
Že od sredine 18. stoletja oziroma od industrijske revolucije znanstveniki spremljajo segrevanje ozračja na Zemlji. Menijo, da je vse skupaj povezano s povečanjem izpustov toplogrednih plinov v ozračje, a v svoji najnovejši študiji ruski znanstvenik Vladimir Baškin pravi, da se s tem ne strinja.
Baškin namreč trdi, da so podnebne spremembe vezane zgolj na časovne cikle in nimajo nobene povezave z obnašanjem človeka. Skupaj s kolegom Raufom Galiulinom z Inštituta za osnovne probleme biologije dokazujeta, da je dozdajšnje ogrevanje Zemlje le posledica končanja krajše ledene dobe. Hkrati pa glede na geološke razmere napovedujeta vstop v novo ledeno dobo.
Krajša ledena doba traja okoli 500 let. Zadnji tak pojav je bil nekje v sredini preteklega tisočletja, ko je v Angliji zamrznila reka Temza, Nizozemci so lahko drsali, Rusijo pa je oblival strah, ko so videli pokanje dreves. Obdobja ohlajanja in segrevanja so dolga od 30 do 40 let. V Rusiji se je tako ozračje ogrevalo v 30. letih prejšnjega stoletja, z drugo svetovno vojno je sledila ohladitev, segrevanje pa se je spet začelo v 70. letih prejšnjega stoletja.
Baškin pod vprašaj postavlja smiselnost kjotskega protokola o omejitvi emisij toplogrednih plinov in dovoljuje trgovanje z emisijami. "Emisija izpustov ogljikovega dioksida je normalen proces in ni izključno posledica človekovega delovanja," pravi Baškin. Oceani vsebujejo 60-krat več ogljikovega dioksida kot zrak. Z ogrevanjem ozračja na planetu se ta plin hitreje izloča.
"Globalno segrevanje, o katerem je toliko govora, je bolj marketinška poteza kot znanstveni problem. To ni več znanost, ampak je politika," trdi ruski znanstvenik, ki dodaja, da nas čaka globalna ohladitev, in ne segrevanje ozračja. Kljub temu tudi ni potrebe za strah pred ohladitvijo, saj se bo ozračje ohlajalo počasi, občutiti pa jo bo mogoče šele v sredini tega stoletja.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.