Zaradi krize po izbruhu bolezni norih krav sta v Nemčiji nedavno odstopila zvezna ministrica za zdravstvo Andrea Fischer (Zeleni) in kmetijski minister Karl-Heinz Funke (SPD), včeraj pa še bavarska ministrica za socialo in zdravstvo Barbara Stamm.
Nemški kancler Gerhard Schröder pa je danes zadržal začetek izvajanja programa za pridelovanje gensko spremenjenih rastlin, o katerem sta se nemška vlada in industrija pogajali tri leta, izvajati pa naj bi ga začeli jutri. Schröderjev urad je prizadete industrijalce o tem obvestil pisno, odločitev pa je pojasnil z zaskrbljenostjo med potrošniki, do katere je prišlo ob izbruhu bolezni norih krav (BSE). Schröder je v pismu še pojasnil, da se je nemška kmetijska politika ob pojavu BSE začela usmerjati v bolj naravno kmetijstvo in proizvodnjo hrane. Po mnenju vlade bo namreč novo zaupanje potrošnikov v proizvodnjo hrane moč pridobiti le z novo usmeritvijo, ki bo temeljila na zaščiti potrošnika. Zato se nemška vlada za zdaj omejuje od načrtov za pridelovanje gensko spremenjenih rastlin, je še pojasnil kancler Schröder.
Iz veterinarskega inštituta v Torinu v Italiji pa so sporočili, da so odkrili drugi primer bolezni norih krav. Gre za kravo, ki je bila vzrejena na kmetiji v okolici Padove. Prvi primer obolele krave so pred nekaj dnevi odkrili v Brescii. Čeprav so bili italijanski politiki pred odkritjem obeh primerov bolezni BSE pripravljeni dati roko v ogenj za italijansko meso, pa je poraba govejega mesa v Italiji v zadnjih tednih dramatično padla. Medtem je italijanski kmetijski minister Alfonsko Pecoraro Scanio danes spet obtožil Evropsko komisijo, da namerno napačno obvešča javnost o bolezni norih krav, zato da bi jo pomirila. Po ministrovih besedah so visoki evropski uradniki več let namerno podcenjevali ta problem.