Na osrednjem Trgu neodvisnosti v ukrajinski prestolnici Kijev se je danes kljub prepovedi na protivladnih protestih zbralo več kot 100.000 protestnikov. Ob vzklikanju gesel, kot je "revolucija", so zahtevali predčasne volitve, potem ko vlada ni podpisala pridružitvenega sporazuma z EU. V spopadih s policijo so bili številni poškodovani.
Po navedbah opozicijske stranke Domovina zaprte nekdanje premierke Julije Timošenko, na katero se sklicuje ruska tiskovna agencija Itar-Tass, naj bi se na kijevskih ulicah zbralo celo okoli 500.000 ljudi.
Z buldožerji nad barikade
Pred sedežem ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča so se protestniki spopadli s policijo. Protestniki naj bi s pomočjo buldožerjev skušali predreti barikade, nakar je policija odgovorila s solzivcem.
V spopadih so bili ranjeni številni protestniki, po navedbah tiskovne predstavnice policije Olge Bilik pa tudi 100 policistov. Po treh urah je policiji protestnike vendarle uspelo razgnati.
Aktivisti ukrajinske nacionalistične stranke Svoboda pa so medtem zavzeli stavbo kijevske mestne uprave, kjer nameravajo vzpostaviti "revolucionarni štab". "Lahko vam je všeč ali ne, toda to je začetek revolucije v Ukrajini," je dejal vodja Svobode Oleg Tjagnibok.
Janukovič se v svoji rezidenci zunaj Kijeva z drugimi visokimi predstavniki oblasti pogovarja o možnosti uvedbe izrednih razmer. Po neuradnih navedbah bi se to lahko zgodilo že v ponedeljek, izključeno pa naj ne bi bilo niti, da bi se izredno stanje nanašalo zgolj na ukrajinsko prestolnico.
Protesti potekajo že več dni
Po vsakodnevnih protestih je policija v soboto z glavnega Trga neodvisnosti v Kijevu nasilno odstranila približno tisoč protestnikov. Pri tem je bilo ranjenih več deset protestnikov. Protestniki so se nato zatekli v bližnji samostan, okoli 500 pa jih je noč preživelo na drugem trgu.
Kijevsko administrativno sodišče je nato ponoči prepovedalo proteste na tem trgu, središču protestov, ter pred vladnimi poslopji in ministrstvi v središču prestolnice. Množične proteste je prepovedalo do 7. januarja 2014.
Sobotno policijsko nasilje nad miroljubnimi protestniki so že obsodili tako EU kot ZDA ter Kijev pozvali k spoštovanju svobode izražanja in zborovanja.
Zaradi nasilja je danes svoj odstop ponudil vodja kijevske policije Valerij Korjak. Njegovega odstopa notranji minister Vitalij Zakarčenko še ni sprejel, odločil pa je, da dolžnosti ne bo opravljal do konca preiskave dogodka.
KOMENTARJI (354)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.