
Probanka, ki je v postopku nadzorovane likvidacije, je izgubila še eno tekmo. Tožilstvo je zavrglo kazensko ovadbo, ki sta jo zoper nekdanjega odgovornega urednika časnika Večer Tomaža Ranca in Večerovega novinarja Damijana Toplaka podali Probanka in policija.
Toplak se je v članku o slabih kreditih Probanke in njenih dolžnikih, še kako aktualni temi, osredotočil predvsem na tiste dolžnike, ki imajo bonitetno oceno C in manj, kar pomeni oziroma je takrat pomenilo, da njihovi krediti, vsaj v celoti, banki morda nikoli ne bodo poplačani. Po njegovih besedah pri pisanju o problematičnih posojilnih dolžnikih Probanke ni šlo za razkrivanje poslovne skrivnosti, ampak za pisanje v interesu javnosti, še posebej pa zaposlenih, komitentov, lastnikov in vseh drugih deležnikov banke.
Na Probanki so videli zadevo v drugačni luči. Toplakovo razkritje podatkov so šteli za nedopusten poseg v vrednoto zaupnosti razmerja med banko in njenimi strankami, še posebej, ker dejstva niso bila predstavljena niti objektivno niti točno. Zaradi suma storitve kaznivega dejanja izdaje in neupravičene pridobitve poslovne skrivnosti so zato organom pregona prepustili ugotavljanje morebitnih nezakonitih ravnanj. Tožilec Boris Marčič pa očitno ni odkril nezakonitosti in je ovadbo zavrgel.
Zakaj ni policija raje preiskovala Probanke?
Ranc je na Twitterju zapisal, da je "šlo še za en neuspešen poskus ustrahovanja novinarjev pri opravljanju njihovega dela v javnem interesu". Ob tem je spomnil, da sta bila oktobra lani s Toplakom zaslišana zaradi suma "kaznivega dejanja" izdaje in neupravičene pridobitve poslovne skrivnosti in se vprašal, kaj pa je z javnim interesom? "Če interes banke še skušaš razumeti, pa je slabo, da je pri tem asistirala tudi policija. Namesto da bi preiskovala banko, je novinarja," je še zapisal Ranc.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.