V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) nadaljujejo priprave na stavko v predšolski vzgoji. Danes se med zaposlenimi v vrtcih začenja preverjanje podpore stavki, ki bo trajalo vse do petka. Skoraj šest tisoč članic in članov Sviz, zaposlenih v vrtcih, bo praviloma tajno glasovanje o stavki izpeljalo do konca tega tedna. H glasovanju so povabljeni tudi drugi zaposleni, vendar to ni njihova dolžnost. Stavka bo izglasovana, če se bo zanjo odločila večina zaposlenih v predšolski vzgoji. Stavka naj bi bila predvidoma januarja.
Sviz opozarja, da je glavni namen stavke, da vlada preneha kršiti sporazum o razrešitvi stavkovnih zahtev, ki ga je podpisala 10. maja 2012. Takrat so zaposleni v vzgoji in izobraževanju pristali na znižanje plač v zameno za ohranitev standardov in normativov. Prepričani so, da vlada z napovedjo, da bo povečala število otrok v vrtčevskih oddelkih in dodatno obremenila strokovne delavke, zavestno in grobo krši sporazum o razrešitvi stavkovnih zahtev.
Če bo državni zbor poskušal sprejeti spremembe normativov v vrtcih in oblikovanje šolskih okolišev v osnovnih šolah po nujnem postopku pred izvedbo stavke, bo Sviz izvajanje zakona ustavil in zagotovil, da se bodo državljani in državljanke do uničevanja kakovostnih javnih vrtcev lahko opredelili na referendumu, so sporočili iz Sviza.
Na ministrstvu začudeni nad rožljanjem s stavko
Na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport so nad stavko začudeni. Zanjo ne vidijo nobenega razloga, saj predlog sprememb normativov in standardov v vrtcih ni še v nobeni uradni proceduri, so zapisali v izjavi za javnost. "Ves čas poudarjamo, da smo se o spremembah pripravljeni pogajati, česar Sviz žal noče slišati. Pozivanje k stavki bi razumeli šele, ko bi se pogajanja neuspešno zaključila, sedaj pa se ta, kljub našim prizadevanjem, še niti dobro pričela niso."
Kaj želi vlada in čemu nasprotujejo šolniki?
Predlagatelji želijo normative in standarde v vrtcih spremeniti tako, da bo lahko v oddelkih prvega starostnega obdobja 17 otrok (zdaj 12, z možnostjo do 14) in v oddelkih drugega starostnega obdobja kar 27 otrok. Prav tako predlagajo, da bi ena vzgojiteljica v prvem starostnem obdobju pokrivala dva oddelka. To pa pomeni, da bi hkrati skrbela tudi za 34 otrok. S tem se povečujejo delovne obveznosti vzgojiteljev in njihovih pomočnikov ter povečuje število otrok v oddelkih. To pa je zelo ujezilo vzgojitelje in učitelje, saj so prepričani, da je njihovo delo že zdaj zelo zahtevno in odgovorno, s povečanjem števila otrok pa bi se zmanjšala varnost v vrtcih ter bi se izničil vzgojni proces, ki se izvaja v vrtcih.
Se vračamo nekaj desetletij nazaj, ko smo otroke v vrtcih zgolj pazili, ne pa vzgajali, se sprašujejo zaposleni v vrtcih in poudarjajo, da je v večini vrtcev prostorska stiska. Če se bo število otrok na skupino še povečevalo, pa zaradi prostorske stiske sploh ne bo več mogoče izvajati varstva in vzgoje, opozarjajo vzgojitelji.
Predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Božena Bratuž je dejala, da bi povečanje normativa na 17 otrok v oddelku prve starostne skupine negativno vplivalo na najmlajše otroke, stare leto in dve. Kot je dejala, vsak, ki ima vsaj enega otroka, ve, kaj pomeni posvetiti čas in sebe otroku, vzgojiteljica pa ima veliko več otrok. Otroci so v vrtcu devet ali deset ur, torej potrebujejo tudi v tem času ljubezen in nežnost, je povedala Bratuževa in se vprašala, kako naj vzgojiteljica razdeli to med 17 otrok.
Bratuževa je pojasnila, da bi morala v tem primeru vzgojiteljica spremljati razvoj 34 otrok, izvajati pogovore s straši in poskrbeti za individualno delo z otroki. Opozorila je, da jasli niso razredna stopnja, da bi vzgojiteljica vstopila, izvedla program in zapustila oddelek ter odšla v drugega. Pojasnila je tudi, da vzgojiteljice in njihove pomočnice delajo 40 ur na teden kot vsi zaposleni v državi in da dodatni dve uri in pol ne moreta rešiti težav. Prav tako opozarjajo, da bi ti normativi pomenili odpuščanje predvsem vzgojiteljic. Predsednik Sviza Branimir Štrukelj opozarja, da bi zaradi teh sprememb v vrtcih ostali brez tisoč delovnih mest.
