Slovenija

'Spreminjanje referendumske zakonodaje v času, ko ulica zahteva več demokracije, neresno'

Ljubljana, 30. 01. 2013 12.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ob koncu januarske seje bodo poslanci obravnavali predloge sprememb referendumske ureditve, ki bi prinesle zaostritev pogojev za začetek postopka referenduma, vsebinske omejitve in kvorum. Številne organizacije spremembam nasprotujejo.

Državni zbor
Državni zbor FOTO: Mira Matković

Poslanci bodo v prihodnjih dneh obravnavali predloge sprememb referendumske ureditve. Spremembe bi med drugim prinesle zaostritev pogojev za začetek postopka za razpis referenduma, vsebinske omejitve in kvorum.

Na poslance so se obrnile že številne organizacije, ki jih pozivajo, naj predlaganih sprememb ne sprejmejo. Koalicija solidarnih, ki se ji med drugimi pridružujejo Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Konfederacija sindikatov javnega sektorja, Gibanje za dostojno delo in socialno družbo, Gibanje za ohranitev in izboljšanje javnega zdravstva, Dijaška in Študentka organizacija Slovenije, opozarja, da ''nedavni dogodki – posebej nepojasnjeno izginotje podpisov pobudnikov referenduma o t. i. slabi banki – vzbujajo upravičen sum o načrtnem omejevanju referendumske pravice''.

Kot so poudarili, je zaradi vladne krize in verjetnosti predčasnih volitev še toliko bolj pomembno, da se zagotovi popolna legitimnost vseh postopkov spreminjanja referendumske ureditve. Prav zato menijo, da bi moral o takšni spremembah odločati državni zbor v novi sestavi. V Koaliciji solidarnih so prepričani, da mora zakonodajni referendum ostati glavni mehanizem državljanov za neposredno izvrševanje oblasti skladno s 3. členom ustave.

Združene organizacije še nasprotujejo temu, da državljani ne bi mogli odločati o zakonih, ki imajo finančne posledice oziroma urejajo področje davkov in obveznih dajatev ter o mednarodnih pogodbah. Predvsem pa nasprotujejo ureditvi, ki bi od pobudnika za vložitev zahteve za referendum zahtevala, da državnemu zboru predloži 5000 overjenih podpisov. Doslej je za začetek tega postopka zadostovalo 2500 podpisov, zbranih na ulici.

Referendum
Referendum FOTO: Aljoša Kravanja

Nasprotujejo tudi kvorumu, ki bi določal veljavnost referenduma. ''Analiza referendumov, izvedenih na državni ravni od leta 1999, pokaže, da bi bilo od 17 izvedenih referendumov v primeru 30-odstotnega kvoruma veljavnih le osem, v primeru zahtevane kvalificirane večine 25 odstotkov pa devet referendumov,'' so zapisali.

ŠOS: Sprememba referendumske zakonodaje neresna

V Študentski organizaciji Slovenije so prepričani, da je spreminjanje in zaostrovanje referendumske zakonodaje v času, ko ulica zahteva več demokracije, neresno. Dodali so, da je dosedanja praksa sicer potrdila številne politične zlorabe referendumskih pobud, zato so nekatere spremembe referendumske zakonodaje po njihovo smiselne, a vendar ''pri tem ne smemo ogrožati demokratičnosti države in možnosti vplivanja državljanov na odločitve politikov z izjemo volitev''.

Proti spremembam so tudi v Civilni iniciative za družino in pravice otrok. Kot je v pozivu poslancem zapisal vodja iniciative Aleš Primc, vidijo dva bistvena pomena referenduma. ''Prvi je, možnost zavrnitve slabih zakonov, ki jih sprejme politična elita, če le-ti nimajo podpore med ljudmi. Na neki način celo pomembnejši pomen referenduma pa je, da referendum spodbuja oblast k socialnemu in družbenemu dialogu,'' je zapisal in pozval k nesprejetju sprememb.

