Po ogorčenju dela prebivalstva, ki se bori za preživetje in opozarja na številne žrtve orkana, je newyorški župan Michael Bloomberg odpovedal maraton, čeprav je nekaj tisoč tekmovalcev že prispelo v mesto. Župan je dolgo poudarjal, da mesto potrebuje prireditev, da dokaže, da se zna hitro postaviti nazaj na noge. Glavni razlog pa je bilo seveda več kot 320 milijonov dolarjev, kolikor mesto s prireditvijo zasluži.
Start maratona naj bi bil na Staten Islandu, kjer je umrlo 19 ljudi. Med prvimi se je uprl Hotel Hilton Garden Inn na Staten Islandu, kjer so sporočili, da ne morejo spoštovati rezervacij tekačev, ki prihajajo z vsega sveta. V hotel so se namreč zatekli brezdomci po orkanu, ki nimajo kam.
Nekaj maratoncev je negodovalo nad odločitvijo, kot kaže, pa se jih je kar precej odločilo, da bodo kot prostovoljci priskočili na pomoč prebivalstvu. Hrano, odeje, generatorje in mobilna stranišča, ki so bila namenjena za udeležence maratona, zdaj razdeljujejo prebivalstvu na najbolj prizadetih območjih ob obali. V Hobokonu tako še vedno poteka evakuacija prebivalcev, ki so ostali na poplavljenih območjih.
Prebivalci New Jerseyja menijo, da prihaja pomoč prepočasi. Nujno potrebujejo hrano in pitno vodo. Ker so brez elektrike, se bojijo tudi mraza, saj naj bi se v ponedeljek zjutraj temperature spustile pod ledišče.
Policisti patruljirajo na bencinskih servisih
Na vzhodni obali ZDA ostaja okoli 3,5 milijona odjemalcev brez elektrike, od tega dober milijon v New Yorku. V teh dneh pa je ena najbolj iskanih dobrin gorivo, ki ga ni dovolj za vse. V mestu New York, na Long Islandu in v New Jerseyju deluje le okrog 40 odstotkov črpalk. V čakalnih vrstah zato prihaja do sporov, ki so ponekod prerasli v pretepe, zato za varnost in red na bencinskih servisih skrbijo policisti. Nekega motorista pa so aretirali, ker je med sporom grozil s pištolo.
Ponekod so glede nakupa bencina uvedli sistem par - nepar (po registrskih številkah avtomobilov), ki ga poznamo iz Jugoslavije v osemdesetih letih, ko je bila predsednica izvršnega sveta Milka Planinc. En dan bodo tako lahko natočili vozniki s sodo številko registrske tablice, naslednji dan pa tisti z liho.
Da bi zadostili povpraševanju, so oblasti dovolile tujim tankerjem, da pristanejo v pristaniščih ob vzhodni obali, kar sicer ni dovoljeno. Mesto New York je tako v petek dobilo prvi tanker z dvema milijonoma sodov bencina. Vlada je tudi naročila, da se na najbolj prizadeta območja nemudoma pošljejo večje količine goriva.
Promet s podzemno železnico je še vedno omejen. Guverner New Yorka Andrew Cuomo je sporočil, da so do zdaj uspeli spet usposobiti 80 odstotkov podzemne v New Yorku. Mostovi so vsak dan polni kolon avtomobilov, za prevoze s prepolnimi mestnimi avtobusi pa je prav tako treba porabiti več ur.
Luči se počasi vračajo na Manhattan
Medtem pa so iz družbe ConEd sporočili, da je skoraj celoten Manhattan spet dobil električno energijo. Nekaj točk in posamezne zgradbe so še vedno brez elektrike, ekipe na terenu pa si prizadevajo, da bi zagotovile dobavo šolam, ki bodo odprle vrata v ponedeljek, in voliščem, kjer bodo v torek potekale predsedniške volitve, so še sporočili iz družbe.
Ostali predeli New Yorka so medtem še vedno večinoma brez električne energije.
New York vsak dan izgubi 200 milijonov dolarjev
Kontrolor mesta New York John Liu je ocenil, da se vsak dan izgubi 200 milijonov dolarjev, vendar pa skupna škoda zaradi orkana naj ne bi presegla milijarde dolarjev. Kontrolor države New York Thomas DiNapoli pa ocenjuje, da bo skupna gospodarska škoda države znašala do 18 milijard dolarjev.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.