Slovenija

Štajerska je pripravljena na obrambo pred točo

Maribor, 07. 07. 2013 10.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Letalski center Maribor in ministrstvo za kmetijstvo sta sklenila dogovor o posipanju točonosnih oblakov na območju severovzhodne Slovenije. Država bo namenila 47.000 evrov, ostala sredstva pa bodo morale prispevati občine.

V Letalskem centru Maribor so letos pravočasno sklenili dogovor z ministrstvom za kmetijstvo in okolje o izvajanju posipanja točonosnih oblakov s srebrovim jodidom na območju severovzhodne Slovenije, s katerim jim je država namenila nekaj več kot 47.000 evrov. Vodja projekta Darko Kralj je povedal, da se letos bolj zatika pri občinah.

Lokalne skupnosti so lani sofinancirale nekaj več kot polovico potrebnega denarja, letos pa se tudi pri njih pozna kriza in marsikatera občina bi želela zmanjšati pogodbeno vsoto. "Vendar je to nemogoče, ker že s tem denarjem komajda opravimo svoje delo," je dejal Kralj in dodal, da so doslej pogodbe podpisali s polovico občin.

Letalo za obrambo pred točo
Letalo za obrambo pred točo FOTO: Darko Kralj

Podobno kot lani bodo protitočno obrambo opravljali z enim letalom, upajo pa, da jim bo uspelo zbrati okoli 100.000 evrov. Približno toliko so zbrali tudi lani, saj bodo sicer prisiljeni z aktivnostmi zaključiti, ko bo denarja zmanjkalo. Letos so bili v zraku že štirikrat, nazadnje ta teden, ko je bila najbolj ogrožena okolica Slovenske Bistrice, ena od občin, ki je velikokrat na udaru, pa po Kraljevih besedah "zelo toži nad pomanjkanjem denarja".

Zavarovalnice ne sodelujejo v akciji

V letu 2011 so skupaj opravili deset akcij, Kralj pa opozarja na to, da je ves denar, ki je namenjen za to dejavnost, malenkost v primerjavi s tistim, kakšno škodo lahko povzroči en sam točni oblak. V projektu ni niti zavarovalnic, ki bi za to morale biti najbolj zainteresirane. Konec poletja pa jih čaka tudi hud boj za to, kako v proračun tudi za naprej spraviti denar za obrambo pred točo.

Izvajanje obrambe pred točo z letali poteka v Sloveniji od leta 1999, ko se je začel poskusni projekt. Omejen je na 2900 kvadratnih metrov veliko območje severovzhodne Slovenije, znotraj oboda Podvelka, Šentilj, Radgona, reka Mura, Ljutomer, meja s Hrvaško, Žetale, Boč, Slovenske Konjice.

Stroka ne potrjuje učinkovitosti akcij

Kmetijsko ministrstvo je zaradi nasprotujočih stališč strokovne meteorološke javnosti in na drugi strani zagovornikov izvajanja obrambe pred točo projektu poskušalo najti ustrezno mesto – bodisi njeno ukinitev, izvajanje oziroma nadaljevanje poskusne obrambe pred točo ali potrditev predhodnih izhodišč o morebitni širitvi branjenih območij, kot je bilo predlagano že v preteklosti.

Predstavniki stroke so večkrat poudarili, da ni dokazov v strokovni literaturi o učinkovitosti takšne obrambe, zaradi česar nasprotujejo financiranju projekta z javnimi sredstvi.

Projekt je leta 2011 sofinanciralo 45, lani pa 38 od skupaj 52 povabljenih občin.

Ob upoštevanju stališč zagovornikov, med katerimi sta tudi Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije ter ministrstvo za infrastrukturo in prostor, je vlada sprejela sklep o podaljšanju projekta v letih 2012 in 2013. Pri tem je bil upoštevan tudi lokalni interes, saj je projekt leta 2011 sofinanciralo 45, lani pa 38 od skupaj 52 povabljenih občin.

Te so leta 2011 prispevale 110.000, lani pa 87.000 evrov, kar znaša 60 odstotkov javnih sredstev. Kmetijsko ministrstvo je izvajanje pred dvema letoma podprlo v višini 74.500, lani pa v višini 56.780 evrov. Pri sprejemu sklepa je bilo upoštevano tudi dejstvo, da obrambo pred točo izvajajo v mejnih območjih sosednjih držav Avstrije in Hrvaške.

Sicer pa je resorno ministrstvo aktivnosti letalske obrambe pred točo vključilo tudi v predlog operativnega programa za izvedbo resolucije o strateških usmeritvah slovenskega kmetijstva in živilstva do leta 2020, ki je v javni obravnavi.

