Magazin

50 let od slavne fotografije: 'Nisem več napalmovo dekle'

Ljubljana, 11. 06. 2022 07.00 |

Kim Phuc na otvoritvi razstave v Milanu maja 2022
Avtor
Karmelina Husejnović
Komentarji
103

Črno-bela fotografija prestrašenih otrok, v središču katere je povsem naga deklica, je simbol grozot vojne, v katerih so pogosto najbolj prizadeti otroci. Kako zelo grozljiv je bil dogodek, ki ga je pred 50 leti ovekovečila fotografska kamera, še danes živo občuti Kim Phuc, deklica s fotografije. Med napadom z napalm bombami je namreč utrpela tako hude poškodbe, da so zdravniki mislili, da ne bo preživela. V bolnišnici se je zdravila 14 mesecev in prestala 17 operacij. Brazgotine, tako fizične kot duševne, so ostale. Čeprav je prav zaradi te izkušnje odkrila tudi svoje poslanstvo.

V osebni izpovedi, ki jo je pred dnevi objavil The New York Times, je Kim Phuc Phan Thi zapisala, da se je kot majhna deklica veliko smejala, rada je hodila v šolo, se igrala s svojimi bratranci in ostalimi otroki iz vasi. "Vse to se je spremenilo 8. junija 1972. Tega grozovitega dne se spominjam le s prebliski. S svojimi bratranci sem se igrala na dvorišču templja. V naslednjem trenutku smo zaslišali, kako nas je nizko preletelo letalo in nato oglušujoč hrup. Sledile so eksplozije, dim in neznosna bolečina. Imela sem devet let," je zapisala.

Napalmovo dekle
Napalmovo dekle FOTO: AP

Zgornja fotografija je bila posneta natanko tistega dne pred 50 leti in je ena najbolj ikoničnih fotografij vojne v Vietnamu in 20. stoletja na sploh. Fotograf Nick Ut je na njej ujel trenutek, ko gola devetletna Kim Phuc skupaj z drugimi otroki prestrašeno teče po cesti, za njimi hodijo vojaki, v ozadju pa se vali črn dim. Na obrazih otrok se odražajo občutki groze, bolečine in zmede. 

Fotografija je nastala po napadu z napalmom na majhno vasico Trang Bang. Junija 1972 se je na obrobju omenjene vasice odvila bitka med četami Severnega in Južnega Vietnama. Ameriška vojska, ki je podpirala in vodila južnovietnamske enote, je bila obveščena, da so domačini zapustili vasico Trang Bang. Ameriški poveljnik je tako domneval, da so se vojaki Severnega Vietnama zatekli v zapuščeno vas, zato je južnovietnamskim letalskim silam ukazal, naj jo napadejo. 

Ameriški poveljnik in južnovietnamske sile pa niso vedeli, da je nekaj vaščanov ostalo v vasi in se zateklo v majhen tempelj. Ko je napalm bomba zadela tempelj, so vaščani v strahu stekli ven. Pilot južnovietnamskih letalskih sil jih je zamenjal za sovražne vojake in je nanje spustil še več napalma. 

Zakaj je bila deklica naga?

Napalm je zelo vnetljiva, viskozna zmes iz natrijevega palmitata, želiranega bencina in drugih sestavin. Napalmske bombe so zasnovane tako, da se med gorenjem snov oprime telesa. Američani so jih med vietnamsko vojno uporabljali predvsem za požiganje džungle in polj.

Med napadom na vas Trang Bang je na deklico in ostale vaščane padla velika količina napalma. Njena dva bratranca in še dva vaščana napada niso preživeli. Napalm se je oprijel dekličinega hrbta, rok in prsi. Prestrašena in v hudih bolečinah, je s sebe strgala goreča oblačila in stekla po bližnji cesti skupaj z drugimi prestrašenimi otroki. A še po tem, ko se je znebila oblačil, je med tekom kričala: "Nng qu, Nng qu." V prevodu je to: "Prevroče, prevroče."

