Tudi ta teden bo na političnem parketu še kako pestro. Koalicija Janeza Janše bi lahko ostala še brez ene članice in posledično brez še nekaterih ministrov.
V petek je Janša zapolnil ministrski mesti, ki sta jih izpraznila Janez Šuštaršič in Senko Pličanič iz zdaj že opozicijske Državljanske liste, na mesto finančnega ministra bo sedel kar Janša sam, Pličaniča pa bo nadomestil Zvonko Černač, ki sicer vodi ministrstvo za infrastrukturo in prostor.
Bo naslednji odšel DeSUS?
V torek se bo na temo odhoda ali ostanka v koaliciji sestal svet stranke DeSUS. Da bo stranka Karla Erjavca zapustila Janševo ekipo, je sicer že odločil izvršni odbor stranke, ki se vse bolj približuje tudi volilnemu kongresu. Odhod te stranke sicer še ne bi takoj naredil nove praznine v vladi.
Se pa Janši kljub morebitnemu slovesu DeSUS še ne bo takoj treba ukvarjati z iskanjem nadomestnih ministrov. Erjavec je namreč že napovedal, da bodo državni sekretarji ter ministra stranke, minister za zunanje zadeve Erjavec in minister za zdravje Tomaž Gantar, odstopne izjave premierju Janši izročili 22. februarja.
Tudi SLS namerava ostati v vladi še do seje DZ, ki bo v začetku marca, NSi pa napoveduje, da bo ostala v tej vladi, dokler bo DZ normalno sprejemal njene zakone.
Iskanje članov projektne vlade
Ta teden je pričakovati tudi nadaljevanje pogovorov za oblikovanje t. i. projektne vlade, ki jih vodi začasna vodja Pozitivne Slovenije Alenka Bratušek. Tudi za to vlado še vedno največja zavora ostaja "zamrznjeni" predsednik PS Zoran Janković, ki ga prav podobno kot Janšo bremenijo očitki protikorupcijske komisije. Vsaj minimalni pogoj za oblikovanje nove vlade pa je popoln umik Jankovića z vrha PS, čeprav Bratuškova zagotavlja, da ima ona polna pooblastila za vodenje stranke.
Bratuškova se je minuli teden že sestala s prvakom DeSUS Erjavcem in tudi z ekipo stranke SD, v kateri ima mandat za te pogovore poslanka Majda Potrata. Čeprav so po srečanju sporočili, da se bodo čim prej spet sestali, je Igor Lukšič v soboto pojasnil, da je bil ta pogovor le vljudnostni obisk. SD je ob tem ugotovil, da "na tej ravni ni vode v bazenu".
"Ko bo voda v bazenu, bi bilo pošteno, da nas povabijo, da gremo skupaj plavat," je dodal, misleč na zahteve po popolnem umiku Jankovića z vrha PS. Po njegovem mnenju je PS začel pogovore za projektno vlado v neprimernem času, s tem pa prej vnaša negotovost kot rešuje težavo.
Bratuškova je kljub temu po obisku SD dejala, da ima po vseh pogovorih za morebitno oblikovanje projektne vlade dober občutek. Pričakovati je, da se bo Bratuškova ta teden sestala še z vodstvom SLS, ki se je minuli teden vrnil z obiska v Indiji. Neuradno so sicer mnenja med poslanci SLS glede vstopa v vlado s PS deljena.
Žerjav se pogovorov ne bo udeležil
A prvi mož SLS Radovan Žerjav zagotavlja, da se pogovorov za projektno vlado osebno ne bo udeležil, saj se njegova "zgodba počasi izteka". Žerjav z marcem namreč odhaja z mesta predsednika stranke. Način, da "se bomo vsi zakopali v svoje bunkerje in čakali, da zadeva mine", verjetno ne bo prinesel rešitve, je po odhodu s seje poslanske skupine dejal Žerjav. Vztraja, da je rešitev treba najti oz. se nečesa domisliti, čeprav odgovora glede vstopa SLS v projektno vlado še nima.
Na vprašanje, ali razmišlja podobno kot predsednik SD Igor Lukšič, ki je govoril o vprašanju interpelacije cele vlade, pa je Žerjav odgovoril, da bi bilo malo čudno, če bi sam sebe interpeliral.
Bratuškova je pojasnila, da je z Žerjavom v petek govorila po telefonu. Povedal ji je, da ne ve, ali je on pravi, da se z njo pogovarja. Bratuškova pa mu je pojasnila, da ni časa za čakanje. Bratuškova si želi odločitve za projektno vlado čim prej, da bi bil že ta teden odločilen, pa "ne bi rekla".
Bratuškova je v oddaji 24UR OB ENIH še povedala, da niso nikoli vztrajali, da bi projektna vlada delala do konca tega mandata. In da so tudi v PS predlagali, da bi se dogovorili tudi o tem, kdaj bi bile predčasne volitve.
Kdo bo novi šef SLS?
V prihodnjih dneh se bo verjetno že nekoliko razjasnil tudi položaj v SLS, ki izbira svojega novega predsednika. Žerjav namreč vztraja, da s kongresom v začetku marca zapušča vrh stranke. V petek je s kandidaturo za predsednika presenetil predsednik panevropskega gibanja Laris Gaiser, da se bo prav tako poskušal zavihteti na vrh stranke, pa je danes sporočil tudi minister za kmetijstvo in okolje ter podpredsednik SLS Franc Bogovič.
Bogovič želi nadaljevati doslej zastavljeno delo v SLS. Kot pravi, ima izkušnje v politiki in na kongresu zato pričakuje podporo. Verjame, da je s svojim delom v SLS pokazal, iz "kakšnega testa" je.
Rok za oddajo kandidatur v organe in funkcije v stranki se sicer izteče 11. februarja. Kongres stranke bo 2. marca.
KOMENTARJI (539)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.