Slovenija

Tajnikar: Dvig DDV je najpreprostejša poteza, ki jo lahko vlada naredi, ampak …

Ljubljana, 31. 03. 2014 13.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
S.S./V.L./STA
Komentarji
74

Po mnenju ekonomista Maksa Tajnikarja je dvig DDV res najpreprostejša rešitev, a ne tudi dobra. Neposredno vpliva na mala podjetja, posredno tudi na izvoz. V OZS opozarjajo na povečanje sive ekonomije, v GZS pa menijo, da želi vlada račun za svoj neuspeh naprtiti vsem nam.

Vlada razmišlja, da bi milijone, ki so iz državnega proračuna izpadli s padcem nepremičninskega davka, nadomestila z dvigom DDV.

''Dvig DDV je v tem trenutku najpreprostejša poteza, ki jo lahko vlada naredi. Najhitreje se jo da realizirati, najlažje se jo izpelje kot nadomestek za nepremičninski davek,'' je za 24ur.com dejal ekonomist Maks Tajnikar, ki pa opozarja, da vsekakor ne gre za dobro rešitev.

Nepremičninski davek bi bil boljši, a ne tak kot je bil pripravljen zdaj, je dejal Tajnikar.
Nepremičninski davek bi bil boljši, a ne tak kot je bil pripravljen zdaj, je dejal Tajnikar. FOTO: Thinkstock

Dvig DDV je še posebej negativen za domači trg. Že zdaj z davki na potrošnjo dosegamo vrhove v EU, že zdaj smo nad povprečjem zaradi trošarin, zdaj pa bomo še z DDV zlezli nad povprečje, je razložil Tajnikar.

Povišan DDV na domačem trgu vpliva na kupno moč prebivalstva. Dvig DDV bi tako neposredno čutila predvsem mala podjetja. Po njegovih besedah bi dvig selil kupno moč iz zasebnega v javni sektor, kar mogoče niti ni slabo, slabo pa je to, da kupno moč ''skušamo branit s povečanjem nominalnih dohodkov''.

Dvig DDV bi posredno vplival tudi na izvoznike

''Ena velikih nevarnosti, ki nas čaka ob dvigu DDV, je, da bi s tem dvignili rast plač zlasti v privatnem sektorju. S tem bi povečali stroške dela, tako bi se povečali tudi stroški izvoznikov,'' je dejal Tajnikar in nadaljeval, da so nominalne plače v zadnjem času v privatnem sektorju naraščale, v javnem so sicer padale.

Dvig DDV bi se poznal na kupni moči.
Dvig DDV bi se poznal na kupni moči. FOTO: Thinkstock

Razložil je, da bi bil ta trend zelo slab za izvoznike, ki bi sicer lahko izvažali zaradi rasti na tujih trgih, a izvoz bi bil manj donosen. To je sicer trend zadnjih nekaj let, ki pa bi bil lahko poguben za izvoz, ki še najbolj pozitivno vpliva na našo gospodarsko rast. ''Običajno se govori, da dvig DDV ne vpliva na izvoznike. Res je, da ne vpliva neposredno, ampak posredno prek dviga stroškov dela vpliva zelo resno,'' je bil jasen Tajnikar.

Dvig DDV zagotovo slabši od nepremičninskega davka

Tajnikar je prepričan, da je dvig DDV zagotovo slabša rešitev kot nepremičninski davek. Ta namreč škodi posredno in neposredno vsem. Nepremičninski davek pa nima tega negativnega učinka, je bil nevtralen in pravičen davek.

''A jasno je treba povedati, da tako, kot je bil zakon o davku pripravljen zdaj, rešitev ni bila dobra,'' je zatrdil Tajnikar in pojasnil, da je zakon vseboval učbeniške napake. ''O teh govorimo, ko o nepremičninskih davkih učimo študente,'' je dejal in nadaljeval, da so nepremičninski davki stari davki, ki pa imajo svoje pogoje.

Prvi je ta, da mora biti davek linearen – enak za vse, torej ne sme biti davčnih stopenj. Drugič, iz obdavčitve ne sme biti izvzet nihče. Če veljata ta pogoja, sledi, da so lahko stopnje obdavčitve nizke, a še vedno bi prinesel veliko količino denarja. Pri tem davku, ki je padel na ustavnem sodišču, pa je bilo to ravno obratno, je dejal Tajnikar. ''Odgovornost vlade, ki je ponudila takšen zakon, je precej velika,'' je zatrdil.

