Podpredsednik DL in nekdanji minister za finance Janez Šušteršič je v pismu članom sveta DL, poslanem pred sredino sejo sveta, ko se je DL odločil podpreti konstruktivno nezaupnico Janezu Janši, navedel razloge, zakaj po njegovem mnenju DL ne bi smel v koalicijo s SP. Med njimi so pomisleki SP glede slabe banke in holdinga ter programske razlike.
Šušteršič je v pismu, ki ga je danes na svoji spletni strani objavil tednik Reporter, zapisal, da "DL, kljub temu da sama nima v rokah ključa do predčasnih volitev, ne sme v koalicijo s SP in da mora do volitev, kadar koli te bodo, ostati v opoziciji, podpreti dobre projekte, skladne z njihovim programom, in opozarjati na zlorabe oblasti, ki se bodo ne glede na sestavo vlade nedvomno dogajale".
Med razlogi navaja zahtevi za referendum o zakonih o slabi banki in državnem holdingu. Kot pravi, po pogovorih z začasno vodjo SP Alenko Bratušek ve, da imajo resne pomisleke glede nadaljevanja projekta slabe banke v sedanji obliki, da želijo pred nadaljevanjem dela na projektu opravljati ponovne razprave s strokovnjaki in da razmišljajo o tem, da Družbe za upravljanje terjatev bank (TUB) sploh ne bi ustanovili.
"Glede na to, da je vlade že sprejela statut TUB, imenovala neizvršen direktorje in da pripravlja podzakonske predpise, takšno razmišljanje pomeni, da bi šli nekaj korakov nazaj in izgubili dragoceni čas za reševanje kreditnega krča," piše Šušteršič.
Edini razlog, ki so ga imeli, je, da je to predlog Janševe vlade
Dodaja, da SP zahteva umik klasifikacije naložb ŠD iz parlamentarne procedure, "kar pomeni zamik privatizacije ter izgubo zanimanja investitorjev za Slovenijo, edini razlog, ki mi ga je Bratuškova navedla, pa je, da zato, ker je to pač predlog Janševe vlade".
Šušteršič navaja tudi, da v koalicijo ne bi smeli zaradi politične konsistentnosti, saj da iz Janševe vlade niso izstopili zaradi vsebine, ampak izključno zaradi poročila protikorupcijske komisije, zato ne morejo v koalicijo, ki bi imela slabši program OZN. bi "pomenila zavoro za nadaljevanje ključnih projektov prejšnje vlade, pri katerih smo sodelovali".
Dodaja,da ne morejo čez noč spremeniti stališča in se obnašati, kot da je Janša največja nevarnost za to državo in da je njegova odstranitev absolutni cilj, ki mu morajo podrediti vse ostalo. S SP so se tudi že pogajali po volitvah in ugotovili, s kom so programsko bolj kompatibilni, je med drugim zapisal Šušteršič.
Virant: Janševa vlada je za državo in stranko nesprejemljiva
Na Šušteršičevo pismo je pred sredino sejo sveta DL odgovoril tudi predsednik DL Gregor Virant. Kot je zapisal v pismu, ki ga je prav tako objavil Reporter, Virant meni, da je nadaljevanje Janševe vlade za državo in za stranko "nekaj tako nesprejemljivega, da jo je treba razrešiti, čeprav s pogajanji za nastanek levosredinske koalicije (seveda po odstopu Zorana Jankovića z mesta predsednika SP)".
Virant je dodal, da se s Šušteršičem strinjata, da bi bile takojšnje predčasne volitve najboljša možnost, če le obstaja ustavno dopustna možnost (novela zakona o vladi). "Po mojem mnenju žal ne obstaja, bomo pa to še maksimalno skrbno preverili," je dodal predsednik DL.
KOMENTARJI (943)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.