Prihodnji teden od ponedeljka do petka bo v sklopu evropskega tedna promocije testiranja na HIV na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja v Ljubljani potekalo testiranje in svetovanje. Testiranje bo na kliniki potekalo v ponedeljek od 12. ure do 14.30, od torka do petka pa bo testiranje potekalo od 13. do 14. ure. Izvidi bodo na voljo že naslednji dan ob isti uri, petkovi izvidi pa v ponedeljek v času testiranja. Ker je testiranje pomemben del preventive proti aidsu, želijo pristojni k temu pridobiti tudi družinske zdravnike in zdravnike, ki se ukvarjajo z mladimi.
Okužba z virusom HIV je postala obvladljiva kronična bolezen, vendar mora bolnik izpolnjevati dva temeljna pogoja. Prvi je, da do zdravnika pride pravočasno, drugi pa, da ko je to potrebno, uživa zdravila redno in do konca življenja.
Je popustil strah pred umiranjem?
Po svetu se je pandemija okuženosti z virusom HIV umirila, saj se je dostopnost zdravil izboljšala tudi v podsaharski Afriki, kjer je največ okuženih. V razvitem svetu pa število okuženih raste med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi. Tako je tudi okuženost s HIV v Sloveniji izrazita v tej skupini. Med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi, je več kot pet odstotkov okuženih, kar je skrb vzbujajoče. Očitno je zaradi učinkovitega zdravljenja popustil strah pred umiranjem, pomemben vzrok pa je tudi "sodoben način razmišljanja in neodgovornega vedenja". V zadnjih letih imamo letno od 40 do 55 na novo okuženih in obolelih oseb, kar je za več kot 100 odstotkov več, kot je bila incidenca pred 10 leti. Žal jih več kot tretjina pride z že napredovalo okužbo, ko imajo koncentracijo celic CD4 pod 200/mm3.
"Zgodnje odkrivanje oseb, okuženih s HIV, in zgodnje zdravljenje okuženih oseb je poleg promocije bolj odgovornega obnašanja prioriteta v boju proti aidsu, ker je zdravljenje najučinkovitejša preventiva. Tako lahko namreč zelo učinkovito preprečujemo nove okužbe," opozarja Janez Tomažič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja.
Okužena oseba najpogosteje prenese virus na druge osebe v prvih mesecih po okužbi (60 odstotkov vseh prenosov), ker je takrat najbolj kužna, ne ve za svojo okužbo in se pogosto obnaša promiskuitetno. Zato je nujno treba promovirati kombinacijo bolj odgovornega obnašanja (varnejši spolni odnosi, uporaba kondomov in lubrikantov, poznavanje partnerja, izogibanje promiskuiteti) in pogostejšega testiranja, predvsem najbolj izpostavljenih oseb, opozarja Tomažič in dodaja, da je pomembno, da okužbe odkrijemo v zgodnjem obdobju in osebe čim prej zdravimo. "Zdravljenje je tudi odlična preventiva. Pri bolnikih, ki se uspešno zdravijo, je za več kot 90 odstotkov zmanjšano tveganje za prenos okužbe na spolnega partnerja."
Tudi družinski zdravniki in zdravniki za mlade lahko veliko naredite
V borbo za zajezitev epidemije želijo zato pritegniti družinske zdravnike in zdravnike, ki se ukvarjajo z mladino. Zdravnike prosijo, da delujejo vzgojno in pogosteje predlagajo svojim varovancem, predvsem tistim s tveganim obnašanjem, testiranje na HIV. Še posebno to velja za moške, ki imajo spolne odnose z moškimi.
Osebe, ki vedo za okužbo (abstinenca, pogostejša uporaba kondomov), in predvsem osebe, ki se zdravijo, širijo okužbo veliko manj kot osebe, ki ne vedo za svojo okužbo. S takim pristopom bi lahko epidemijo na določenem geografskem območju večinoma omejili.
Pri testiranju je pomembno svetovanje. Prav tako morajo zdravniki upoštevati obdobje okna (6 tednov). Tomažič zdravnike opozarja, da če je presejalni test pozitiven, je treba napraviti potrditveni test in šele nato za pozitiven rezultat povedati okuženemu.
Zdravstveni domovi, zasebni zdravniki oziroma izvajalci s koncesijo ter izvajalci programa splošnih ambulant in ginekoloških dispanzerjev v bolnišnicah lahko zaračunavajo testiranje na HIV Zavodu za zdravstveno varstvo kot "ločeno zaračunljiv material".
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.