Katere so še druge rešitve?

Tajnikarja čudi, da vlada ne razmišlja, da bi posegla v področje davkov na kapital, v katerega sicer spada tudi nepremičninski davek, in v davek dohodkov pravnih oseb.

''Smiselno bi bilo, da se čim prej pripravi nov zakon o davku na nepremičnine in da se popravi davek o dohodku pravnih oseb. Slednje je velikokrat narobe razumljeno, da so obremenjena podjetja, ampak gre za dohodke, ki jih kapitalisti nesejo domov in ne vplivajo na stroške podjetja,'' je dejal Tajnikar.

Evro
Evro FOTO: Reuters



Masten: Zmanjšati bi morali izdatke

Ekonomist Igor Masten je za 24ur.com komentiral, da bi dvig DDV vsekakor negativno vplival na gospodarstvo. ''Računate lahko, tako kot se je to zgodilo že pri prvem dvigu DDV, da to lahko na letni ravni odškrne 0,2 ali 0,3 odstotne točke gospodarske rasti,’’ je dejal Masten.

Če bo vlada splošno stopnjo res okrepila za dve odstotni točki na 24 odstotkov, bo Slovenija med petimi državami EU z najvišjo stopnjo, so še posvarili. Višjo stopnjo bodo imele v tem primeru le še Hrvaška, Danska in Švedska (25 odstotkov) ter Madžarska (27 odstotkov).

Dodal je, da ustavno sodišče ni reklo, da je nepremičninski davek slab davek, ampak je reklo, da je zakon slab. Tega je torej treba napisati še enkrat in uvesti ta davek. V vmesnem času, ko zmanjka 200 milijonov evrov, pa bi morali zmanjšati izdatke, je povedal Masten.

OZS: Dvig DDV ni prava rešitev

Po mnenju Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) dvig DDV ni prava rešitev, saj je znano, da negativno vpliva na gospodarstvo. Vladi predlagajo, da najde rezerve za krpanje proračunske luknje na odhodkovni strani ter pri učinkovitejšem pobiranju davkov.

Dvig DDV zaradi povečanja drobnoprodajnih cen zmanjšuje zasebno potrošnjo, kar seveda posledično zmanjšuje tudi bruto domači proizvod ter zaposlenost.

Zmanjšanje potrošnje, ki je posledica višje stopnje DDV, najbolj vpliva na mala podjetja in podjetnike v storitveni dejavnosti, zlasti v kozmetiki, frizerstvu, gostinstvu, ker so ti vezani na končne potrošnike, opozarjajo v OZS in dodajajo, da bi dvig lahko pomenil tudi povečanje obsega sive ekonomije (neizdajanje računov) ter nakupovanje potrošnikov v tujini. Posledično se začnejo zmanjševati tudi proračunski prilivi iz naslova DDV.

V GZS vlado pozivajo k razumu in racionalnemu ravnanju

Ostro proti dvigu DDV so tudi v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). Velika škoda je nastala zaradi razveljavitve nepremičninskega davka, ''kljub temu pa očitno znova nihče za ta polom ne namerava odgovarjati,'' so zapisali na GZS.

Podpisnice koalicijskega dogovora smo se tudi zavezale, da bo v sedanjih gospodarskih razmerah vlada krepila gospodarski razvoj in socialno državo, tako da ne bo zviševala ali uvajala novih davkov in drugih dajatev, razen če se o tem ne bo drugače dogovorila s socialnimi partnerji. Alenka Bratušek, 14. februarja 2014 ob podpisu koalicijske pogodbe

Že lansko dvig DDV je povzročil novo breme, še dodatna bremena pa bi po mnenju GZS definitivno negativno vplivala na gospodarsko rast in pomenila nove izgube delovnih mest. Brezposelnost pa se bo še hitreje približevala rekordni v zgodovini Slovenije. ''Mar ni dovolj ta hip že 130.000 brezposelnih in 100.000 izgubljenih delovnih mest v zadnjih petih letih v gospodarstvu?''

''Vlada želi račun za svoj neuspeh naprtiti vsem nam. To je nesprejemljivo in škodljivo. Sprašujemo se, kakšno krizo še potrebujemo, da se bomo v Sloveniji končno spametovali. Pozivamo vlado, naj takoj preneha dodatno obremenjevati podjetja. To so resne kršitve komajda podpisane koalicijske pogodbe, kjer je jasno zapisano, da novih bremen ne bo,'' so na izjavo premierke Alenke Bratušek, da novih davkov ne bo, spomnili v GZS.

