Generalni direktor Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana (UKC) Simon Vrhunec je po objavi ugotovitev protikorupcijske komisije zagotovil, da je ves čas svojega mandata deloval v korist bolnikov in UKC Ljubljana. "Nobena od trditev v poročilu, kar se mene tiče, ne drži," je zatrdil. "Okoristil se nisem niti za evro," je dodal.
Vrhunec je zagotovil, da so takoj, ko so ugotovili pomanjkljivosti, "pridobili licenco in sklenili pravo pogodbo". Poleg tega je dodal, da so se "takoj ko smo se soočili s tem, da je program drag, izpogajali za 40-odstotno znižanje cene".
Strokovna direktorica UKC Ljubljana Brigita Drnovšek Olup pa je zatrdila, da si prizadevajo za varno in kakovostno obravnavo vseh bolnikov, še zlasti otrok kot najbolj občutljive populacije. "Strokovni svet je zadevo večkrat obravnaval in poudaril, da je program zelo pomemben za otroke, za inštitucijo in za slovensko javno zdravje," je spomnila. Glede na to so se po njenih besedah ves čas trudili, da program nadaljujejo in izboljšujejo.
Kirurg Robert Blumauer z oddelka za otroško kirurgijo pa je poudaril, da zaradi prihoda Michalyija ni bilo treba več pošiljati otrok na zdravljenje v tujino. "Uspešno smo lahko opravili praktično vse kompleksne operacije otrok s prirojeno srčno napako," je dejal.
Gantar pričakuje Vrhunčev odstop
Minister za zdravje Tomaž Gantar pa je po objavi poročila KPK dejal, da od generalnega direktorja UKC Vrhunca pričakuje odstop. Če tega ne bo storil, namerava svetu zavoda predlagati, naj ga razreši.
Ugotovitve komisije so po oceni ministra resne, "veliko izhodov ali dvomov te ugotovitve pa pri odločitvah ne puščajo". Pri vprašanju odgovornosti strokovne direktorice Drnovšek Olup je Gantar odgovoril, da ji je mandat potekel, razpis pa je v teku. Kljub temu meni, da bo na seji sveta zavoda govora tudi o mestu strokovnega direktorja. Kot pravi Gantar, bo seja sveta prihodnji teden.
Gantarju se zdi primerno tudi, da skupaj z zdravniško zbornico opravijo nadzor – zbornica glede strokovnega dela, ministrstvo pa glede upravnega.
'Opozarjali smo na pomanjkljivosti'
Na ugotovitve KPK so se odzvali tudi v Društvu srčnih otrok. Kot so sporočili, že več let spremljajo program operacij srca pri otrocih. Prav tako ves čas aktivno opozarjajo na njegove pomankljivosti in nevarnosti za otroke, kot so pogosto prestavljanje rokov operacij (tudi nujnih, predvsem zaradi neprisotnosti kirurga) in neprisotnost kirurga ob zapletih, ki vsekakor povzročajo tudi posledice.
''Pri tem smo se obrnili na vodstvo Pediatrične klinike, vodstvo UKCL in Ministrstvo za zdravje. Zahtevali smo, da program izvajajo podobno kot v drugih evropskih kardio centrih (London, Hamburg, München, Pariz, Bratislava), kjer so bili pred leti operirani naši otroci,'' so sporočili in dodali, da to vključuje stalno prisotnost strokovno usposobljene ekipe s kardiokirurgom na čelu ves čas hospitalizacije ter da staršem, ki bodo izrecno želeli operacijo svojega otroka v drugem kardiokirurškem centru, to željo tudi upoštevajo. ''Obljube, ki smo jih dobili, niso bile izpolnjene,'' so še zapisali.
V Društvu srčnih otrok menijo, da je vztrajanje v podoptimalnem programu za vsako ceno, nesprejemljivo. Do nadaljnega, dokler se razmere na UKCL ne uredijo, zahtevajo, da otroke pošljejo na operacije v kakovostne evropske kardio centre, hkrati pa pozivajo odgovorne, da preverijo in osvetlijo, tudi strokovno, potek zdravljenja otrok, ki so bili v tem programu, številne reoperacije in tudi smrti otrok.
Kaj je ugotovila KPK?
Protikorupcijska komisija je namreč ugotovila sum korupcije pri ravnanju odgovornih oseb UKC Ljubljana pri izvajanju pediatričnega kardiološkega programa.
