Predsednik DZ Borut Pahor je v krajšem nagovoru navzoče spomnil na nedavno srečanje predstavnikov treh vej oblasti, katerega osrednja tema so bili sodni zaostanki in njihovo odpravljanje. K slednjemu naj bi pripomogle tudi rešitve novele zakona o sodniški službi, ki naj bi jo poslanci v kratkem vzeli pod drobnogled. Sicer pa je Pahor udeležencem zagotovil, da njihove ideje in predlogi, ki bi zadevale področje zakonodaje, ne bodo preslišane in da jih bo zakonodajno telo po svojih močeh poskušalo udejanjiti.
Delo tožilcev postaja vse bolj zahtevno, česar se zavedajo tudi tisti, ki so na kakršenkoli način odgovorni za to področje, je dejal pravosodni minister Ivan Bizjak in v nadaljevanju opozoril na nove oblike kriminala in na njihovo razvejanost, ki ima običajno mednarodne razsežnosti. Ob tem je še dodal, da je za uspešen boj zoper kriminal in njegovo razkrivanje izrednega pomena izobraževanje kadrov v organih pregona.
Namestnik varuha človekovih pravic Aleš Butala pa je v krajšem nagovoru predstavil nekaj statističnih podatkov s področja dela varuha v lanskem letu. Tako je ombudsman v lanskem letu prejel 3059 pobud, kar je za desetino manj v primerjavi z letom poprej, na področje pravosodja pa so se nanašale 904 pobude oz. 30 odstotkov vseh prejetih pobud. Na delo tožilstev se je nanašalo 186 pobud, kar pomeni 58 odstotni porast teh zadev v primerjavi z letom prej. V večini primerov so državljani izrazili svoje nestrinjanje s tožilskim zavrženjem podane ovadbe, nemalo pobud pa se je nanašalo na počasnost kazenskih in predkazenskih postopkov, je opozoril Butala.