
Boris Štefanec, ki je bil v začetku meseca izbran za predsednika komisije za preprečevanje korupcije (KPK), je izbirno komisijo prepričal v pogovoru. Priloge, ki jih je priložil vlogi za kandidaturo, sicer niso bile obsežne, toda v pogovoru pred komisijo je kot pravnik izkazal izjemno poznavanje področja in utemeljil svojo vizijo KPK, so pojasnili v izbirni komisiji.
Časopis Delo namreč danes poroča, da Štefanec v izbirnem postopku ni predložil dokazil o strokovni usposobljenosti, delovne izkušnje pa je opisal v nekoliko daljšem odstavku, poroča današnje Delo, ki še piše, da je Štefanec vizijo delovanja komisije strnil na manj kot eni strani.
Delo je od urada predsednika republike dobil dokumente, ki jih je ob svoji kandidaturi predložil Štefanec. V izbirni komisiji so pojasnili, da so kandidate presojali na podlagi več meril, ki so jih upoštevali kot celoto, in da za svojo odločitvijo stojijo. Kot navajajo, strokovna bibliografija niti ni bila pogoj, medtem ko nekateri kandidati sploh niso priložili življenjepisa v predpisani obliki ali vizije komisije.
Že prej je Delo poročalo, da je petčlanska komisija kandidate ocenjevala na podlagi treh meril: poznavanja pristojnosti KPK, poznavanja in razumevanja temeljenje področne zakonodaje ter osebne strokovne uveljavljenosti na področju integritete in preprečevanja korupcije ter etične drže.
Ob tem je po pisanju Dela pričakovala, da bodo kandidati svojo strokovnost podkrepili z morebitnimi priporočili uglednih posameznikov ali institucij, vodenjem oziroma sodelovanjem pri večjih projektih, s sodelovanjem z mednarodnimi ali domačimi institucijami in organi, s strokovno bibliografijo in podobno. Štefanec po poročanju dela tem merilom ne ustreza.
Med prilogam namreč, kot poroča Delo, ni navedel nobenih izkušenj pri projektih s protikorupcijskega ali sorodnega področja in tudi ne nobene strokovne bibliografije. Prav tako ni bilo priložene nobene zunanje reference, kot strokovno kompetenco pa je navedel strokovni izpit iz pravosodja iz leta 1981. Prazen je pustil tudi razdelek o znanju tujih jezikov.
Vizijo protikorupcijske komisije je strnil v štiri točke. Poudaril je, da je treba delovati v skladu z ustavo, zakoni in podzakonskimi akti, da je treba zastaviti akcijski program, da se je treba zavzemati za koordinirano delovanje vseh, ki imajo opraviti s korupcijo in da je treba natančno pregledati vsebino javnega pisma, ki ga je ob odstopu poslalo prejšnje vodstvo KPK.

V ponedeljek prične z delom, a brez pomočnikov
Predstavnica predsednikovega urada Špela Vovk nam je danes po telefonu povedala, da objava teh podatkov ne predstavlja nobenih novih dejstev. Poudarila je, da je predsednik Borut Pahor omenjene dokumente dobil od izbirne komisije, ki je Štefaneca predlagala kot edinega kandidata za predsednika. Štefanec sicer v ponedeljek nastopa položaj, vendar pa pri tem ne bo imel svojih pomočnikov. Darko Stare in Jure Ferme sta namreč kmalu po tem, ko je bila javnost obveščena o tem, da je Štefanec tik pred imenovanjem na položaj izstopil iz stranke Pozitivna Slovenija, podala svoji odstopni izjavi.
Na nedavni tiskovni konferenci sta sicer predsednici obeh izbirnih komisij Polonca Kovač in Simona Habič dejali, da nimata nobene slabe vesti zaradi izbire Štefaneca, Stareta in Fermeta. Dodali sta, da je od 55 kandidatov sprva le en poslal popolno prijavo, zato so vsem ostalim dali dodaten čas za dopolnitev.
KOMENTARJI (876)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.