
Iskanje več kot 100 potnikov trajekta Sewol se nadaljuje. Upanja, da bi našli žive, sicer ni, kljub temu družine upajo, da bodo našli vsa trupla in se bodo od njih lahko vsaj poslovili.
Doslej so našli 188 trupel, nesreča pa naj bi vzela okoli 300 življenj, večinoma dijakov. 15 članov posadke, ki naj bi povzročila brodolom, je v priporu.
Žalovanje se nadaljuje tudi danes. V Seulu so v mestni hiši postavili spominski oltar, kjer se lahko obiskovalci poklonijo nesrečnim potnikom.
Južnokorejski premier Čung Hong Won, ki je odstopil, ker nesreče ni mogel preprečiti, pa tudi zaradi številnih napak med reševanjem, je dejal, da je nesreča posledica globoko zakoreninjenega zla v južnokorejski družbi, ki se je odrazilo v številnih nepravilnostih in napakah v povezavi s trajektom, njegovim upravljanjem in v reakcijah po nesreči.
Kljub temu, da posadka ždi v priporu, sicer ni nujno, da nosi levji delež krivde za tragedijo. Potem ko je že pred dnevi nekdanji zaposleni v družbi, ki je lastnica trajekta, opozoril na nestabilnost trajekta po prenovi, poleg tega naj bi bil običajno veliko preveč natovorjen, se pojavljajo nova poročila, ki kažejo prav na to, da lastniki ladje niso upoštevali varnostnih pravil, prav tako se še vedno ugiba, ali je bilo na trajektu več ljudi, kot je zabeleženih v uradnih evidencah.

Očetovo slovo
Medtem so mediji objavili posnetek, ki je nastal na ladji in razkriva grozljive trenutke ujetih potnikov, ko se je trajekt potapljal ter zmedo, ki je vladala, ker kapitan ni ukrepal.
Nekdo na posnetku se sprašuje, ali bodo umrli. Nekdo doda, da se ne morejo več premikati, ker je trajekt tako zelo nagnjen. Nato pa skuša nekdo pomiriti ostale: "Mislim, da se zdaj končno umirja," pravi. Dvojica govori o rešilnih jopičih, nato skupina išče jopiče za tiste, ki jih nimajo.
Glasovi se pritožujejo nad pomanjkanjem informacij. Sprašujejo se, kaj dela kapitan, medtem ko oni sedijo in čakajo. "Morali bi nam povedati, kaj se dogaja," pribije drugi.
Posnetek je posnel dijak, katerega oče je po objavi posnetka objavil čustveno slovo od sina, katerega truplo so medtem že potegnili iz vode. "Sin moj, tam, kjer si bil, je moralo biti zelo mračno, mrzlo. Moralo te je biti strah. Upal sem in molil za tvoje življenje, a se ni izšlo, kot sem želel. Zdaj je čas, da se posloviva. Čas je, da ti pustim oditi, opustiti moram upanje, ki sem se ga oklepal. Oprosti mi. Zbogom ..." je dejal med solzami.
Posnetek reševanja prišel v javnost: kapitan rešen med prvimi
Južnokorejska obalna straža pa je danes v javnost posredovala videoposnetek začetne faze reševalne akcije, na katerem je moč videti, kako so med prvimi rešili kapitana Leeja Joon-Seoka in posadko, medtem ko je na stotine nemočnih otrok ostalo na potapljajoči se ladji (34. sekunda posnetka, moški v kratkih hlačah, ki pleza v reševalni čoln).
Ob tem so povedali, da so potnikom sporočili, naj začnejo z evakuacijo, v kabine pa niso vstopili. "Ladja ima obveščevalni sistem za nujne primere. Po njem smo potnikom naročili, naj skočijo v vodo in zapustijo trajekt. To obvestilo smo večkrat ponovili," je povedal Kim Kyeong-il, ki trdi, da je obalna straža reagirala ustrezno. Na očitke, da so med prvimi rešili kapitana, odgovarja: "Bila je izredna situacija, nismo vedeli, koga rešujemo, morali smo samo reševati."
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.