KOMENTARJI (76)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

SAF1
30. 01. 2013 20.52
Slovenska poštenost
30. 01. 2013 20.02
Kako močni so z denarjem in se bojijo, da bi javnost izvedela koliko milijard € so neopravičeno pokradli iz slovenskih bank. Hočemo imena in priimke teh mafijozov in šele potem boste videli kaj pomeni škodovati državi Sloveniji,kajti tem lopovom se ne gre za Slovenijo, ampak za denar, ki so se z njim že zamazali........Dokler ne bodo javno objavljena vsa imena pokvarjenih bankirjev, ki so neopravičeno in pod krinko odobravala kredite in vseh kreditojemalcih , ki so že takrat vedeli, da jih ne bodo nikoli vrnili, saj bodo davkoplačevalci v Sloveniji to vedno pokrivali pa tudi če pomrejo od lakote. Toliko , da veste nikoli ne bo miru in vedno bo huje, vse dotlej dokler ne bo teh imen in imen, ki so tudi odobravale krajo denarja iz bank.V vednost gre za nekaj MILIJARD €!!! Da se sprejme zakon o holdingu in slabi banki je veliki garant prav naš Janez Janša, saj nihče drugi nima hrabrosti se boriti proti kriminalcem, ki so osiromašili Slovenijo.......
unatm
30. 01. 2013 19.50
+2
ka se jim mudi ! sebi teren pripravljajo na vseh frontah. in to vsi v parlamentu! vseh se bo teško znebiti, ampak ni panika, če je volja! 8.2.2013 !!!
Stanko58
30. 01. 2013 18.06
+3
mislim da bi o vseh pomembnih zakonih morali odločat na referendomu,na pa da o tem odloča peščica koruptivnih politikov,ali pa naj vsaj sprejmejpo da se vsak zakon sorejema z 2/3 večino enako bi morali naredit z razrešitvami in imenovanji in ta pooblastila vzet vladi,katera lahko samo predlaga
breslin
30. 01. 2013 17.43
+6
Janša že samo s tem, ko se oglaša, twita, se slika za medije ..... osebno žali najmanj 80% slovenskega naroda. Ta človek zgleda živi v nekem svojem vzporednem vesolju, da se ne zaveda, da ga večina sodržavljanov sovraži. Spokaj že enkrat ven iz politike, posveti se svoji družini in živi umirjeno življenje. Ali si res tak nor, da boš zaradi svojega egotripa in želje po oblasti uničil sebe, svojo družino in celi Slovenski narod?
Transformerji
30. 01. 2013 17.08
+8
Spreminjanje referendumske zakonodaje (v tem času) je neresno. DRŽI KOT PRIBITO! So našli denar za malice šolskih otrok, so pa našli tudi denar za dodatno financiranje strank, ki jih imamo več kot preveč. Vlada dela po sistemu - narodu drobtinice, za to pa sebi odreže kar kos kruha. Pa da jih ni sram! Najbolj pa je sramotno to, da sta vodje koalicije in opozicije obdolžena s strani protikorupcijske komisije (k temu dodajmo tudi vse ostale, ki so v kakršnem koli postopku), nihče ne odstopi, nihče ni kaznovan - pomislite, kako na nas gleda Evropa?
malaraja
30. 01. 2013 17.27
+5
Saj so dojeli sporočila zombijev in KPK is malo bolj pogledali, kaj klika pripravlja. Zdaj je bolj jasno, zakaj so Slovenci na cesti s transparenti. Sigurno ne brez razloga, ker je premrzlo in imamo dost drugega dela. Kar je treba, je treba. Se vidimo na kulturni praznik ob 16h, pa še stokrat, če bo treba.
rissp
30. 01. 2013 15.25
+4
Jajo je lahko še srečen, da ogorčeno ljudstvo zaenkrat svojo jezo, obup izraža le preko komentarjev, mirnih protestov itd. Bolj ko bo hotel še to zatreti, bolj bo ljudstvo tudi s konkretnimi dejanji začelo oporekati janšistični diktaturi. Na koncu bo še kri tekla. Jajo, na tebi je, ali boš končno dopustil ljudsko voljo (saj naj bi bil predstavnik ljudstva, naš služabnik in NE obratno), ali pa se bodo zelo kmalu začele dogajati zelo resne stvari...
