Nekdanji predsednik uprave Pivovarne Laško Boško Šrot na predobravnavnem naroku ni priznal krivde za očitano kaznivo dejanje zlorabe položaja pri financiranju menedžerskega prevzema družbe. "Priznam, da sem storil menedžerski prevzem, nisem pa storil kaznivih dejanj," je dejal.
Pred izrekom o krivdi je sicer želel, da mu tožilec obtožnico predstavi, češ da je ne razume. Izvedeti je želel, ali mu tožilstvo očita oškodovanje družbe ali pridobitev koristi.
Tožilec Jože Kozina mu je nato pojasnil, da mu obtožnica očita oboje, saj da je "škoda zrcalna slika pridobljene koristi". Šrot je po njegovih besedah s tem, ko je za potrebe refinanciranja prevzemnega projekta prenašal sredstva na Infond Holding, naklepno oškodoval družbo, saj je vedel, da ta posojila, ki so bila že v začetku nezakonita, ne bodo vrnjena.
Da nista kriva, trdita Tudi nekdanji direktor Infond Holdinga Matjaž Rutar in nekdanja Šrotova svetovalka Vesna Rosenfeld, ki sta obtožena pomoči pri zlorabi položaja.
Spomnimo
Šrot je kot prvi mož Pivovarne Laško in predsednik nadzornih svetov Pivovarne Union in Radenske v letih 2008 in 2009 izpeljal menedžerski prevzem Pivovarne Laško. Pozneje so družbe znotraj skupine, domnevno po njegovih navodilih, sklepale posojilne pogodbe s s Šrotom povezanima družbama Infond Holding in Center Naložbe, ki pa nikoli niso bile poplačana v celoti.
Policija je domnevne nepravilnosti pri lastninjenju Pivovarne Laško začela preiskovati leta 2008, naznanilo o sumu nepravilnosti pa je policiji posredovala tudi Agencija za trg vrednostnih papirjev. Jeseni leta 2009 se je nato zvrstilo več hišnih preiskav, Šrot pa je bil začasno pridržan.
Specializirano tožilstvo je neposredno obtožnico zaradi domnevnih nepravilnosti pri lastninjenju Pivovarne Laško vložilo že leta 2010, a jo je sodišče nato predlani zavrnilo in uvedlo sodno preiskavo. Pozneje je tožilstvo znova vložilo obtožnico, ki pa je bila razdeljena na dva dela.
Prvi del, povezan s preprodajo delnic Istrabenza, je bil lani na ljubljanskem okrožnem sodišču zaključen z obsodilno sodbo, ki pa še ni pravnomočna. Šrotu je prvostopenjsko sodišče prisodilo pet let in 10 mesecev zaporne kazni, Šrot pa se je na sodbo pritožil.
Pivovarna Laško in njene hčerinske družbe naj bi bile zlorabljene za povečanje koncentracije Šrotovega lastništva v skupini Pivovarne Laško, ki jo je izvajal prek povezanih družb Infond Holdinga. Po ocenah tožilstva so bile Pivovarna Laško in njene hčerinske družbe z očitanimi kaznivimi dejanji oškodovane za 109 milijonov evrov.
Šrot je kot solastnik in direktor družbe Atka-Prima, krovne družbe večstopenjskega koncerna, pa tudi v vlogi predsednika uprave Pivovarne Laško, zlorabil položaj ter s pomočjo Rosenfeldove oškodoval pivovarno, v obtožnici navaja tožilec Jože Kozina.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.