"Napalm se te oprime, ne glede na to, kako hitro tečeš, in povzroča grozljive opekline ter bolečino, ki traja vse življenje," pravi danes 59-letnica. Sama se sicer ne spomni, da bi tekla in kričala. Se pa spomni, da ji je fotograf rešil življenje. Polil jo je z vodo in jo skupaj z drugimi poškodovanimi otroki odpeljal v bolnišnico. 

"Nick je s to neverjetno fotografijo za vedno spremenil moje življenje. Vendar me je tudi rešil. Ko je posnel fotografijo, je odložil kamero, me ovil v odejo in me hitro odpeljal v zdravniško oskrbo. Večno mu bom hvaležna," je zapisala. 

Vendar, kot pravi, ga je občasno zaradi fotografije tudi sovražila. "Med odraščanjem sem sovražila to fotografijo. Mislila sem si, da sem majhna deklica. Bila sem naga. Zakaj je posnel to fotografijo? Zakaj me starši niso zaščitili? Zakaj je dal fotografijo v tisk? Zakaj sem bila jaz edini otrok brez obleke, medtem ko so moji bratje in bratranci na fotografiji oblečeni? Počutila sem se grdo in sram me je bilo," se spominja. 

Kim Phuc je bila rojena 6. aprila 1963 v južnem Vietnamu. Svet jo je spoznal kot napalmovo dekle. Z družino je do usodnega dne živela v vasi Trang Bang v Južnem Vietnamu. Bili so preprosti ljudje, ki so se preživljali s kmetijstvom, vse dokler ni njenega zgodnjega otroštva prekinila vojna. 

Opekline so pustile fizične in psihične brazgotine

Še preden so prispeli do zdravnika, je devetletnica izgubila zavest. Med napadom je utrpela opekline tretje stopnje in vse je kazalo, da ne bo preživela. 

Po dogodku je bila več dni v nezavesti, nato pa se je nekega popoldneva nenadoma zbudila, kar je zdravnikom vlilo upanje, da bo vendarle preživela. Njeno stanje je še vedno bilo zelo resno, saj so opekline prekrivale velik del njenega telesa. Bila je v hudih bolečinah, tako da je vsakič, ko so ji medicinske sestre čistile in previjale rane, izgubila zavest. 

Fotograf jo je v bolnišnici pogosto obiskoval in med drugim organiziral akcijo zbiranja denarja za njeno zdravljenje. Po 14 mesecih in 17 operacijah so deklico končno izpustili iz bolnišnice. 

Zaradi vojne ima trajne posledice. Opekline so pustile brazgotine na tretjini telesa in ji povzročile kronične bolečine. Posledično se je v času odraščanja počutila tesnobno in se spopadala tudi z depresijo. Bala se je, da je s takšnim telesom nihče ne bo imel rad. 

"Spomnim se, da sem si mislila: "O, moj Bog! Opekla sem se in sem grda in ljudje me bodo gledali z drugačnimi očmi,"" je dejala v enem od intervjujev. 

Ko so jo vprašali, kako se spopada z bolečino, je odgovorila: "Molila sem in odločila sem se, da se ne bom osredotočala na svojo bolečino. Ko se bolečina pojavi, poskušam svoje misli odvrniti s čim drugim, na primer s petjem, sprehodom ali telefonskim pogovorom."

 Od depresije do vere in političnega azila v Kanadi

Zaradi kroničnih bolečin, depresije in sovraštva do ljudi, ki so ji povzročili trpljenje, je razmišljala tudi o samomoru. A jo je njeno trpljenje naposled pripeljalo do vere. Leta 1982, ko je bila stara 19 let, je namreč v lokalni knjižnici naletela na Sveto pismo, ki ga je prebrala in posledično se je pozneje spreobrnila v krščansko vero. 