Vlado pozivajo k razumu in racionalnemu ravnanju. ''To pomeni, da naj vire zaradi izpada davka na nepremičnine poišče na odhodkovni strani proračuna, pri čemer ne sme krniti razvojnih proračunskih sredstev. Obenem pozivamo vse občine, naj se zavežejo, da letos ne bodo dvigovale nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča. Nesmotrno, neracionalno in nesmiselno je nenehno dvigovati davke in druge dajatve samo zato, ker odgovorni niso sposobni svojih proračunskih obveznosti prilagoditi krizi,'' so ostri v GZS.

TZS: Dvig ne bo prinesel želenih rezultatov v proračun

Trgovina - 7
Trgovina - 7 FOTO: Reuters

To bo imelo negativne posledice za gospodarstvo, so poudarili v trgovinski zbornici Slovenije (TZS). Boljše bi bilo zajeziti javno porabo, so dodali. Že ob prvem dvigu so opozorili, da gre za napačen ukrep, "saj sta slovensko gospodarstvo in naša celotna družba v izjemno težki gospodarski situaciji, v kateri se potrošnja in kupna moč zmanjšujeta že daljše časovno obdobje".

Kot so izpostavili, je bila kupna moč v letu 2012 v Sloveniji glede na povprečje EU le še na 84-odstotni ravni, medtem ko je bila še v letu 2008 na 91-odstotni ravni.

TZS je ocenila, da tudi učinki vnovičnega dviga DDV ne bodo prinesli želenih rezultatov v proračun. "Ravno nasprotno, ob nadaljnjem upadanju potrošnje in krčenju obsega nakupov potrošnikov lahko pričakujemo manjši obseg pridobljenih sredstev z naslova DDV, zaradi manjših prihodkov podjetij pa tudi manjši obseg davkov z naslova ustvarjenega dobička podjetij, kar utegne za seboj prinesti tudi krčenje delovnih mest," so ocenili. Ob tem so zavrnili tudi argument, da višji DDV ne bo prizadel izvoznih podjetij in da je slovensko gospodarstvo izvozno usmerjeno.

Dvigu DDV po njihovih navedbah nasprotuje trgovina ne glede na blagovni asortiment blaga, "saj bomo zaradi napovedanega dviga stopenj DDV v Sloveniji zagotovo soočeni tudi z odlivom kupne moči v sosednje države, ki bodo imele nižje stopnje DDV".

'Ob dvigu DDV od napovedane minimalne rasti BDP ne bo ostalo kaj dosti'

Kmetijsko živilska industrija z zaskrbljenostjo gleda na napovedan dvig DDV. Menijo, da tak ukrep zmanjšuje konkurenčnost slovenskega gospodarstva ter da od napovedane minimalne stopnje rasti BDP v letošnjem letu ob takem ukrepu ne bo ostalo kaj dosti.

Stroške dviga DDV bodo v končne cene lahko prenesli monopolni sektorji kot so energetika in komunalne storitve, so prepričani v Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij Gospodarske zbornice Slovenije. Ob tem izpostavljajo, da bo to veliko dodatno breme za kmetijsko živilsko industrijo, hkrati pa bodo, tako kot ob zadnjem dvigu DDV, nanjo veliki pritiski, da sama tega stroška ne prenese v cene končnih izdelkov.

Mnogim družinam že sedaj zaradi visokih tekočih življenjskih stroškov v družinskem proračunu komaj ostane dovolj za nakup kakovostne hrane. Dodatno zmanjšanje kupne moči prebivalcev zaradi novega dviga cen bo povzročilo, da se bodo vedno bolj odločali za nakup cenejše in pogosto slabše hrane iz uvoza.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (74)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

