Vrhovno sodišče na Dunaju je presenetljivo razveljavilo prvostopenjsko razsodbo v primeru nekdanjega evropskega poslanca Ernsta Strasserja, enega od štirih evropskih poslancev, ki so jih novinarji britanskega časnika Sunday Times zvabili v korupcijsko afero. Na prvi stopnji je bil obsojen na štiriletno zaporno kazen.
Razlog za odločitev vrhovnega sodišča, ki je hkrati odredilo novo sojenje, je luknja v protikorupcijski zakonodaji, ki je bila zakrpana šele na začetku letošnjega leta. Sodišče prve stopnje tako po mnenju vrhovnega sodišča ni dovolj jasno ugotovilo, ali je Strasser nagrado 100.000 evrov letno zahteval v zameno za konkretno dejanje. Pred spremembo zakonodaje je bilo namreč to nujno – korupcijo so osumljencem lahko očitali le za konkreten primer.
Nekdanji avstrijski notranji minister Strasser je sodišče zapustil brez besed, potem ko je ob začetku sojenja zagotovil, da očitanega mu dejanja ni storil, niti ga ni želel ali poskušal storiti. Njegov odvetnik Thomas Kralik je pozdravil odločitev. Po njegovem mnenju je namreč sodišče dokazalo, da kljub medijskim pritiskom ne sledi glasu ljudi. Položaj svoje stranke zdaj vidi kot ugodnejši, ali računa na oprostilno sodbo, pa ni povedal. Med sojenjem je poudaril, da je Strasser, tudi če dokaže svojo nedolžnost, "politično in družbeno mrtev".
Ujeli štiri evropske poslance
Tako imenovano lobistično afero so v evropskem parlamentu zakuhali novinarji britanskega časnika Sunday Times, ki so se pod krinko lobistov z več poslanci Evropskega parlamenta dogovorili, da bodo v zameno za denar poskrbeli za sprejetje določenih dopolnil k evropski zakonodaji na področju financ. Svoje navedbe je časnik podkrepil tudi s skrivaj narejenimi videoposnetki.
Dunajsko prvostopenjsko sodišče je januarja letos razsodilo, da je Strasser pri pogovorih z novinarjema Claire Newell in Jonathanom Calvertom novembra in decembra 2010 terjal "letno plačilo 100.000 evrov za vplivanje na zakonodajo v Evropskem parlamentu". Strasser je na sodišču trdil, da je imel britanska novinarja za ameriška tajna agenta, ki ju je želel sam razkrinkati.
Vpletenosti v afero so bili poleg Strasserja osumljeni še trije evropski poslanci – Slovenec Zoran Thaler, Romun Adrian Severin in Španec Pablo Zalba Bidegain. Thaler in Strasser sta odstopila kot evropska poslanca, ko je zadeva prišla na dan. Oktobra letos se je v Sloveniji začel kazenski postopek proti Thalerju.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.