Slovenija je na evrskem trgu izdala za 1,5 milijarde evrov triletnih obveznic z letno kuponsko obrestno mero 4,7 odstotka. Obveznica je bila prodana po 99,6 odstotka nominalne vrednosti, kar pomeni, da je bil zahtevani donos nekoliko višji od 4,7 odstotka. Slovenija je obveznice prodala enemu samemu vlagatelju.
Zaprto izdajo obveznic je po poročanju tiskovne agencije Reuters organizirala ameriška investicijska banka JP Morgan Chase. Novico je na podlagi podatkov agencije Bloomberg prvi razkril časnik Finance. Uradne potrditve z ministrstva za finance še ni.
Prav tako gre za prvo izdajo obveznic na evrskem trgu po daljšem času. Zadnji dve izdaji obveznic, ki sta imeli sicer 10-letno ročnost, je Slovenija izvedla na dolarskem trgu. Minister za finance Uroš Čufer je še v četrtek omenjal, da bo Slovenija tudi tokrat poskusila na bolj likvidnem dolarskem trgu.
Čufer je po seji vlade povedal, da na ministrstvu razmišljajo, da bi se v luči novih zadolževanj pojavili na trgu "nekje v začetku prihodnjega leta, najverjetneje v ZDA, ki je v tem trenutku najbolj likvidna".
"Najbolj pomembna stvar, ki jo moramo prej pokazati investitorjem, je jasna slika rezultatov obremenitvenih testov in načrtovanih ukrepov, da s postopki boljšega upravljanja podjetij v državni lasti in privatizacijo mislimo resno, ter politično stabilnost," je dodal.
Donosnost se znižuje
Zahtevana donosnost na slovenske obveznice se na sekundarnem trgu že nekaj časa znižuje, danes pa je upadla pod šest odstotkov. Donos do dospetja na državne dolžniške vrednostne papirje z dospelostjo leta 2024 je bil tako na elektronski borzi MTS ob 12.20 pri 5,95 odstotka, ob 15.40 pa že pri 5,85 odstotka oz. 0,24 odstotne točke pod izhodiščem. Pribitek slovenskih na 10-letne nemške obveznice, ki veljajo za referenčne v območju z evrom, tako trenutno znaša 4,14 odstotne točke.
Povprečna obrestna mera na slovenske desetletne obveznice je bila še sredi marca okoli petodstotna. Potem ko je bil Ciper prisiljen zaprositi za mednarodno posojilo in so se pojavile špekulacije, da je naslednja v vrsti za finančno pomoč Slovenija, pa se je začel močno zviševati.
Aprila je tako za kratek čas presegel psihološko mejo sedmih odstotkov, ki po mnenju stroke državam na dolgi rok ne omogoča vzdržnega zadolževanja. Od tedaj je zahtevana donosnost le redko upadla pod šest odstotkov. To se je denimo zgodilo konec maja.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.