ZOI 2006

Švedski hokejsko zlato

Torino, 26. 02. 2006 16.42 |

Švedi so v finalu olimpijskega hokejskega turnirja premagali Fince, ki pa imajo največ igralcev v sanjski ekipi teh iger.

Švedi so začeli slaviti že sekundo pred koncem tekme
Švedi so začeli slaviti že sekundo pred koncem tekme FOTO: Reuters
Na olimpijskem hokejskem turnirju je zlato osvojila Švedska, srebro je šlo na Finsko, bron pa je pripadel Češki. Na četrto mesto so se uvrstili ruski hokejisti.

Skandinavski finale je bil v nasprotju s tekmo za tretje mesto vseskozi izenačen. Nasproti so si stali Švedi, ki so slast olimpijske zmage že izkusili pred dvanajstimi leti, ter Finci, ki se jim je nasmihalo prvo hokejsko olimpijsko zlato. Na koncu se je bolje končalo za švedske igralce. Zmagali so s 3:2 (0:1, 2:1, 0:1). Finci so v zadnjem delu sicer vratarja potegnili iz gola in igrali s šestimi napadalci, a se jim preobrat ni posrečil.

Finski zadetek
Finski zadetek FOTO: Reuters

Prvi so mrežo nasprotnikov zatresli Finci, v 15. minuti prve tretjine je bil uspešen Kimmo Timonen. V peti minuti nadaljevanja je Švedska izenačila, strelec je bil Henrik Zetterberg, devet minut kasneje pa s strelom Niklasa Kronwalla prešla v vodstvo. Dobro minuto kasneje je bil rezultat spet izenačen, švedskega vratarja je premagal Ville Peltonen. V zadnji tretjini pa je odločilen zadetek za zmago treh kron dosegel igralec Detroit Red Wings, Niklas Lidstrom.

Zlati Švedi
Zlati Švedi FOTO: Reuters

Švedska je stavila na svoje izjemne talente, kot so Peter Forsberg, Mats Sundin, Daniel Alfredsson, Per Johan Axelsson, Fredrik Modin, dvojčka Sedin, Zetterberg in drugi, ki so izjemno nevarni v protinapadih. Finska se, nasprotno, lahko pohvali z izjemno hitrim drsanjem. »Leteči Finci« so svoj sloves tudi tokrat upravičili.

Finska je sicer prav v finalu zabeležila sploh prvi poraz na letošnjih olimpijskih igrah. V sedmih tekmah, ki so jih odigrali na poti do zadnjega obračuna, so namreč igrišče zapuščali dvignjenih glav, kar petkrat je njihova mreža ostala nedotaknjena. Le v boju za zlato jim je zmaga ušla.

Prava je!
Prava je! FOTO: Reuters

Vseeno tisti finski ljubitelji hokeja, ki poznajo zgodovino medsebojnih obračunov teh dveh skandinavskih držav, do konca niso izgubili upanja. Finsko-švedski dvoboji so namreč znani po presenetljivih obratih. Finskim navijačem se tako še vedno kolca po zapravljenem tretjem mestu na svetovnem prvenstvu leta 2002. Takrat so vodili že s 3:0, v zadnji tretjini pa so jim Švedi nasuli kar pet golov. Leto kasneje se je zgodba ponovila, in to pred domačim občinstvom. Po vodstvu s 5:1 v četrtfinalu svetovnega prvenstva so si Švedi priigrali napredovanje – rezultat je bil 5:6. Nekaj podobnega se je zgodilo Švedski, le da pred tridesetimi leti.

“All-Star” v znamenju Fincev

Finci: Edini poraz jih je stal zlata, zato pa imajo največ igralcev med najboljšimi FOTO: Reuters

Po porazu proti Švedski v finalu olimpijskega turnirja je finska hokejska reprezentanca dobila zadoščenje v izboru najboljše ekipe zimskih olimpijskih iger. Novinarji so namreč v najboljšo hokejsko postavo ZOI 2006 izbrali štiri Fince – vratarja Antera Niitymakija, branilca Kimma Timonena ter napadalca Sakuja Koivuja in Teemuja Selanneja. Ob njih sta mesto v moštvu "All-Star" dobila še švedski branilec Nicklas Lidstrom in ruski napadalec Aleksander Ovečkin.

Mednarodna hokejska zveza (IIHF) je tako za najboljšega vratarja kot za najkoristnejšega igralca turnirja izbrala Niitymakija, najboljši branilec po mnenju IIHF je Šved Kenny Joensson, najboljši napadalec pa Selanne, ki je bil s šestimi goli in štirimi podajami tudi najboljši strelec olimpijskega turnirja.