A na ministrstvu za šolstvo odgovarjajo, da je cilj zakona, da se racionalizirajo nekateri normativi v predšolski vzgoji, tako da se "znižajo stroški in hkrati ohranja kakovost v slovenskih vrtcih". Obstoječa delovna mesta želijo ohraniti, bi pa ta sprememba prinesla vzgojitelju 2,5 ure več tedenskih obveznosti, pomočniku vzgojitelja pa eno uro več obveznosti na teden.
Na ministrstvu so prepričani, da v Sloveniji obstajajo rezerve glede normativov, tako da so racionalizacije še mogoče. Zato predlagajo, da se skupine, kjer je prostor dovolj velik in je mogoče zagotoviti 3 kvadratne metre igralne površine na otroka, povečajo za dva otroka.
Ministrstvo se sklicuje na raziskave, po katerih so otroški vrtci v Sloveniji med najdražjimi v Evropski uniji in v državah OECD. Spremembe normativov in standardov pa predlagajo tudi zato, da bi se znižal strošek vrtca predvsem za družine.
Zaskrbljeni starši: Bodo vrtci postali vzrejališča otrok?
Na vladne predloge so se odzvali tudi starši otrok, vključenih v vrtce. V enem od odprtih pisem mamica Irena opozarja, da vladi očitno nič ne pomeni rek ''Na otrocih svet stoji''. ''Najbolj sporne točke, ki jih je rodil ta bebavi ekonomski pragmatizem, so povečanje skupin in omejena prisotnost vzgojiteljice, ki naj bi bila, po principih kvantne mehanike, zdaj prisotna reci in piši v dveh skupinah hkrati,'' poudarja zaskrbljena mamica. Dodaja še: ''Kdor koli je kdaj koli preživel en sam dan z enoletnim otrokom, si lahko vsaj približno predstavlja, kaj pomeni hkratna skrb za tolikšno število navihanih radovednežev, ki bolj ali manj vratolomno odkrivajo svoje sposobnosti in meje mogočega.''
Opozarja, da bo zaradi deljenja vzgojiteljice na dve skupini ter zaradi povečevanja števila otrok v skupini trpel predvsem vzgojni proces. "Dejstvo je, da so prva tri leta življenja ključna za oblikovanje samopodobe in predstave o svetu, da se v tem času v človeku ustvarjajo temelji za nadaljnje življenje," pojasnjuje mamica Irena. Pravi tudi, "v pogojih, kakršni se obetajo v slovenskih vrtcih, je utopično pričakovati potešitev čustvenih potreb naših otrok, o spodbujanju njihovega duševnega razvoja pa v danih pogojih lahko zgolj še sanjamo, pa naj ima vzgojiteljica še takšen dar in usposobljenost. Vzgojiteljice bodo namreč postale varnostniki, vrtci vzrejališča otrok, vrtčevski kurikulum pa španska vas."
Situacijo, v kateri bi se lahko kmalu znašli, opisuje s kmetom, ki seje slabo seme zgolj zaradi njegove nizke cene, čeprav je ta odraz bodisi slabe kaljivosti ali znatnega deleža plevelnih semen. "Moder kmet bo, z mislijo o žetvi, največ pozornosti namenil prav semenu. Z ustvarjanjem družbe, ki temelji na čustveno nepotešenih otrocih, ki niso imeli možnosti popolnoma razviti svojih intelektualnih sposobnosti in/ali so razvili nepopravljivo popačen odnos do sveta in soljudi, si vsekakor delamo medvedjo uslugo."
"Kot starša me je strah, da bodo napovedane in nepremišljene poteze škodovale predvsem našim otrokom. Kmalu bomo imeli v slovenskih vrtcih študente namesto vzgojiteljev, vrtec bo postal mesto za varstvo, ker ne bo dovolj sredstev za vzgojo in druge dejavnosti, hrano bodo otroci nosili s seboj, cena vrtca pa se pri tem ne bo bistveno spreminjala," pa v svojem mnenju, objavljenem na Facebook strani Za ohranitev kakovosti javnih vrtcev opozarja predsednik Sveta staršev vrtca France Prešeren Damjan Mandelc.
Oglasili so se strokovnjaki, oglasile so se vzgojiteljice, oglasili so se tudi starši, vsi s sporočilom: "Ne delajte tega, ne zaznamujte naših otrok, ne posegajte v njihovo krhkost!" Vse, ki jih podpirate, pa pozivajo, da podpišete peticijo Za kakovostne vrtce.
KOMENTARJI (192)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.