''Komisija je ugotovila, da sta odgovorni osebi UKC Ljubljana – nekdanja direktorica Darinka Miklavčič in sedanji direktor Simon Vrhunec – z več kršitvami dolžnega ravnanja v obdobju 2007–2011 tujemu kirurgu dr. D. M. v nasprotju z veljavno zakonodajo in sprejetim programom dela prek avtorskih pogodb omogočila plačilo v višini prek 1,2 milijona evrov v obliki avtorskih honorarjev za 150 operativnih dni,'' so ugotovili.
Zaradi njega UKC še danes nima lastnih kardiokirurgov
Na komisiji nadaljujejo, da sta s tem v nasprotju s svojimi dolžnostmi odgovorne in poslovodne osebe javnega zdravstvenega zavoda omogočila dalj časa trajajočo protipravnost na račun javnih sredstev.
Poleg tega je bila posledica tega dejanja tudi ta, da UKC Ljubljana še danes nima usposobljenih lastnih kardiokirurgov za zdravljenje prirojenih srčnih napak. Z omenjenimi ravnanji sta obe odgovorni osebi izpolnili vse znake korupcije.
Namestnik predsednika KPK Rok Praprotnik pričakuje, da se bo sodelovanje po objavi poročila znova opravičevalo s temi navedbami, zato je poudaril, da so v UKC obljubljali vzpostavitev svojih lastnih kadrov v dveh letih, a po šestih letih še vedno ni usposobljenih pediatričnih kardiokirurgov. Tudi tista dva, za katera so v UKC govorili, da se bosta usposobila, danes še nimata primernih izkušenj in znanja, je dejal namestnik predsednika KPK.
Zato po ugotovitvah komisije program "sploh ni bil program", saj ni imel ustreznih elementov za njegovo izvajanje. Zato se po njegovem mnenju zastavlja vprašanje, koliko otrok ni dobilo ustrezne oskrbe in je ne bo, ker se program usposabljanja domačih zdravnikov ni izvedel.
Praprotnik je namreč omenil opozorilo, ki so ga slišali med pregledom zadeve. Če ima bolnišnica svojega "hišnega" kirurga, se lahko datum operacije prilagodi bolniku, hkrati pa je tudi postoperativna oskrba boljša. Če svojega kirurga nimaš, se mora datum operacije prilagajati najetemu zdravniku, ki tudi ne bo vedno prisoten ob morebitnih postoperativnih zapletih, je dejal.
Ugotovili tudi, da je bil brez licence
V postopku so člani protikorupcijske komisije ugotovili tudi, da je omenjeni tuji kirurg večino časa v Sloveniji operiral brez ustrezne slovenske licence in da je bil eden od zdravnikov (dr. Borut Geršak), ki je bil zadolžen za vzpostavitev sodelovanja s tem kirurgom, že pred tem v osebnih in poslovnih stikih z njim oziroma Sheba Medical Centrom iz Izraela, ki je njegova matična organizacija.
S tem dejstvom je bila podana tudi visoka stopnja tveganja za vpliv zasebnega interesa na odločitve o reševanju problema pomanjkanja kardiokirurgov v UKC Ljubljana. Tega tveganja (z vidika danes veljavne zakonodaje bi šlo za nasprotje interesov) so se odgovorne osebe UKC zavedale oziroma bi se ga morale zavedati, vendar ga v nasprotju s svojimi dolžnostmi poslovodnih oseb javnega zavoda niso odpravile oziroma ustrezno obvladale, so sporočili s KPK.
Ugotovitve ne zmanjšujejo pomena in prispevka kirurga pri reševanju življenj
Dodali so, da se komisija zaveda pomembnosti dela pediatričnih kardiokirurgov in zdravstvenega osebja na splošno, zato z ničimer ne ocenjuje strokovnih odločitev, prav tako ne zmanjšuje pomena in prispevka tujega kirurga pri reševanju življenj.
UKC Ljubljana je v postopku pred komisijo nezakonito stanje večkrat opravičeval prav z argumentom nujnosti reševanja človeških življenj. Kot so zapisali, bi bila taka obramba razumljiva, če seveda ne bi ugotovljeno dejansko stanje obenem kazalo, da je šlo za več let trajajočo protipravnost.
KPK pričakuje, da bodo odgovorni ustrezno ukrepali. Že med samim postopkom pa je komisija del ugotovitev odstopila tako inšpektoratu za delo kot zdravstvenemu inšpektoratu, ki so prav tako v okviru svojih pristojnosti že ugotovili kršitve.
KOMENTARJI (304)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.