Leta 1986 je od komunistične vlade dobila dovoljenje za nadaljevanje študija na Kubi. V tem času si je na list papirja zapisovala imena tistih, ki so ji povzročili bolečino in trpljenje ter v skladu s svojo novo vero molila zanje. "Bolj ko sem molila za svoje sovražnike, bolj se je moje srce mehčalo. Ko sem začutila pravo odpuščanje, je bilo moje srce osvobojeno. Če sem to lahko storila jaz, potem lahko vsakdo," je dejala. 

Na Kubi je spoznala vietnamskega študenta Bui Huy Toana, s katerim se je nato leta 1992 tudi poročila. Na medene tedne sta mladoporočenca odšla v Moskvo in na povratnem letu je Kim svojemu možu dejala, da ima v mislih drugo končno destinacijo. Letalo se je zaradi točenja goriva na poti ustavilo v Novi Fundlandiji, kjer sta zapustila letalo. Ko jo je mož vprašal, zakaj želi ostati v tej deželi, mu je odgovorila, da si želi svobode. V Kanadi sta zaprosila za politični azil, ki so jima ga tudi odobrili. 

V Kanadi je bila Kim končno svobodna pred vietnamsko vlado in mediji. Osvobodila se je tudi nenehne sence tiste prestrašene deklice s fotografije. Sama si je namreč dolga leta želela, da bi fotografija utonila v pozabo, a se je zgodilo ravno nasprotno. Z leti je fotografija postajala vse bolj prepoznavna. Tako je v 80. letih opravila nešteto intervjujev, z njo so se slikali člani kraljevih družin, premierji in drugi svetovni voditelji. 

"Otrok, ki teče po cesti, je postal simbol grozot vojne. Resnična oseba pa je kukala iz ozadja in se bala, da jo bodo nekako prikazali kot poškodovano osebo," pravi Kim. 

Fotograf Nick Ut in Kim Phuc
Fotograf Nick Ut in Kim Phuc FOTO: AP

Zaradi fotografije našla svoje poslanstvo

V novi državi je zaživela novo, dokaj normalno življenje s svojim možem, s katerim sta dobila tudi dva otroka. A tudi v novem svetu se ni mogla povsem otresti preteklosti, vendar pa jo je zdaj znala drugače sprejeti. 

Pomagala je ustanoviti sklad za pomoč pri zagotavljanju medicinske in psihološke pomoči otrokom, žrtvam vojne. Po svetu potuje tudi kot Unescova ambasadorka dobre volje, ki svojo zgodbo deli z ljudmi in ozavešča o grozotah vojne. 

"Vem, kako je, ko bombardirajo tvojo vas, ko uničijo tvoj dom, ko vidiš umiranje družinskih članov in trupla nedolžnih civilistov, ki ležijo na ulici. To so grozote vojne iz Vietnama, ki so ovekovečene v neštetih fotografijah in videoposnetkih. Na žalost so takšne podobe v vseh vojnah, tudi podobe dragocenih človeških življenj, ki jih uničujejo danes v Ukrajini. Takšne so tudi, a na drugačen način, grozljive podobe množičnih streljanj v šolah. Morda ne vidimo trupel tako kot pri vojnah v tujini, vendar so ti napadi domači ekvivalent vojne. Misel na to, da bi delili slike pokola, zlasti otrok, se morda zdi nesprejemljiva, vendar pa se moramo z njimi soočiti. Lažje se je skriti pred vojno realnostjo, če ne vidimo posledic," je poudarila in dodala, da se je treba z nasiljem soočiti neposredno. Prvi korak je, pravi, da si pred njim ne zatiskamo oči. 

