Potem ko je zaradi zastoja srca v 89. letu starosti umrla vdova nekdanjega jugoslovanskega predsednika Josipa Broza - Tita Jovanka Broz, se je na Facebooku oglasila Titova vnukinja Saša Broz.
"Kako se je končala zgodba med njo in mojim dedkom, me pravzaprav ne zanima. Tudi vas ne bi smelo. To je bila njuna stvar. In če bi mediji res vse vedeli, ne bi tako divje iskali moje izjave. Zato je tu moja izjava: Dvojica ljudi je nekoč imela nekaj. In to nekaj se je nekoč končalo. Konec zgodbe," je zapisala Saša.

Razburili so jo mediji, za katere pravi, da so bili "več desetletij sposobni kopati po življenju nekoga drugega in se vesti, kot da vse vedo". "A po nekem naključju ste zgrešili informacijo, da moj ded ni nikoli nikomur rekel, kje želi biti pokopan. Če vprašate mene, bi to moralo biti blizu mene v Zagrebu, ki ga je imel tako rad. Bil je svetovljan, a v prvi vrsti Hrvat," še pravi Saša.
"Prav tako vam je ušla informacija, da Jovanka zadnjih 11 let njegovega življenja (morda celo dlje, a tega se jaz ne spominjam) ni bila prisotna niti na enem družinskem srečanju. Dedek je nikoli ni omenjal. Videla sem jo samo enkrat, in sicer na dedkovem pogrebu, pa še to izključno zato, ker sta moj oče in stric želela, da pride," je še zapisala.
Pokopali jo bodo zraven Tita
Jovanka je umrla v nedeljo ob 11.45 zaradi zastoja srca, potem ko so jo v zelo slabem zdravstvenem stanju 23. avgusta sprejeli v beograjsko bolnišnico.
Srbska vlada je danes sklenila, da jo bodo pokopali poleg soproga v Hiši cvetja. S tem so pozitivno odgovorili na prošnjo družine Jovanke Broz in ji izpolnili poslednjo željo, ki jo je Jovanka v zadnjem pogovoru zaupala sestrama. Pokopali naj bi jo sicer v sosednjem prostoru, saj bi bil pokop v kripti Hiše cvetja zapleten zaradi devet ton težke marmorne plošče, pa tudi zakonskih postopkov, saj je Hiša cvetja narejena kot mavzolej.
Srbska vlada je imenovala tudi organizacijski odbor za pogreb Jovanke Broz, na čelu katerega je podpredsednik srbske vlade Rasim Ljajić. Iz Ljajićevega kabineta so kasneje sporočili, da bo Jovanka pokopana v soboto ob 12. uri. Ker je bila Jovanka Broz nosilka partizanske spomenice, bo pogreb potekal z vojaškimi častmi, so še dodali.
KOMENTARJI (299)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.