Janez Šušteršič, ki je bil finančni minister v Janševi vladi, je izstopil iz Državljanske liste (DL). Pri stranki so danes prejeli njegovo odstopno izjavo, v kateri je zapisal, da je izstopil zaradi včerajšnjega glasovanja o dvigu DDV v državnem zboru.

V stranki so pojasnili, da spoštujejo njegovo odločitev, ki pa je bila pričakovana glede na dogodke in razhajanja v zadnjih mesecih. Kot je znano, je Šušteršič nasprotoval tudi vstopu v novo koalicijo z Alenko Bratušek. Takrat je odstopil kot podpredsednik stranke in se od nje distanciral.
Na vprašanje, ali razmišlja o sodelovanju s katero drugo stranko ali o ustanovitvi nove, je Šušteršič odgovoril, da sploh ne razmišlja o politiki.
Sledi še več odstopov?
Ob razdoru Janševe koalicije in vstopu DL v vlado Alenke Bratušek je stranko zapustilo še nekaj drugih vidnih članov. Nazadnje nekdanji član sveta DL Fidel Krupić, še pred tem pa nekdanji programski tajnik stranke Tomaž Štih in nekdanji državni sekretar na ministrstvu za finance Dejan Krušec. Od DL so se distancirali še nekateri vidni sodelavci med nastajanjem stranke, tudi Marko Pavliha in Rado Pezdir.
Vodja poslancev DL Rihard Braniselj trenutno nima podatkov, ali je kljub vsemu še vedno več pristopov v stranko kot odhodov iz nje, a da je bilo približno pred mesecem še tako. Vendar je obenem priznal, da jih skrbi, ker odhajajo nekateri vidni člani. Poudaril je, da delujejo v politiki, v kateri so potrebni kompromisi in je treba delovati konstruktivno. DL je to smer izbral, ni "pa možno uresničiti vseh želja, ki si jih zadaš ob vstopu v politiko in pisanju programa". Spomnil je, da ima DL le sedem poslancev in v tem trenutku ne more biti prevladujoča stranka v političnem prostoru.
Nekateri v stranki so po njegovih besedah po padcu vlade Janeza Janše izrecno nasprotovali vstopu v kakršno koli drugo koalicijo. "Očitno so se bolje počutili v Janševi vladi. A odločitev stranke za drugo vlado je bila demokratična," je pristavil. Izpostavil je še, da je Šušteršič sodelovanje v levi vladi izrecno odklonil. Ob pogajanjih za oblikovanje nove koalicije je stranka SD pogojevala sodelovanje v koaliciji tudi s tem, da Šušteršič v vladi ne bo finančni minister.
Glede očitkov, da stranka ni zvesta svojemu programu, je Braniselj izpostavil, da je eno program stranke, ki ga je treba uresničevati, drugo pa stvar koalicijskega usklajevanja, sodelovanja v vladi, prilagajanja političnim kompromisom. "Tudi v prejšnji vladi smo bili marsikdaj primorani odstopiti od svojega programa. Sprejeli smo precej davčnih zakonov, čeprav to težko požremo in smo kot liberalci to storili s stisnjenimi zobmi," je še poudaril.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.