Sama rezultat vojne že vse življenje nosi na svojem telesu. "Brazgotin ne prerasteš ne fizično ne mentalno. Zdaj sem hvaležna za moč tiste fotografije mene kot devetletne deklice, saj sem na poti, ki sem jo izbrala kot oseba. Moja groza, ki se je komaj spominjam, je postala univerzalna. Ponosna sem na to, da sem z leti postala simbol miru. Dolgo sem potrebovala, da sem to sprejela kot oseba. 50 let pozneje lahko rečem, da sem vesela, da je Nick ujel tisti trenutek kljub vsem težavam, ki jih je tisti posnetek prinesel," je zapisala za The New York Times. 

Kim Phuc na otvoritvi razstave v Milanu maja 2022
Kim Phuc na otvoritvi razstave v Milanu maja 2022 FOTO: Profimedia

Polemike zaradi golote na fotografiji

"Fotografija, ki ne miruje." Tako jo je leta 2013 ob predstavitvi dokumentarnega filma o pomenu te fotografije označil Horst Faas, novinar, ki je vztrajal, da morajo fotografijo objaviti. Uredniki pri Associated Press so namreč sprva oklevali z objavo, saj je deklica na fotografiji povsem naga. A Faas je še danes prepričan, da je nujno, da se objavljajo tudi takšne fotografije, ki zelo nazorno prikazujejo nasilje vojne, saj pravi, da bolečina ljudi ozavešča.

Znamenito fotografijo je med prvimi na svoji naslovnici objavil The New York Times. Posnetek groze je vznemiril ameriško javnost, ki že tako ni bila naklonjena ameriškemu posredovanju v vietnamski vojni. 

Nekateri menijo, da je tudi ta fotografija pomagala, da se je vojna v Vietnamu končala, saj so se leto pozneje ameriške sile umaknile iz Vietnama. Fotografija je istega leta prejela Pulitzerjevo nagrado in bila izbrana za Svetovno novinarsko fotografijo leta. 

Črno-beli posnetek je ostal eden tistih nepozabnih vizualnih podob vojnih grozot, ki še vedno pritegne pozornost in sproža polemike tudi desetletja po tem, ko je bil ustvarjen.

Nazadnje se je o njej v mednarodni javnosti polemiziralo leta 2016, ko so pri Facebooku v njej prepoznali otroško pornografijo in jo cenzurirali. Po plazu očitkov so si premislili in priznali, da gre za podobo z globalno zgodovinsko vrednostjo.

