V okviru prvega vzorčenja sestavljenih živil, ki so ga po izbruhu afere s konjskim mesom na Otoku izvedli v Sloveniji, je bilo med 29 izdelki 28 negativnih na konjsko meso, en vzorec pa je bil pozitiven.
Inšpektorji so prejšnji teden v prvi fazi pregledali vsa potencialna živila, ki bi lahko vsebovala konjsko meso. Identificirali so okoli 350 živil po različnih trgovskih verigah, na podlagi tega seznama pa so v petek in soboto opravili vzorčenje potencialno najbolj tveganih izdelkov, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil v. d. generalnega direktorja Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Jernej Drofenik.
V okviru prvega vzorčenja je bilo med 29 izdelki 28 negativnih na konjsko meso, en vzorec pa je bil sumljiv, zato je Nacionalni veterinarski inštitut, kjer so analizirali vzorce, izvedel ponovno analizo. Izkazalo se je, da je vzorec pozitiven na konjsko meso.
Gre za 450-gramsko lazanjo, ki jo na trg daje Ledo Hrvaška, proizvaja pa podjetje Tavola iz Luksemburga. Vzorec so vzeli v trgovini Interspar, izdelek pa je bil deklariran kot goveji. O tem bodo zdaj v skladu s sistemom hitrega obveščanja obvestili druge države članice EU, je povedal Drofenik in dodal, da vzorčenje še poteka.
Sporno lazanjo umikajo s polic
Iz Uprave RS za varno hrano so še sporočili, da je trgovec takoj po prejemu obvestila o spornem izdelku, tega začel v skladu z notranjimi kontrolami umikati s polic.
Da sporni izdelek umikajo s polic, je potrdil tudi generalni direktor Špar Slovenija Igor Mervič. Pravi, da so bili nad ugotovitvami inšpektorjev presenečeni ter da bodo v prihodnje premislili, ali bodo z Ledom še sodelovali. Tudi na Ledu Slovenija so nad ugotovitvami inšpekcije presenečeni. Njihov direktor Štefan Mioč je dejal, da bodo izsledke uprave za varno hrano naprej preučili. Poudaril pa je, da Ledo ves čas nadzoruje in preverja sestavo lazanje pri njihovem proizvajalcu, to je Trada iz Luksemburga.
Je uživanje takšnega mesa nevarno?
Na vprašanje, zakaj je uživanje takšnega mesa nevarno za potrošnike, veterinarska inšpektorica Andreja Bizjak odgovarja, da ni zagotovila, da je to konjsko meso, ki bi lahko vstopilo v prehransko verigo. Ni namreč zagotovila, da konjsko meso ne vsebuje nedovoljenih substanc ali veterinarskih zdravil. Uživanje takšnega mesa pa lahko pri potrošnikih povzroči nezaželene posledice, zlasti če gre za dolgotrajno uživanje. Te snovi lahko vplivajo na metabolizem, nekatere med njimi pa so tudi rakotvorne, pojasnjuje Bizjakova.
Vseh izdelkov inšpektorji seveda ne testirajo. V Sloveniji v celotni produkciji živil na letni ravni testirajo 6000 vzorcev. Za varnost so odgovorni proizvajalci, poudarja veterinarska inšpektorica.
Tudi Nestle v mesni aferi
V evropski škandal s konjskim mesom v izdelkih, ki so označeni kot goveji, se je zapletel tudi švicarski prehrambni velikan Nestle. Podjetje je s polic v Italiji in Španiji umaknilo dva izdelka, v katerih so odkrili konjsko meso.
Nestle je odkritje konjskega mesa v svojih izdelkih priznal v ponedeljek, potem ko je sporne izdelke s polic trgovin na Finskem, Danskem, Švedskem in v Belgiji umaknil nemški Lidl.
"S testi smo odkrili sledi konjske DNK v dveh izdelkih," so sporočili iz Nestleja, obenem pa zagotovili, da tveganja za javno zdravje ni. So pa priznali, da napačno označevanje proizvodov ne ustreza "visokim standardom, ki jih od nas pričakujejo potrošniki".
Podjetje je tako s polic španskih in italijanskih trgovin umaknilo vnaprej pripravljene goveje raviole in goveje torteline. Prav tako so odpovedali dobavo vseh proizvodov, ki vključujejo goveje meso, nemškega podjetja HJ Schypke. Potrošnikom so se opravičili in zagotovili, da se bodo na problem odločno odzvali.
V nemškem podjetju HJ Schypke so se danes na omenjeno novico že odzvali in zanikali, da bi bili vpleteni v afero s konjskim mesom. Poudarili so, da so "izključno predelovalno podjetje" in se ne ukvarjajo s klanjem ali razkosavanjem živali.
"Kupujemo surovo meso, sveže ali zamrznjeno, od dobaviteljev s certifikati. Meso je že razkosano. Izrecno bi radi poudarili, da HJ Schypke v tem času ni kupil nobenega konjskega mesa," so zapisali v sporočilu za javnost.
Medtem je francosko podjetje Spanghero, ki naj bi iz 750 ton konjskega mesa pripravilo kar 4,5 milijona paketov hrane, znova dobilo dovoljenje za proizvodnjo mletega mesa, klobas in vnaprej pripravljenih obrokov. Družba pa ne bo smela več hraniti zamrznjenega mesa, je pojasnil francoski kmetijski minister Stephane Le Foll.
V Nemčiji v več vzorcih našli konjsko meso
Nemške oblasti so danes sporočile, da so v 24 od skupno 360 vzorcev našle sledi konjskega mesa. V nobeni od nemških klavnic pa testi niso bili pozitivni.
"Imamo rezultate 360 vzorcev na zvezni ravni, od katerih jih je bilo 24 pozitivnih na konjsko meso. Prezgodaj je še, da bi pokazali na enega krivca, a pristojne oblasti delajo na tem, da ugotovijo, kdo je odgovoren. In oblasti bodo najverjetneje lahko povedale, kdo je glavni krivec in kdo sokrivec, a bodo za to potrebni še številni testi," je dejal tiskovni predstavnik nemškega ministrstva za potrošnike Holger Eichele.
KOMENTARJI (506)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.