Slovenski vojaki bodo svoj prispevek pustili tudi pri urejanju razmer v Maliju. V misiji EU za urjenje malijskih vojakov bodo sodelovali trije slovenski vojaki, eden bo v poveljstvu v Bamaku, dva pa bosta na terenu usposabljala malijske vojake. V Mali bodo predvidoma odšli v drugi polovici marca, je danes v Bruslju povedal obrambni minister Aleš Hojs.
Slovenijo bo sodelovanje v tej misiji stalo okoli 25.000 evrov na mesec, vključno s stroški za logistiko, je pojasnil minister.
Število slovenskih vojakov v misiji se lahko sicer iz rotacije v rotacijo spremeni. "Če ne bo kakšnih prav velikih presenečenj, je možno to številko v naslednji rotaciji povečati, ampak samo do štirih, kot je bil sklep vlade. Lahko pa v kakšni rotaciji ne bo tudi nobenega," je pojasnil Hojs.
Začetni mandat misije EU za urjenje malijskih vojakov je 15 mesecev, rotacije pa so tri. Slovenija bo sicer v prvi rotaciji v misiji EU sodelovala v kvoti Italijanov, je še pojasnil minister.
Zunanji ministri EU so zagon misije, imenovane EUTM, uradno potrdili v ponedeljek, potem ko so večmesečne priprave misije pospešili po vojaškem posredovanju Francije v njeni nekdanji koloniji v pomoč malijskim oblastem v boju proti islamskim teroristom.
Prvi kontingent 70 evropskih vojakov je že v malijski prestolnici Bamako. V prihodnjih tednih se jim bo pridružilo še 400 pripadnikov, od tega 200 inštruktorjev.
Sodelovanje v misiji je doslej napovedalo 16 članic EU. Za misijo je namenjenih 12,3 milijona evrov za začetni mandat petnajstih mesecev, ki se lahko podaljša. Napotitev svojih vojakov financira vsaka članica sama.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.