Kim Phuc je v kolumni poudarila, da bo ta fotografija vedno opomnik nezaslišanega zla, ki ga je človeštvo sposobno. Ko se Kim danes ozre nazaj, se spominja, da je bila pred 50 leti svetovni javnosti znana le kot žrtev vojne, napalmovo dekle. "Toda danes, 50 let pozneje, nisem več žrtev vojne. Sem mati, babica in preživela, ki poziva k miru," pravi. Zaradi svoje posvečenosti promociji miru je leta 2019 prejela dresdensko nagrado za mir.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (103)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Enota NAprej
12. 06. 2022 21.56
Koliko gorja svet premore, hoce ga pa se vedno, nikoli ni dovolj
Rains
12. 06. 2022 21.36
-3
Glej ga zlomka, Kim Phuc Phan Thi danes živi na Zahodu. Kljub vsemu se je odločila, da je Zahod vendarle manjše slo kot Vzhod. Le kako to?
GMajky
13. 06. 2022 08.26
+2
a ti si pa se kar tuki, sm mislu da si tut ti odkorakal na zahod, ki ti je tako vsec!
LuckyBastardo
12. 06. 2022 21.10
+1
Ali ima kdo dobro mnenje od ZDA in njenih krvoločnih pomorih
Rains
12. 06. 2022 21.30
-1
Če so Rusi in Kitajci brezmadežni potem so tudi Američani.
Dado74
12. 06. 2022 21.09
+0
To je ta Amerika….
travc
12. 06. 2022 19.51
+6
Ameriška demokracija.
revolutionmustcome
12. 06. 2022 19.39
+7
ZDA vojni zločinci, kje so bile sankcije? Aja, demokracija, Rusi so slabi?
Tičfirič
12. 06. 2022 19.02
+10
Ko vidiš trpljenje otrok, te stisne pri srcu. Zakaj morajo otroci trpeti?
guruguru
12. 06. 2022 19.54
+4
Zato, ker je lažje ubijati, kot se pogovarjati...človeštvo je že tisočletja na isti stopnji...
medus
12. 06. 2022 18.48
+17
Bodo kake sankcije za zda?
Nagasaki
12. 06. 2022 19.09
+7
Rains
12. 06. 2022 21.31
-2
Če lahko Rusi in Kitajci, lahko tudi Američani.
Nagasaki
12. 06. 2022 16.50
+11
In kdo jih je napadel? Sigurno ne kakšna demokratična država, ki trenutno skrbi, da bomo v EU obubožali🤦🤦🤦
ne rabimo predsednika
12. 06. 2022 15.37
+3
Ta ženska je menda prebegnila v Kanado na koncu.
Pri?evalec
12. 06. 2022 15.33
-20
Tisti, ki ste bili v Vietnamu, veste, da so našli vietnamci in američani spravo, o kateri lahko marsikateri evropski narod, vlljučno z nami, samo sanja. So se rusi kdaj komu opravičili?
Dagros
12. 06. 2022 15.45
+27
Točno ja...najprej napadeš ,ubijaš in pol rečeš oprosti...ker to povrne vse mrtve nazaj in vse je super in fajn
detect
12. 06. 2022 16.21
+8
Stauffenberg
12. 06. 2022 16.48
+9
V knjgi ameroškega pisatelja R.Kiyosakija - " Kdo mi je ukradel pokojnino, ta lepo opiše dogodek nekega pilota na ameriški letalonosilki, ko mu predstojnik razloži, da je v vijetnamski vojni on-pilot tam, ne zaradi širjenja komunizma ampak zradi nafte.
guruguru
12. 06. 2022 19.57
+5
Pri.. Sem bil v Vietnamu in tam ni bilo občutiti nobene sprave, vsaj med navadnimi ljudmi ne! Ne marajo Amerov...
borjac
12. 06. 2022 20.02
+1
Ne govori neumnosti, kakšno spravo, odškodnino so plačali ZDA, še danes nekaj plačujejo, pa vse tiste vojne ujetnike so morali odkupiti, ker je bil takrat Rambo na dopustu, pa ni mogel vseh rešiti.
olimpija007
12. 06. 2022 15.18
+28
In kje so bile takrat sankcije?! Za veliko bolj nehumano” vojno
predator999
12. 06. 2022 15.28
+20
ZDA in Nato ne rabita sankcij.. Oni so miroljubni💩
_Nico_T_
12. 06. 2022 15.37
-15
Če ne bi šprical zgodovine, bi vedel, da so bile sankcije... Samo ti se pač nisi tega učil, niti se o tem nikoli informiral.
Schnitzel
12. 06. 2022 15.43
+17
ne seri! nobenih sankcij ni bilo. samo neki medli pozivi k miru.
Nagasaki
12. 06. 2022 19.10
+5
natmat
