
Kot je zapisano v utemeljitvi nagrade, se je Sontagova "v svetu ponarejenih podob in okrnjene resnice zavzemala za svobodo mišljenja". Pisateljici bodo 17.000 dolarjev vredno nagrado izročili 12. oktobra v okviru knjižnega sejma v Frankfurtu.
S svojim delom, v katerem je vedno ostala prisotna dediščina Evrope, je Sontagova postala najizrazitejša intelektualna ambasadorka med dvema kontinentoma, poleg tega se je zavzemala za pravice žrtev vojn, je še zapisano v utemeljitvi nagrade. Avtorica, katere dela so prevedena v več kot 30 jezikov, je v Nemčiji zelo priljubljena. V času vojn na Balkanu je celo nekaj časa preživela v Sarajevu, po terorističnem napadu 11. septembra pa je obtožila ameriško uradništvo in medijske komentatorje, da poskušajo zavajati javnost.
"Kje je priznanje, da to ni bil strahopeten napad na civilizacijo, svobodo, človečnost ali svobodni svet, temveč napad na samovoljno razglašeno svetovno velesilo, ki so se ga lotili kot odgovor na določena ameriška zavezništva in akcije", je Sontagova kmalu po napadu zapisala v The New Yorker Magazine.
Lani je nagrado dobil v Nigeriji rojeni pisatelj Chinua Achebe, med dobitniki nagrade v preteklih letih pa so denimo perujski avtor Mario Vargas Llosa in bivši češki predsednik Vaclav Havel.