Včerajšnji potres ni povzročil večje materialne škode, je pa številne prebivalce prestrašil. Nekaj šol je evakuiralo učence, nekateri prebivalci pa so zaradi potresa za nekaj časa zapustili svoje domove. Potres je bil osrednja tema pogovorov, številni pa so se vprašali, ali so na potres pripravljeni.
Na Upravi RS za zaščito in reševanje (URSZR) pravijo, da se na potres najbolje pripravimo tako, da se podučimo o tem, kako zavarujemo sebe, svojo družino in imetje. Pomembno je, da že prej določimo mesto, kjer se bomo z družinskimi člani po potresu sestali. Med samim potresom je treba najti varno mesto. V stavbah so varna mesta pod trdnimi mizami, med podboji vrat, če so v nosilni steni in ob notranjih nosilnih stenah. Izogibajte pa se zunanjim in predelnim stenam, dimnikom iz opeke, večjim steklenim površinam, velikim omaram in mestom, od koder lahko padejo stropna razsvetljava in težki predmeti.
Vsak posameznik bi moral imeti tudi nujno opremo. Ta naj obsega zadostno zalogo vode, stalno zalogo hrane za izredne razmere, zdravila in opremo za prvo pomoč, higienske pripomočke, plinski kuhalnik, odpirač za pločevinke, žepni nož, trpežne pohodne čevlje, topla oblačila in odeje, baterijski radijski sprejemnik in baterijsko svetilko z rezervnimi baterijskimi vložki.
Čeprav je ob potresu, še posebej, če gre za močno tresenje tal, težko ostati miren, pa na URSZR poudarjajo, da je mirnost izredno pomembna. Treba je hitro presoditi razmere in ustrezno ukrepati. "Med potresom ne tecite iz stavbe! Ne uporabljajte dvigala ali stopnic in ne skačite skozi okna!" svetujejo na omenjeni upravi. Po potresu pa se morate zavedati, da lahko sledijo tudi močnejši popotresni sunki.

Pristojne službe se dobro zavedajo, kakšne so njihove naloge v primeru potresa. Državni načrt zaščite in reševanja ob potresu obsega 57 strani, v njem pa je natančno opredeljeno, kako morajo ravnati. Če ste menili, da je ob močnem potresu takoj treba zapustiti območje, se motite. V načrtu je namreč zapisano, da prebivalcev praviloma ne evakuirajo. Če je le mogoče, uredijo nastanitve na prizadetem območju. Prebivalcem in tudi živalim morajo zagotoviti zdravstveno oskrbo. Na voljo morajo biti pitna voda, hrana, zdravila in druge življenjske potrebščine.
Prednostno lahko evakuirajo denimo bolne, ostarele, invalide, nosečnice, evakuacijo vseh prebivalcev pa lahko odredijo vlada, župan občine in tudi pristojni poveljnik civilne zaščite. Pristojni to naredijo takrat, ko ne morejo več zagotoviti varnosti prebivalcev.
Ker se ob potresu lahko zgodi, da zaradi poškodb na objektih in napravah, v katerih se proizvajajo in hranijo nevarne snovi, te začnejo uhajati, je treba na prizadetem območju poostriti nadzor.
Močni potresi lahko zahtevajo tudi smrtne žrtve, v načrtu pa je zapisano, da trupla iz ruševin ekipe rešujejo na enak način kot žive ljudi. "Če je le najmanjše upanje, da je poškodovanec živ, se mora takoj začeti z oživljanjem," piše v načrtu. Smrt mora v takih primerih obvezno ugotoviti in potrditi pooblaščeni zdravnik. Če je le mogoče, je treba na kraju ugotoviti tudi identiteto umrlega.
V načrtu piše tudi, da izkušnje iz potresov kažejo, da tudi tisti, ki niso ranjeni, v ruševinah zdržijo razmeroma kratek čas – dva do tri dni, le redko dlje. Zato je reševanje iz ruševin pomembna in neodložljiva naloga. Začeti je treba hitro. "Reševanje iz ruševin mora potekati neprekinjeno, podnevi in ponoči, dokler niso rešeni vsi zasuti. Zato morajo štabi CZ, ki vodijo reševalna dela, primerno organizirati delo reševalnih ekip," piše v načrtu.
Več o tem, kako ravnati v primeru potresa, si lahko preberete tukaj.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.