
Računsko sodišče je v revizijskem poročilu o računovodskih izkazih in pravilnosti poslovanja Javnega zavoda Lekarna Ljubljana v letu 2011, ki je bilo zaključeno konec julija letos, Lekarni Ljubljana izreklo mnenje s pridržkom o računovodskih izkazih in negativno mnenje o pravilnosti poslovanja.
Ker vse razkrite nepravilnosti niso bile odpravljene med revizijo, je računsko sodišče od Lekarne Ljubljana zahtevalo predložitev odzivnega poročila, ki ga je lekarna pripravila v predpisanem 90-dnevnem roku.
Trem javnim uslužbencem izplačali previsoko plačo
V odzivnem poročilu je Lekarna Ljubljana predstavila popravljalne ukrepe, ki jih je računsko sodišče preverjalo v porevizijskem postopku. Kot je razvidno iz porevizijskega poročila z datumom 4. december 2013, je sodišče popravljalne ukrepe glede izkazanih nepravilnosti na področju obračuna amortizacij ocenilo kot zadovoljive, medtem ko je izkazane popravljalne ukrepe pri odpravljanju ugotovljenih nepravilnosti glede osnovnih plač in napredovanj ocenilo kot delno zadovoljive.
Računsko sodišče je namreč ugotovilo, da je Lekarna Ljubljana pri določitvi osnovnih plač treh javnih uslužbencev upoštevala previsok plačni razred delovnega mesta, zaradi česar je bilo trem uslužbencem v letu 2011 obračunano in izplačano 5362 evrov preveč osnovne plače in dodatka za delovno dobo.
Kot v porevizijskem poročilu navaja sodišče, se je Lekarna Ljubljana z javnimi uslužbenci dogovorila o načinu vračila preveč izplačanih plač do 31. avgusta 2013. Vendar pa je te javne uslužbence, ki so bili na delovnem mestu vodja III, s 1. septembrom letos razporedila na delovno mesto vodja II in tako določila plačo za vodstveno delovno mesto, ki ga je uvrstila v višji nivo vodenja, kot bi ga lahko glede na veljavno kolektivno pogodbo.

Lekarna Ljubljana javnim uslužbencem izračunala previsoke zneske vračil
Računsko sodišče opozarja tudi, da Lekarna Ljubljana pri izračunu zneskov vračil preveč izplačanih plač ni upoštevala pravilnih zneskov za odpravo nesorazmerja v osnovni plači, ker ni pravilno določila prevedenih plačnih razredov javnih uslužbencev. Zaradi tega je javnim uslužbencem izračunala previsoke zneske vračil preveč izplačanih plač.
Glede ugotovljenih nepravilnosti pri napredovanju dveh javnih uslužbencev, zaradi česar so po oceni računskega sodišča v letu 2011 obračunali in izplačali 1602 evra preveč osnovne plače in dodatka za delovno dobo, računsko sodišče popravljalne ukrepe prav tako ocenjuje kot delno zadovoljive. Med drugim je ugotovilo, da je eni javni uslužbenki Lekarna Ljubljana določila znesek vračila preveč izplačanih plač za obdobje od aprila 2010 do avgusta 2013, namesto od aprila 2010 do septembra 2013.
Računsko sodišče tako v sklepu porevizijskega poročila navaja, da je Lekarna Ljubljana v odzivnem poročilu izkazala delno zadovoljive ukrepe za odpravo ugotovljenih nepravilnosti glede plač in napredovanj, s čimer je kršila obveznost dobrega poslovanja.

Največji očitek se nanaša na kršitev predpisov o javnem naročanju
V revizijskem poročilu, ki je v javnosti odmevalo v začetku avgusta, pa se je sicer največji očitek računskega sodišča Lekarni Ljubljana nanašal na kršitev predpisov o javnem naročanju. Sodišče je namreč ugotovilo, da je lekarna v letu 2011 pri podjetju LL Grosist, katerega večinska lastnica je, kupila za najmanj 101.471.575 evrov zdravil in medicinskih pripomočkov mimo javnih naročil. Računsko sodišče sicer glede tega ni zahtevalo nobenih ukrepov.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.