Preiskava najhujše letalske tregedije v ruski zgodovini se nadaljuje. Iz ure v uro prihaja več informacij, ki počasi sestavljajo scenarij strmoglavljenja ruskega letala na Sinajskem polotoku, v katerem je umrlo 224 oseb.
Ameriški sateliti zaznali eksploziven vir toplote
Ameriški sateliti so s toplotnimi senzorji v soboto nad Sinajskim polotokom zaznali kratek, a močnejši vir toplote. To naj bi po poročanju ameriških medijev tretji dan po nesreči ugotovili ameriški obveščevalci. Kot pravijo, so ga zaznali v bližini lokacije, kjer so našli ostanke ruskega letala družbe Kogalimavija, ki se je tistega dne z 217 potniki in sedmimi člani posadke na krovu vračalo s priljubljenega obmorskega egiptovskega letovišča Šarm el Šejk v ruski Sankt Peterburg, a 23 minut po vzletu strmoglavilo.
Ni šlo za raketni izstrelek
Potem, ko so se po dogodku oglasili skrajneži samooklicane Islamske države, češ da so oni izvedli teroristični napad, je James Clapper, vodja ameriških obveščevalcev, dejal, da ni dokazov, ki bi to potrdili. K večjemu več zbranih informacij kaže na to, da ni šlo za teroristični napad. Trditve islamskih skrajnežev je za propagando označil tudi predsednik Egipta Abdul Fattah al-Sisi.
Obveščevalski viri so sicer danes zanikali verjetnost, da bi letalo zadela raketa, saj da radarji niso zaznali toplotne sledi, ki bi jo ta gotovo pustila. S tem postaja vse bolj verjetna teorija, da je prišlo do eksplozije na letalu. Obveščevalci naj bi dopuščali dva možna scenarija: da je iz nekega razloga eksplodiral rezervoar za gorivo, ali pa da je na letalu eksplodirala bomba, poroča NBC News.
Je letalo res ostalo brez repa? Potnike naj bi s sedeži vred "posesalo" iz trupa letala
Pogubljeno letalo ruskega letalskega prevoznika naj bi se po podatkih iz črnih skrinjic v pičlih treh sekundah dvignilo in spustilo za nekaj sto metrov, nato na višini preko 9.000 metrov razpadlo, poroča Dailymail, ki povzema vire iz vodstva letalske družbe. Potnike naj bi s stoli vred "posesalo" iz trupa airbusa skozi odprtino, ki je nastala, ko so izgubili rep letala.
Ruski mediji sicer danes še poročajo, da naj bi tudi zvočni posnetki iz črne skrinjice dokazovali nenavadno dogajanje v kabini. Poročajo, da je po povsem običajnemu pogovoru letalskega osebja "na posnetku tik preden je letalo izginilo z radarjev slišati zvok, ki ni običajen". Ruski Interfax poroča, da posnetki kažejo na to, da je situacija na krovu presenetila osebje, zato pilota nista imela časa, da bi sprožila klic v sili.
Photo of the black box of crushed Russian plane, analysis expected to start Wednesday pic.twitter.com/vc2Q1R3YwQ
— Salma Elwardany (@S_Elwardany) November 2, 2015
Zasliševanja v teku
Preiskovalci najbolj smrtonosne letalske nesreče v ruski zgodovini sicer nadaljujejo s svojim delom. Med drugim preiskujejo tudi gorivo, ki je bilo natočeno v letalo. "Tovonjak kerozina na letališču v Šarm el Šejku so zasegli preiskovalci," poročajo iz družbe Misr Petroleum. Poleg tega pristojni zaslišujejo tudi predstavnike družbe, ki letala oskrbuje s hrano in pijačo.
Preiskovalci pa podrobneje preverjajo tudi, ali je za tragedijo morda kriva neučinkovita sanacija zadnjega dela letala. Kot namreč poročajo tuji mediji, je bilo letalo leta 2001 na popravilu zaradi poškodbe repa letala.
Teorija o eksploziji sicer sovpada z dosedanjimi ugotovitvami preiskovalcev. Ti so že v nedeljo sporočili, da je letalo ''razpadlo v zraku'', in to na veliki višini, saj so razbitine razmetane na območju, velikem več kot 30 kvadratnih kilometrov.
Eksplozija se zdi najbolj verjetna tudi predstavnikom letalske družbe, ki pravijo, da ni mogoče, da Airbus razpade v zraku zaradi tehnične ali pilotove napake. "Edina razumna razlaga je, da je šlo za zunanjo dejavnost," je na novinarski konferenci v Moskvi dejal direktor družbe Aleksander Snagovski. "Ne obstaja kombinacija sistemskih napak, zaradi katere bi lahko bilo letalo uničeno v zraku," je dejal Aleksander Smirnov, namestnik prvega moža letalske družbe.
Predstavniki Pentagona so sicer po tem, ko so v javnost prišle informacije o zaznavah njihovih satelitov, dejali, da kljub vsemu ni mogoče zagotovo trditi, da je bil bliskovit vir toplote povezan z letalsko nesrečo, saj trenutno na Sinajskem polotoku potekajo številne vojaške aktivnosti.
V ruski Sankt Petersburg so sicer včeraj prepeljali prva trupla žrtev sobotne letalske nesreče. V teku je identifikacija - svojci so priskrbeli vzorce DNA v kriznem centru, ki so ga na letališču v Sankt Peterburgu vzpostavili že v soboto. Kot poročajo naj bi prvih deset trupel od skupno 140 že identificirali.
KOMENTARJI (208)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.