12. 06. 2022 15.00
+26
ZDA so nedotakljive umešavajo se pa po celem svetu!!!To je hinavski in zahrbten narod ki jih zanima le lastni interes!!!Kazati s prstom in kriviti druge ob tem da ti počneš isto je najbolj sprevrženo in obsodbe vredno dejanje!!!
Korintos11
12. 06. 2022 15.02
+15
Bomo kmalu videli kako so močni ko bo na Tajvanu spokalo.
_Nico_T_
12. 06. 2022 15.38
+11
ZDA narod? A ti pa si geografijo šprical? :)
Reality check
12. 06. 2022 14.53
-4
Ti komunizma nisi videl niti od daleč. Tipičen gromovnik sdsa
Korintos11
12. 06. 2022 15.03
+29
Jaz sem živel v trdem komunizmu 39 let, pod prisilo sem si moral hišo zgraditi in na morje hoditi, vsako leto, pod mus.
bandit1
12. 06. 2022 18.40
+9
Ubogi, jaz tudi in to za 10 dni v sindikalni dom. Vse je bilo skoraj zastojn. Edino kar je družino stalo je bil prevoz. Ostalo pa otroci tega ne vedo in nikoli ne bodo videli. Superca in spomini za umret.
Reality check
12. 06. 2022 14.51
+12
Ta slika je cenzurirana s starni FB. Z izgovorom preprečevanja pornografije. Po mojem mišljenju je samo nezažjena slika, saj zda kaže v slabi luči.
Korintos11
12. 06. 2022 15.04
+13
Butalec8
12. 06. 2022 14.46
+39
2miljona civilistov poklale ZDA z kemičnim orožjem (agent orange) unicile zemljo , izgubili vojno ter pobegnili... Zdaj pa si upajo Rusom očitati Ukrajino , Fuj kaka zahodna hinavščina odvratno
Trta mrta
12. 06. 2022 14.44
+6
Rajši poročajte kaj se je dogajalo ob Gardskem jezeru.
Nace Štremljasti
12. 06. 2022 14.28
+25
strašna vojska zda,bežala iz vseh vojnih območij pa še bo bežala
patogen
12. 06. 2022 14.33
-20
Nacek, malo knjige v roke. DA se je umaknila iz Južnega Vietnama v skladu z določbami pariškega mirovnega sporazuma 1973. Ki je to določal in garantiral samostojnost in ozemeljsko celovitost Južnega Vietnama. Komunistični Vietnamci so počakali, da se ZDA umaknejo, potem pa leta 1976 napadli z Kitajsko pomočjo.
patogen
12. 06. 2022 14.34
-14
patogen
12. 06. 2022 14.09
-15
Po "zmagi Ljudstva", so množice Vietnamskih beguncev iskale pot iz Vietnama v čolnih. Kjerkoli pridejo na oblast komunisti, se pojavijo množice beguncev. Tudi Kimova je pobegnila na koncu v svobodo.
User2127030
12. 06. 2022 14.06
-21
Tisti kdo vas placuje da kopirate članke denar meče v smeti. Kod drugo pa komentatorji sploh nimajo pojma o ničemer in samo na pamet nekaj. Malo pogugkajte jaj so Azijci dekali s svojimi ljudmi ali pa Muslimani.... malo poglejte na japonsko v 2 sv. Vojni ali pa Mjanmar... ma škoda časa. Nikjer ni boljše kot na zahodu. Ne pravim da so vsepovsod drugje slabi. So dobri in slabi ampak tukaj je vec svobode. Če je nebi bilo bi vi malo drugače pisali forumih.... v javnosti lahko govoriš kaj želiš in te noben nebo še prijaviti vkadi in boste nato izginili... še smrt Janšizmu ste kričali 🤣 in kot otroci protestirali vsak petek Jansa cas pa zalagal z EURi. Na Kitajskem so stanki šli bad protestnike od takrat več ni protestov. V Rusiji zapirajo Jenulčke na več let tukaj pa podpora Rusiji pri napadu ba Ukrajinu in nobene Bojazni da vas interpol obišče. Vi si sami otezujete prihodnost in želite slabše razmere kot jih imate ker podpirate diktatorčke....zunaj je sonce jaz se pa tu ukvarjam z ljudmi bret življenja. Še na instagramu je lepše kot na tem portalu.
patogen
12. 06. 2022 14.08
-13
Gre za linijo poročanja slovenskih medijev, postavljeno leta 1945. Od takrat se ni spremenila.
Podborsky
12. 06. 2022 14.41
+11
Ti pojdi na Noro24, k se bolj noremu Tomašiču, to je za tvoj intelektualni domet.