big_foot
30. 01. 2013 14.21
+3
Ah nekaj okoli referendumov bi pa res že morali storiti. Meni je čisto mimo, da se za vsako reč razpiše referendum in na ta način politiki odgovornost prelagajo na ljudi. Na raferednume pa ne hodim. Ko smo glasovali za delovni čas trgovin med vikendi smo dobili rezultat, realnost je pa?
Terezinka
30. 01. 2013 14.47
+12
Predlagati referendum poslanci sami ne bi smeli. Vzeti možnost predlagati ljudje pa ni prav
Banditsky
30. 01. 2013 15.03
+7
Točno tako terezinka. Problem je ravno v tem, ker poslanci izkoriščajo referendume za bitje svojih ideoloških vojn. Referendumska pobuda bi se morala onemogočiti za politike, ne pa za državljane!
?\?~
30. 01. 2013 13.55
+2
naj pustijo referendum in uvedejo OBVEZNO UDELEŽBO s sankcijo.....kot imajo nekatere države.....da pa imamo referendume z 20% udeležbo pa je res škoda dnarja in cajta..... če bo izpolnjen ta pogoj, bo takoj odpadlo kar nekaj referendumov.......
O?e naš
30. 01. 2013 14.09
+4
......ti si taprava........Majerju na kožo pisana..........take rabimo.......
lnterReflections
30. 01. 2013 14.23
+3
Končno se enkrat v življenju strinjam s ŠTAJERKO! Obvezne volitve in referendum, tako kot je obvezno plačevati davke. Če ne veš, kako glasovati, lahko oddaš prazno glasovnico, bistvo je, da sodeluješ. Če v nedeljo nimaš časa, lahko glasuješ predčasno ali po pošti.
LubaGela
30. 01. 2013 13.51
+13
Edina logična rešitev: VEČ ULICE.
Generacija56
30. 01. 2013 13.51
+13
Sedaj je jasno, da je priplavala na površje vsa umazanija okrog referendumov in vpletenosti Ustavnega sodišča. V Sloveniji ni institucije, ki ne bi bila komprimitirana zaradi nesposobnosti te vlade in njenjega predsednika! Trojka EU je z zavrnitvijo osnutka o slabi banki potrdila, da smo imeli prav! Kljub temu želijo referendume ukiniti!
?\?~
30. 01. 2013 14.05
-6
3 še ni nič zavrnila......3 želi samo dodatne obrazložitve in stresne teste za banke......
O?e naš
30. 01. 2013 14.12
+8
.....zakon označen kot neprimeren zaradi kupa pomanjkljivosti in nedoslednosti.........kaj pa je to drugega kot zavrnitev?
malaraja
30. 01. 2013 14.18
+6
Predvsem pa so se spotaknili ob nesposobnost in netransparentnost, kar jim tudi narod vez čas trobi. Če bi le hoteli še oni pregledat poslovanje Janše in SDS, bi jih kap. Odstopil bi evropski vrh, ker se to dogaja v državi članici. Janez bi pa priliman sedel dalje in trobil monologe o zarotah. Še bolje bi bilo dat jim pregledat poslovanje naše RKC in prilive iz proračuna. Bi odstopil papež?
Terezinka
30. 01. 2013 14.49
+2
Ne strinjajo se, da bi politiki vse spet odločali in brez nadzora vodili. Zahtevajo, da PKK dela in ne kot naš veliki vodja, ki jo ne upošteva
Kaj_je_res
30. 01. 2013 13.36
+22
Problem je izkoriščanje referendumske zakonodaje s strani poslancev. To bi bilo potrebno omejiti (prelaganje odgovornosti za vsako mišjo dlako na ljudstvo).
Terezinka
30. 01. 2013 14.50
-3
Prvo večinsko sprejmejo kot je bilo v Pahorjevem mandatu, potem pa manjšina poskrbi za referendum. Toda naš veliki vodja je na to pozabil
rko
30. 01. 2013 13.34
+24
režejo nas k\'o ovce.... bolano ljudje, gremo razbit ta parlament
Banditsky
30. 01. 2013 13.37
+5
