku Capri, kjer so znani po izdelovanju sandal, je prepovedano nositi škripajočo obutev, prav tako italijanske oblasti lahko aretirajo moške v krilih. V Španiji je prepovedana vožnja z natikači - kazen za tovrstno početje znaša 200 evrov.

V Barceloni vas lahko oglobijo zaradi pljuvanja, prebivalci Madrida pa med 15.29 in 18.47 ne smejo vprašati po času. Na Norveškem so z zakonom dovoljeni boji s pestmi - a če izzvani dvoboj zavrne, je nasprotniku dolžan štiri jelene.
V Turčiji se je prepovedano zaljubiti v sosedovega sina, hčerko, ženo, služabnika ali ... domačo žival.
Nekatera so le lokalni miti, spet druga pa vas lahko krepko udarijo po denarnici, zato je vedno priporočljivo, da se o pravilih mesta, kamor se odpravljate, dobro informirate, četudi greste samo v sosednjo Italijo.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.