Opozicijske stranke SDS, SLS in NSi so na predlog slednje v državni zbor vložile interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za notranje zadeve Gregorja Viranta. To je 32. vložena interpelacija zoper ministra od sprejetja slovenske ustave.
Predsednica NSi Ljudmila Novak je pojasnila, da so se za interpelacijo odločili, ker menijo, da Virant dela škodo Sloveniji. Naštela je tri glavne razloge za vložitev interpelacije. Prvi je napoved ukinitve občin, saj je s tem ogrožen enakomeren razvoj Slovenije. Drugi je podpis dveh za Slovenijo škodljivih dokumentov, ki nimata zakonske podlage, in sicer stavkovni sporazum in dogovor o dodatnih ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za uravnoteženje javnih financ. Tretji razlog pa je oškodovanje državnega premoženja in vložitve predloga zakona, iz katerega ni jasno razvidna višina porabe proračunskih sredstev (zakon o izbrisanih).
Kot so pojasnili na tiskovni konferenci po vložitvi interpelacije, je glavna težava Virantovo delo na področju lokalne samouprave, je dejal predsednik SLS Franc Bogovič.
Virant ne razume lokalne samouprave, s številkami o prihranku v primeru ukinjanja malih občin in podatki o zadolženosti občin pa zavaja javnost, pravijo v SLS, kjer menijo, da bi bilo najbolje, če se ministra pošlje na leto dni dolg dopust, saj s svojim delom povzroča škodo.
Kot je dejal Jože Tanko iz SDS, jih tudi v tej stranki najbolj moti Virantov odnos do lokalne samouprave. Po njihovem mnenju so male občine območjem prinesle infrastrukturo, ki je sicer ne bi imela, prav tako bi ukinjanje povzročilo neenakomeren razvoj podeželja. Zato gredo po njihovem mnenju Virantovi predlogi v smeri "umora podeželja in centralizacije". Motijo jih tudi nekatere Virantove poteze v zvezi z javnimi uslužbenci in izbrisanimi, spotaknili pa so se tudi ob poceni letalske karte.
Kot je dejala Novakova, je interpelacija, ne glede na razplet, smiselna. "Tako lahko javno opozorimo na napake in tudi koalicijo opomnimo na njegovo delo," je dejala.
Virant trdi, da interpelacija ne bo omajala njegovega stališča
Virant se je na očitke moral odzvati. "Veseli me, da je opozicija opazila, da na MNZ delamo s polno paro. Škoda le, da nam namesto sodelovanja, ki bi ga Slovenija v tem trenutku krvavo potrebovala, mečejo polena pod noge," je kritično odvrnil minister Virant in dodal, da razume, da gre "marsikomu na živce njegovo zavzemanje za neusmiljen pregon gospodarskega kriminala in korupcije."
"Interpelacija me tudi ne bo omajala v stališču, da je občin v Sloveniji bistveno preveč in da se veliko denarja zmeče skozi okno, namesto da bi ga usmerili v razvoj podeželja in mest," je še povedal Virant in dodal, da bo naslednje leto nadaljeval pogajanja za znižanje plač v javnem sektorju.
Kdo bo naslednji?
Čeprav so interpelacijo zoper Viranta šele vložili, pa v opoziciji razmišljajo že o novih ministrih, ki si po njihovem zaslužijo odpoklic. Na vrhu njihovega seznama je gospodarski minister Stanko Stepišnik, za katerega menijo, da bi morala premierka opaziti njegovo slabo delo in nekaj ukreniti.
Opozicijske stranke so se o glavnih točkah interpelacije uskladile že pred dobrim mesecem. Čeprav je SLS opozoril, da je interpelacijo treba vložiti čim prej, so v NSi in SDS sklenili počakati z njeno vložitvijo na "primeren politični trenutek".
Že na prihajajočo redno sejo DZ je namreč uvrščena interpelacija zoper ministra za finance Uroša Čuferja. Tako poslanci o delu in odgovornosti obeh omenjenih ministrov ne bodo odločali na isti seji.
Minister Virant je že večkrat dejal, da se bo priprave na interpelacijo lotil z vso resnostjo in odgovornostjo. Po njegovem mnenju bo šlo zlasti za soočenje političnih konceptov, pri čemer pa dvomi, da bi njegova trdna stališča lahko spremenili.
KOMENTARJI (2549)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.