24Ppkur
01. 04. 2014 21.42
tale vlada je zrela, da odleti .... samo bojim se pomislit katere leve stranke poleg desnih bi jutri lahko sestavljale novo vlado, če ne sedanje .... od katerih vsaka gleda na svojo korist in jih boli "john" za narod ....
jako masi
01. 04. 2014 11.47
+5
V življenu še nisi nikoli povedal kaj pametnega,,,,,pa bodi rejši tiho požiralec proračina.....!
Leonardo09
01. 04. 2014 11.07
+2
koga sploh zanima mnenje tajnikarja?kjerkoli se pojavi ,sama zguba
JanezNovakJohn
01. 04. 2014 09.16
+0
Življenje bo dražje za natanko toliko kolikor smo zmožni trošiti. Tisti ki sedaj niso imeli problemov z denarjem, še opazili ne bodo da dajejo državi več.(SE PA SEDAJ RAZBURJAJO) Tisti ki jejo le mleko in riž, bodo pa za 2% manj pojedli in dali državi skoraj toliko kot sedaj. SEM ZA BISTVENO VIŠJI DDV. Eksperiment z najvišjim DDVjem v EU bi bil uspešen.
CmrljKlaus
01. 04. 2014 08.34
+6
Vklopi razum, zavrni račun!
jako masi
01. 04. 2014 11.48
+3
MICLA
01. 04. 2014 08.19
+3
kakor ta vlada razmetava denar nam pa govori naj povsod zahtevamo račune ,jaz ga ne bom vzel nikjer se raje dogovorim da mi dajo malo popusta in sva oba zaslužila,mi lahko še tako vestno zahtevamo račune ta vlada ,pa tako daje sebi in v banke.narod zbudi se.
SDS_je_poden
01. 04. 2014 10.22
+1
Račun je vsekakor treba vzet. Ne meči različnih stvari v isti koš.
Sputnik8
01. 04. 2014 08.09
+8
Vstajniki so tako jezni na vlado, da komaj čakajo prihod JJ na oblast......potem bodo lahko zopet demonstrirali....sedaj ne smejo..
SDS_je_poden
01. 04. 2014 10.23
-2
Komaj čakamo prihod JJ na Dob, na vladi ga že noben ne bo gledal.
jako masi
01. 04. 2014 11.49
+1
Janez Janša ---osvoboditelj in edini rešitelj Slovenije...!
ecnarf
01. 04. 2014 07.34
+7
Znižat plače na največ 3 tisoč E , višje pa obdavčit 100 procentno.Pa ukinit polovico državnih služb.
Fredy Meserati
31. 03. 2014 23.50
+14
Jaz sem pa za to, da nam Javnim uslužbencem znižate plačo. Vem, da se sliši nepopularno. Ampak sam kot profesor bi tudi ob 20% znižanju shajal skozi mesec, država pa bi ogromno privarčevala. Naj jim bo jasno, da Štrukelj nabira točke, ki mu prinašajo dobro plačo. Sam sem levo usmerjen. Prav zato podpiram naj se v krizi vzame tistim, ki niso na pragu revščine. Država pa naj razmisli o "pametnem zadolževanju". Naj si zada cilj, da bo npr. obudila lesno industrijo, se za ta namen zadolži. Ampak ta denar bo več, kot povrnjen, ljudje pa bodo imeli delo. Poleg tega naj se potrudijo pri davčnih oazah. Bral sem intervju z enim bivšim sodelavcem McKinsey-a in borcem proti davčnim oazam, ki je povedal, da bi z obdavčitvijo premoženja v tujini (ilegalnega) lahko pokrili proračunsko luknjo. Torej: Znižanje plač JS, zares pametne investicije, ki bodo usklajene z opozicijo. Malo bolj radikalen ukrep je tudi zmanjševanje delavnika v JS (morda tudi v gospodarstvu). Bi npr. učitelji delali 80% delavnik za 80% plače posledično pa bi mladi brezposelni učitelji lahko delali. Država pa bi privarčevala pri socialni pomoči. Pa še mlade bi povzdignili nad prag revščine. (Sicer pa, če se vlada trudi že pri sivi ekonomiji, naj še spodbudi, da tisti, ki lahko kupujemo domače). Tudi, če se nam bo plača znižala bi lahko zaradi te "propagande" več plače namenili SLO gospodarstvu. Pa ne pozabimo, da bi tudi te ljudje, ki bi delali tam kamor bi investirali (les npr.) trošili svojo plačo. ...
Mariyah
31. 03. 2014 21.02
+9
