Naslovnica

Stavka Delovih novinarjev

Ljubljana, 29. 05. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
© STA
Komentarji
0

Sindikat novinarjev časopisa Delo se je po tajnem glasovanju odločil, da bo prihodnji torek začeli z opozorilno stavko. Po mnenju novinarjev so njihove plače premajhne, zato od vodstva zahtevajo 20-odstotno zvišanje.

Predstavniki sindikata novinarjev so se za opozorilno stavko odločili zato, ker so pogajanja z upravo Dela zašla v slepo ulico. Zahtevajo 20-odstotno povišanje plač, zaradi odklonilnega stališča vodstva Dela pa bi pristali tudi na različne kompromisne rešitve, kot je 10-odstotno povišanje za vse novinarje, preostalo pa bi prepustili urednikom, ki bi imeli možnost nagraditi najboljše. V upravi odločitev novinarskega sindikata sicer obžalujejo, se pa z argumenti novinarjev ne strinjajo.

Kot je povedala predsednica sindikata novinarjev Dela Mija Repovž so ugotovili, da novinarske plače že dlje časa realno zaostajajo. "Gre pa tudi za status, in sicer, koliko si plačan, toliko si vreden, poudarja Repovževa in dodaja, da scenarij za stavko sicer še pripravljajo, znano pa je, da novinarji nekaj ur ne bodo delali, kar pomeni, da ne bodo poročali z novinarskih konferenc in o drugih, poleg tega pa bodo zlasti mnenjske rubrike v časopisu ostale prazne. Osnovno načelo stavke je - ne prizadeti bralcev, vseeno pa opozoriti upravo na zahteve novinarjev, predvsem na pripravo preglednega plačnega sistema in povišanje plač - je še poudarila Repovževa.

Po besedah namestnika predsednika uprave Dela Jureta Apiha pa so zahteve novinarjev neupravičene. "Predvsem obžalujem, da so novinarji prekinili dialog, s čimer onemogočajo resno sodelovanje, " pojasnjuje Apih.

Sicer pa Delo, poleg odločitve, da opozorilna stavka bo, pretresa tudi včerajšnja odločitev predsednika uprave Tita Dobrška, da ne bo več kandidiral za prvega Delovega moža. Najbolj preseneča obrazložitev, češ, da je Delo v svojem razvoju doseglo kritično točko, ko zaradi občutka samozadovoljstva in monopolnega položaja ne zmore storiti koraka naprej v novo kakovost. Razočaran pa je tudi nad vodenjem in usmeritvijo Dela, ki odstopa od profesionalnih načel, za katera se je zavzemal. Nadzorni svet Dela bo tako jutri odločal o kandidaturi sedanjega Dobrškovega namestnika Jureta Apiha, ki je Delo pripravljen voditi le pod pogojem, da dobi uprava pravico imenovanja glavnega in odgovornega urednika, ki je sedaj nima. Vprašanje pa seveda je, če bodo člani nadzornega sveta na Apihov pogoj pristali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20