Kot so pojasnili na ministrstvu, glede na dosedanja deljena mnenja ni pričakovati enotnega stališča, a želijo spodbuditi razpravo, ki bi pripeljala do sprejemljive oblike (ne)izvajanja tovrstnih aktivnosti. Dopuščajo tudi možnosti, da se izvajanje teh aktivnosti opravlja v spremenjeni organiziranosti, ki bi vključevala večji delež pobude lokalno zainteresirane javnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (24)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Shorty Zupancic
08. 07. 2013 06.36
+5
Še bolšji naslov bi bil: Štajerska pripravljena na obrambo pred skorumpirano bagro.
hondica
07. 07. 2013 23.10
+0
Nekdo, ki je blizu nekomu bo mastno zaslužil. Čim manj javnega sektorja, prosim.
novaroza
07. 07. 2013 20.15
+1
Res ne razumem, kako so na ministrstvu tako omejeni. Včasih, pred socjalizmom, so župniki zvonili, če je kazalo na točo. Iz fizike(očitno so jo na ministrstvu špricali) je znano, da vibracije zvonov razbijejo točne oblake. V vsaki vasi stoji cerkev in v nje ali blizu je vsaj en župnik. A je res tako težko sprejeti zakon, da morajo župniki zvoniti, če je nad krajem oblak z zelenkastim pridihom, ki nosi točo. Če jih ne znajo prepoznati, naj jih pošljejo na tečaj. To bo definitivno ceneje kot vsa kemija, ki jo tresejo po zemlji na zelo omejenem območju in škoda, ki jo morajo izplačevati. NAJ SE KONČNO ŽE ZMIGAJO IN UZAKONIJO ZVONJENJE PRED TOČO.
Ata_Smrk
07. 07. 2013 19.26
+5
Pa zavarovalnice bi se morale tepsti za obrambo pred toco!!! To je enormen prihranek ali zasluzek zanje. Razen, ce raje izplacujejo bistveno visje skode...
Uporabnik615372
07. 07. 2013 17.56
+4
Bolje obramba pred točo, kot da se dela takšna škoda. Pa še v luknje na cestah naj vložijo nekaj denarja.
"brez imena"
07. 07. 2013 12.53
-12
Spet umetni posegi z namenom in prizadevanjem spreminjanja vremena in s tem naravnega okolja. Kako jim ni jasno da je v primerjavi z močjo narave človekov vpliv zanemarljiv in največ kar lahko naredimo kot ljudje je, da se prilagodimo naravnemu toku življenja, ne pa da ga skušamo na silo spremenit. Zanima me, če so na ministrstvu za kmetijstvo, ki odobrava take projekte, naredili študijo, kako tovrstni posegi vplivajo na poljedeljstvo. Poleg tega gre spet denar v zrak... ali pa morda v zasebne žepe? Tole spet smrdi po korupciji...
Ramzess
07. 07. 2013 12.53
+3
Bomo videli, ...ne hvali dneva pred večerom, ...zvoniti po toči je prepozno.
numlk
07. 07. 2013 12.42
+2
Ja in kak bo ta boga cessna splezala na 6000m+? Oblaki s točo splezajo tut na 10km in več. Ne vem zakaj mamo vojsko.
Northwest
07. 07. 2013 11.46
+2
Zakaj pa tega ne bi delal Falcon?
498983
07. 07. 2013 10.50
+3
Fajn se mejte.
SNS
07. 07. 2013 10.48
+6
To to to se nas naj posipajo s tem, pa spreminjajo vreme,...kk sko res ljudje neverjetni...4mrd let je vse rastlo in cvetelo v vremenu kakrsen je nil...a zdj se more clovek vtikat v vreme in ozracje zastrupljat s krmijo ki na koncu itak pade na naso "neposkodovano" zelenjavo...pol se pa vsi sprasujemo od kje tolk raka in tezkih kovin?
povrsniste24kur
07. 07. 2013 10.53
+5
preberi si kaj o naravnem razstrupljanju jeter, s tem rešiš večino zdravstvenih težav povezanih s težkimi kovinami, holesterolom in še čim. vsak bi razstrupljanje moral izvajat na pol leta, večina pa jih tega ne naredi nikoli.
Ramzess
07. 07. 2013 11.12
+2
Raka je zato toliko, ker v naši prehrani ni vitamina B17, ki je hkrati tudi zdravilo zanj, rak je dejansko avitaminoza, bolezen pomanjkanja tega vitamina v telesu, ker ne uživamo dovolj semen, in rastlin, ki ga vsebujejo. Tako enostavno je. Žal uradna medicina in farmacija ne menita tako, ljudje pa jima, v lastno škodo, slepo sledijo. V medicini in farmaciji je še veliko sorodnih primerov, vključno z diabetesom tipa 2, za katerega ni potreben inzulin, temveč le ustrezna prehrana.