Pusti bajto. Ponovno bomo uvedli del naše kulturne dediščine... t.i. PRANGER ali sramotilni steber.
godhead
30. 01. 2013 13.31
+23
največji slovenski tumor je plešast in puklast
Banditsky
30. 01. 2013 13.30
+33
Referendum je edino neposredno demokratično orodje v rokah državljanov! Ne pustimo jim teh manipulacij! A se zavedate, da je v predlogu celo zahteva po notarskem overjanju referendumskih podpisov? Kdo mislite, da je spravil to bedarijo v državni zbor? Notarski lobiji! Cena overjanja referenduma bi bila tako visoka, da bi je navadni državljani ne bi bili zmožni plačati in bi tako referendumi popolnoma izgubili svoj pomen, saj bi se jih lahko posluževala le še ekonomska in politična elita. Naj vas ne zavedejo z raznimi očitki o neustreznosti referendumov oz. celo njihovega negativnega učinka na funkcionalnost države. Vse neumne referendume v tej državi je sproducirala politika (beri:stranke) in ne narod! Zato naj se referendumska pobuda odtuji od voljenih predstavnikov, ampak hkrati približa navadnim državljanom! In naj se omogoči elektronsko podpisovanje!
mixmax
30. 01. 2013 13.30
-19
50% PROTIV Drugače je referendum zguba časa,za zakone imamo DZ -Poslance ne da občasno opozicija štopa zakonodajo in potrebne reforme. Ulica je ulica .To ni demokracija.
Banditsky
30. 01. 2013 13.33
+20
Ti očitno ne veš kaj je demokracija. Referendum je edini izraz prave demokratičnosti, ki ga pozna naša ustava. Problemi nastajajo, ker politika v povezavi z mediji izkrivlja podatke, ki so relevantni za odločanje državljanov o referendumskih vprašanjih.
Dejan Keuc
30. 01. 2013 13.28
+6
Danes teoretično lahko pride na referendum 1 človek in če je ta proti, zakon pade.. Zato je prav, da je referendum veljaven, če se ga udeleži določen % ljudi... Samo to hočejo spremeniti...
transs
30. 01. 2013 13.34
+3
Naj spremenijo raje to,da če referendum ne uspe,naj to posledično plača predlagatelj!Ne pa da se nekateri mastijo na račun davkoplačevalskega denarja!Vsak predlagatelj naj prevzame odgovornost!
Dejan Keuc
30. 01. 2013 13.23
-1
Prav je, da se omeji referendume... Ravno zaradi njih nismo sprejeli reform... Volitve so vsake 4 leta in takrat naj ljudje povedo ali so zadovoljni z vlado ali ne... Vseeno pa je seveda potrebno pustiti opcijo referenduma, ampak za pomembne stvari, za katere bi pa tudi lahko zbrali več podpisov podpore..
selector
30. 01. 2013 13.22
+19
Odločno proti spremembi USTAVE! Ljudstvu hočejo vzeti še zadnje inštrumente nadzora!!!
Dejan Keuc
30. 01. 2013 13.27
+5
Sploh ni res.. Še vedno bi lahko imeli referendum.. Ampak bi se ga moralo udeležiti določen % ljudi, kar je prav... Danes pa teoretično lahko pride na referendum 1 človek in če je ta proti, zakon pade..
mismotu
30. 01. 2013 13.27
+0
Ne vem, kje vidijo \" LJUDSTVO IN ULICO \" Pa ja ni v Sloveniji samo 10.000 državljanov???
mixmax
30. 01. 2013 13.32
-4
JA ,toda za ene stranke je ulica sredstvo---pot - za štopanje in rušenje reform in vlade
Generacija56
30. 01. 2013 14.05
-1
dejanke Beri malo več, da boš na tekočem. Posvetovalni referendum vlade ne obvezuje.
Flenca
30. 01. 2013 13.18
+11
Saj Tanko pa tko ni za drugam kot na radio Ognjšče tam naj klati še več neumnosti ,pa še njegovi ga bodo slišali.
Flenca
30. 01. 2013 13.21
+6
Pa še to Jerajeva bo na TV3Medias povedala resnico .le kakšno ,spet bo lagala ,po naručilu njenega šefa JJ,to je resnica -laž.