
Pri prošnji za Zoisove štipendije mladi športniki ne bodo več mogli uveljavljati le športnih dosežkov, pač pa bodo morali upravičenost do štipendije dokazovati tudi z učnim uspehom. Po napovedi predstavnikov ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti bodo do šolskega leta 2014/2015 vzpostavljeni kriteriji, kako Zoisove štipendije urejati v prihodnje.
Poslanske skupne so v predstavitvah svojih stališč poudarjale prednosti zakonskega predloga, ki so ga pripravljali kar trije ministri za delo – tako Ivan Svetlik in Andrej Vizjak kot zdajšnja ministrica Anja Kopač Mrak, pri ključnih rešitvah pa je usklajen tudi s Študentsko organizacijo Slovenije. Nekateri pa v njem vidijo tudi nekaj slabosti.
Še zlasti v SDS in SLS menijo, da ureditev na področju Zoisovih štipendij ni pravična do mladih športnikov. Vendar so po drugi strani zagovorniki takšne ureditve, med njimi tudi predstavniki z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, poudarjali, da enako veja tudi za nadarjene z drugih področij, na primer s področja umetnosti.
Državni zbor je sprejel tudi dve dopolnili, ki so ju v koalicijskih poslanskih skupinah pripravili na podlagi pripomb zakonodajno-pravne službe DZ. Eno od dopolnil se nanaša na dodatek za štipendiste s posebnimi potrebami in določa, da je takšen štipendist upravičen do dodatka z naslednjim mesecem po nastanku okoliščin, v skladu s katerimi lahko dodatek dobi.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.