Tajnikar, Mencinger, Ribnikar, Kovač..in ostali so eni od Avtorjev propada Slovenskega gospodarstva, tako kot FDV države in Kultura naroda..Začeti je potrebo tam ko je Janša končal z Ukinitvijo Kulturnega ministerstva pa skoraj vse socialne tranfesrje razen zasluženih pokojnin.
Fredy Meserati
31. 03. 2014 23.32
+7
Ribnikarja bi izključil. A sem vseeno dal +. Menim, da je Ribnikar kar velikokrat imel prav. Že pri osamosvojitvi je nasprotoval banditski privatizaciji, poleg tega je izpeljal eno boljših sanacij v 90 letih. Moje skromno mnenje, ki ga sicer ne mislim vsiljevat. LP
Gaja Bobek
31. 03. 2014 20.18
+11
da da da, evo, zopet bomo hodili v italijo in avstrijo kupovat, se že zdaj splača
slovenija981
31. 03. 2014 19.29
+14
Šele sedaj, bom zares vklopil razum in nikoli zahteval račun....banda........bolj si pošten pri nas, slabše ti bo šlo....
Bolha Velikanka
31. 03. 2014 21.55
+2
A ves kaj....... Na zalost je to cista resnica in ja za zjokat je :(
SDS_je_poden
01. 04. 2014 10.26
+1
Kakšno logiko imata vidva? To je za pop.... Račun se vzame ravno zato, ker se do sedaj tega ni počelo in se je državi kradlo na veliko. Tisti puf, ki ga ima vsak državljan, vsebuje tudi delež tistih davkov, ki so jih lopovski privatniki in posamezniki utajili.
ASCII
31. 03. 2014 19.26
-3
Slovenčki smo vajeni socialistične uravnilovke, tako da je večina itak mnenja da je tako prav. Pač, podpovprečni so nevoščljivi bolj sposobnim.
01xxy
31. 03. 2014 19.52
+11
So bolj sposobni tisti "gospodarstveniki", zaradi kateri se Slovenija mora zadolževati? Smo nevoščljivi Šešokom? Daj, no, daj! 90% tvojih sposobnih bi moralo biti že zdavnaj na Dobu, nakradeni denar pa vrniti.
Gaja Bobek
31. 03. 2014 20.14
+3
ja in potem bi nam banke in lopovski tajkuni vrnili miljarde in ne bi bilo revežev, ki še za hrano nimajo, banda pokvarjena
Antipolitik
31. 03. 2014 17.22
+11
Vlada, razum in racionalno ravnanje so besede, ki nikakor ne gredo skupaj.
ho?emVšolo
31. 03. 2014 16.50
+26
dokler vlada ne bo odstopila, bom nosil na čelu slogan “Brez računa prosim!"
an?ka30
01. 04. 2014 09.24
24uric
31. 03. 2014 16.22
+15
očitno bolj slabo učijo tile slo ekonomisti ker nam tako slabo gre
botjabotja
31. 03. 2014 20.11
+12
Tajnikar,Mencinger in podobni,so sokrivci za nastalo situacijo
A4`
31. 03. 2014 15.59
+4
Kje so ti ekonomisti? Zakaj ravno takih ni v politiki?
Jeanus1
31. 03. 2014 22.52
borci333
31. 03. 2014 15.33
+25
Se vedno obstaja najboljsi sosed z nizjimi cenami... aja ne mislim na merkator... avstrija mazdarska hrvaska
piko2263
31. 03. 2014 15.32
+32
Tale Max Tajnikar se je pa že tolikokrat izazal na poslovnem področju, da bi mu morali odvzet tudi osnovno šolo, tako nesposoben je. Ne, pa da še poučuje mladino!!!!!!
Guyliana
01. 04. 2014 11.13
-1
Po mojem mnenju je bil pa on eden boljših profesorjev, kar jih je poučevalo na EF. Pa tudi kot dekan je bil super... Sicer pa, vsak ima svoje mnenje.
an?ka30
31. 03. 2014 15.29
+17
G. Maks lepo govoriste treba zvišat ddv,A STE SE VPRAŠAL KAKO GA BOJO TA NAJNIŽJI SLOJI PLAČEVALI,al jim boste kr rubili itd in nrdili še več sromašije!!!
an?ka30
31. 03. 2014 15.31
+11
Lahko vam in vam podobnim ki imaste plače par tisoč eurou,ma uni z 500-600e,penzionisti,ki so leta stavili v blagajne pa dan danes ne bojo imeli za penzijo niti-PROSIM VAS!!!!
Sputnik8
01. 04. 2014 08.17
+2
430,00 eur penzije....pa v najetem stanovanju 32m2......najemnina + stroški 270,00 eur.......kolik ostane za preživet??? Poznam primer in probam pomagat kolikor se da...za 40 let delovne dobe...