Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) se v petek ne bo udeležil sestanka pri ministru za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žigi Turku, na katerem bo vabljene seznanil s proračunoma za leti 2013 in 2014 ter s sklepi vlade s področij ministrstva. Kot so zapisali v Svizu, ostro zavračajo politiko izvršenih dejstev.
Takšno politiko ponazarja vabilo Turka na petkov sestanek, menijo v Svizu. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, vlada napoveduje nesprejemljivo drastične reze v maso plač javnih uslužbencev, ne da bi se o tem poskusila uskladiti z zaposlenimi. Dodajajo, da so področja izobraževanja, kulture in znanosti spet med najbolj izpostavljenimi.
Neusklajevanje z zaposlenimi je v nasprotju s konvencijami mednarodne organizacije dela, z zakonom o sistemu plač v javnem sektorju, z osnovnimi načeli socialnega partnerstva in z napovedjo vlade, da bo pri delu zavezana socialnemu dialogu in socialnemu partnerstvu, so zapisali v Svizu.
Dodali so, da vlada in minister Turk predstavnikom zaposlenih, stroke in vodstvom posameznih institucij v izobraževanju, znanosti in kulturi nista omogočila niti, da bi se pred vladno odločitvijo seznanili s predlaganimi ukrepi. "Kaj šele, da bi lahko vplivali na odločitve, kar je sicer v demokracijah običajno," so zapisali v sindikatu.
V Svizu menijo, da je popolna ignoranca zaposlenih pri odločitvah povsem nesprejemljiva. Ob tem zahtevajo, da vlada opusti nameravano odpuščanje javnih uslužbencev, ter opozarjajo, da vlada grobo zavaja slovensko javnost, ko trdi, da je v prihodnjem letu mogoče stroške za plače znižati z odpuščanjem.
Če bo vlada na četrtkovi seji sprejela proračun, s katerim bo bistveno znižala maso sredstev za plače v javnem sektorju, potem je socialni dialog pod velikim vprašajem, je dejal predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj. Konec socialnega dialoga pa po njegovih besedah pomeni konflikt.
Nekatere napovedi govorijo o 7,5- do 15-odstotnem posegu v maso sredstev za plače, in če se bodo te napovedi uresničile, bo to pomenilo, da je vlada sindikate postavila pred izvršeno dejstvo, je opozoril Štrukelj. Kot je pojasnil, ne le da ni bilo nobenih pogajanj, ampak jih vlada s tem ni niti seznanila. "Če nas je vlada postavila pred izvršeno dejstvo, izključila vsak pogovor z nami, potem socialni dialog ni več možen. Če socialnega dialoga ni, potem nastopi konflikt," je dodal. Ob tem pa je povedal, da tudi na zadnje pismo premierju Janezu Janši niso dobili odgovora.
Štrukelj verjame, da bo v primeru uresničitve napovedi o odpuščanjih prišlo do hitrega odziva javnega sektorja. "Imamo že prve informacije, da se bodo začeli glavni, republiški odbori preimenovati v stavkovne odbore," je povedal. V tem primeru so možne tako demonstracije pred vladnimi poslopji kot stavke, Štrukelj pa ni izključil niti, da bi z referendumom preprečili sprejetje katerega od zakonov. Omenja se pokojninska reforma, kar pa je po besedah sindakatov šele začetek.
Med drugim je izpostavil, da se s predlaganimi spremembami pri zakonu o delovnih razmerjih skrajšujejo odpovedni roki in zmanjšujejo nadomestila za čas brezposelnosti in odpravnine. Bilo bi popolnoma noro, pravi, če bi v času, ko bodo odpustili 15.000 javnih uslužbencih, privolili v to, da to naredijo s krajšimi odpovednimi roki in ob nižjih stroških.
Vodja pogajalske skupine drugega dela sindikatov javnega sektorja Drago Ščernjavič je kot nesprejemljivo označil tudi, da bi odgovornost za odpuščanje prenesli na delodajalce na nižjih ravneh. Glede na obrazce o odpuščanju, ki so prišli v javnost, naj bi bili namreč ti, torej različni ravnatelji in direktorji zavodov, tisti, ki bi "morali nase vzeti umazan del posla, ko bo treba direktno metati ljudi na cesto", je opozoril tudi Štrukelj. "Potem pa ministrov ne rabimo," je prepričan Ščernjavič.
Sicer po Štrukljevih besedah država iz naslova odpuščanja v letu 2013 ne bo privarčevala niti evra, prej bo strošek večji. Poglobili se bodo drugi problemi, med katerimi je omenil povečanje števila nezaposlenih, pa tudi podaljšanje čakalnih dob v zdravstvu in na uradih. A kot je ugotavljal, padec kakovosti v izobraževanju ali zdravstvu očitno nikogar ne skrbi.
Ščernjavič je dodal, da vlada zadnje štiri mesece z njimi ni vodila nobenega dialoga in da se tudi glede uresničitve pobud, ki so jih dali, ni zgodilo nič. Sindikat državnih organov Slovenije je po njegovih besedah med drugim predlagal pripravo še enega zakona za uravnoteženje javnih financ, pri katerem pa ne bi šlo za odpuščanje, ampak za iskanje možnih dodatnih prilivov v proračun.
KOMENTARJI (190)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.