Starman je na današnji novinarski konferenci označil stališče predsednika republike Milana Kučana, da so Avnojski sklepi temelj slovenske državnosti, kot "zmotno in pomeni hudo napako, ki za Slovenijo pomeni veliko politično in moralno škodo".
Po njegovem mnenju ni mogoče sprejeti stališča, da za "novo" Slovenijo veljajo neobjavljeni predpisi. Drugi Avnojski odlok o odvzemu državljanskih pravic, na katerega se sklicujejo "nemški viri " namreč nikoli ni bil objavljen v Uradnem listu. Zgodovina zato nima avtentičnega besedila ter neposrednega dokaza, da je res obstajal.
V slovenskem kongresu bi si s slovenske strani želeli povsem enoten nastop proti Haiderju, obenem pa se pridružujejo izjavi kanclerja Schüssla, ki se čudi, da si Kučan prizadeva za kontinuiteto z avnojskimi sklepi in ga z eno nogo postavlja v prejšnji režim. Ne sprejemajo niti teze, da je Avnoj osnova za meje nekdanje Jugoslavije in torej tudi sedanje slovenske.
Iz Demokratične stranke upokojencev Slovenije pa so sporočili, da zavračajo "vmešavanje v notranje zadeve" Slovenije s strani uradne Avstrije in dodajajo, da predsednik avstrijske vlade Wolfgang Schüssel in vodja poslanske skupine avstrijskih svobodnjakov Peter Westenthaler pravzaprav zahtevata demontažo Avnojskih sklepov. V DeSUS menijo, da bi to pomenilo postaviti pod vprašaj tudi priključitev slovenskega Primorja in Istre ter veljavnost osimskih sporazumov, s tem pa bi pristali na spremembo ureditve po drugi svetovni vojni.
V DeSUS še ocenjujejo, da so avstrijske zahteve nevarne in neodgovorne in da bi jih morali vlada, parlament in politične stranke zavrniti "kot en mož".