SNS
07. 07. 2013 11.43
-1
Nista dojela pointa ne eden in ne drug... negre dejansko za rakavo bolezen v tem postu ampak za odnos do narave katere del smo tudi mi, in ce bi tu posvecal vec pozornosti se nebi nben rabu ukvarjat z vitamini b17 ipd.
SNS
07. 07. 2013 11.45
-2
Drgc pa ce vama je vse tk kul pa jejta zivo srebro pa se filitia z vitamini pa razstrupljevalci pa nevem kako kemijo....gasaaa
SNS
07. 07. 2013 11.46
+1
Sej vama nima kej bit, clovek je itak najpametnejsi...jebes naravo...
Svalbard
07. 07. 2013 11.48
+1
Učinek vitamina B17 Zakaj človek dobi raka? Zaradi cigaretnega dima, različnih sevanj, toksičnih dodatkov k prehrani, izpostavljenosti soncu ali morda zaradi neštetih drugih dejavnikov tveganja? Dr. Krebs meni, da je dejanski vzrok preprosto pomanjkanje vitamina B17, ki ga v rafinirani zahodnjaški prehrani ni že veliko let. Kancerogeni dejavniki naj bi samo sprožili bolezen, ki se je sicer že dolgo razvijala zaradi pomanjkanja vitamina B17. V rakastih celicah je encim beta-glukozidaza, ki deluje tako, da sprosti trdno vez dveh molekul glukoze, benzaldehida in hidrogencianida. Sproščeni strupeni sestavini uničita rakasto celico. Beta-glukozidaze je v rakastih celicah tudi do stokrat več kot v normalnih celicah, ki jo obdajajo, zato vitamin B17 sprosti strupene sestavine samo v rakastih celicah. Drug zelo pomemben encim, rhodanese, pa je prisoten izključno v zdravih celicah, kjer deaktivira cianid in benzaldehid ter ju v trenutku spremeni v zdrave in koristne stranske produkte (tiocianat in benzojevo kislino). Mehanizem omenjenih encimov naj bi skrbel za to, da vitamin B17 selektivno uničuje rakaste celice. Tej razlagi nekateri zdravniki nasprotujejo, češ da je nezadostno dokazana in neutemeljena. Prednosti vitamina B17 Vitamin B17 ni čarobna paličica, s katero bi lahko z malo truda ozdravili vse vrste raka. Koristil ne bo prav veliko, če bolnik ne spremeni načina življenja, zlasti ko gre za prehrano, telesno dejavnost in življenjsko okolje, če ne zmanjša stresa in pesimizma ter poveča voljo do življenja. Najučinkovitejši je kot preventivno sredstvo, za kar je dovolj, če čimveč sadja užijemo skupaj z jedrci iz razbitih koščic, peške jabolk pa lahko kar zgrizemo. Priporočeno je zaužiti do sedem jedrc mareličnih koščic na dan ali ustrezno količino vitamina B17 iz koščic drugega sadja. Ker vitamin B17 v zmernih količinah nima stranskih učinkov, velja poskusiti. B17 je najučinkovitejši kot preventivno sredstvo, za kar je dovolj, če čimveč sadja užijemo skupaj z jedrci iz razbitih koščic, peške jabolk pa lahko kar zgrizemo.
kleopatra-1
07. 07. 2013 11.49
+0
sns, se strinjam s tabo. Tak poseg v naravo na dolgi rok naredi več škode kot toča.
-Jani-
07. 07. 2013 13.54
+3
@NEUMNI UMIRAJO MLAJŠI Ne pametuj o nekem "vitaminu B17", da ne bo folk res to jedel, potem se pa zastrupil s cianidom...
SNS
07. 07. 2013 19.46
+1
Kake smeti to en folk pise ej...pa nasploh po celem forumu...
mufic
08. 07. 2013 12.43
Kako ste eni pametni.Pejte že nekaj produktivnega počet.
crt33
07. 07. 2013 10.46
+3
Neverjetno, na 2900 kvadratnih metrih....
povrsniste24kur
07. 07. 2013 10.45
+6
mi smo tak blizu meje, da kar avstrijci poskrbijo za to. letos toče še nismo vidli. pa hvala bogu, na naše se tak ni za zanašat.
Klampfman
07. 07. 2013 11.10
+9
V bistvu je sodelovanje čezmejno. Naši pomagajo avstrijcem in obratno. Oblaki ne poznajo državne meje. Seveda pa boš, kot tipični zafrustrirani Slovenček kritiziral samo naše fante.