Zmaga Turkov in Francozov

Tokio, 31. 08. 2006 14.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V tekmi za razvrstitev od 5. do 8. mesta na svetovnem prvenstvu na Japonskem so slavili košarkarji Turčije in Francije.

V petek sta na sporedu polfinalni srečanji:

ZDA - Grčija (ob 9.30)
Španija - Argentina (ob 12.30)

Košarkarji Turčije so v tekmi za razvrstitev od 5. do 8. mesta na svetovnem prvenstvu na Japonskem po podaljšku premagali Litvo s 95:84 (19:10, 23:27, 40:48, 75:75).

V prvi tekmi za razvrstitev od petega do osmega mesta je Turčija po zaslugi Erdena Arslana, novega igralca Uniona Olimpije, po podaljšku premagala Litvo. Turki se bodo v soboto, 2. septembra, pred tekmo za bronasto medaljo pomerili z zmagovalcem drugega dvoboja za razvrstitev med Francijo in Nemčijo, Litva pa se bodo naslednji dan, v nedeljo pred velikim finalom srečala s poražencem tega dvoboja za končno sedmo mesto.

Turki, ki so v četrtfinalu izgubili z Argentino, pred tem pa izločili slovenske košarkarje, so dobro začeli, slabo nadaljevali in fantastično končali FOTO: Reuters

Najmanj zanimiv spored osemdnevne sklepne faze petnajstega svetovnega prvenstva je v dvorano Super Arena v Saitami privabil malo število gledalcev, ki so spremljali dramatično tekmo prestižnega značaja. Turki, ki so v četrtfinalu izgubili z Argentino, pred tem pa izločili slovenske košarkarje, so dobro začeli, slabo nadaljevali in fantastično končali. Do petnajste minute prvega polčasa so imeli nadzor na parketu (23:17), vmes vodili tudi z desetimi točkami razlike, nakar se jim je povsem ustavilo.

V naslednjih petih minutah in pol, torej do konca prvega polčasa, niso dosegli niti ene točke, kar je Litva izrabila in obrnila izid v svojo prid ter odšla v slačilnico s prednostjo 27:23. Turčija je v nadaljevanju lovila rezultat, vmes ostala še brez do tedaj najboljšega moža na parketu Cenka Akyola, ki si je poškodoval gleženj, toda Litva je imela tekmo trdno v rokah. Ko sta na semaforju ostali še dve minuti in 40 sekund, so imeli Litovci enajst točk naskoka (67:56), zato je trener Turčije Bogdan Tanjevič ukazal zadnji obupni poskus presinga po celem igrišču. Litva je začela izgubljati žoge, ključno vlogo pri preobratu pa je odigral novi igralec Uniona Olimpije Ender Arslan.

V petek sta v Saitami na sporedu polfinalna boja
V petek sta v Saitami na sporedu polfinalna boja FOTO: Reuters

Triindvajsetletni in 188 centimetrov visoki branilec, ki najraje igra na mestu organizatorja igre, je do konca rednega dela dosegel deset točk, vključno s trojko devet sekund pred iztekom časa za izenačenje na 75:75. V podaljšku so bili motivirani Turki prepričljivo boljši, Arslan pa je tekmo končal z 18 točkami (za dve točki 4:4, trojke, 2:6), 4 skoki, 5 podajami in dvema ukradenima žogama.

Statistika tekme:

Dvorana Super Arena, gledalcev 3500, sodniki: Jovčič (Srbija), Martin (Španija), Sudek (Slovaška).
Litva: Žukauskas 3, Macijauskas 13 (5:5), D. Lavrinovič 7 (2:5), Gustas 10 (2:4), Songaila 17 (9:9), Kalnietis 8 (4:4), Kleiza 14 (5:7), K. Lavrinovič 1 (1:4), Jasaitis 4 (2:2), Jankunas 7 Javtokas (0:2).
Turčija: Akyol 8 (2:2), Kurtoglu 24 (3:6), Atsur 9 (3:4), Arslan 18 (4:6), Ilyasova 13 (2:4), Erdogan 12 (4:6), Gonlum 9 (5:8), Peker (0:2), Demirel 2.
Prosti meti: Litva 30:42, Turčija 23:38.
Met za dve točki: Litva 18:33, Turčija 21:41.
Met za tri točke: Litva 6:20 (Macijauskas 2, Žukauskas, D. Lavrinovič, Kleiza, Jankunas), Turčija 10:27 (Kurtoglu 3, Arslan 2, Erdogan 2, Akyol 2, Ilyasova).
Skoki: Litva 40 (31 + 9), Turčija 39 (24 + 15).
Osebne napake: Litva 32, Turčija 32.
Pet osebnih: Gustas (32.), Erdogan (37.), Atsur (40.), Songaila (43.), D. Lavrinovič (45.)

_________________________________________________

Francozi po turških stopinjah

Košarkarji Francije so v tekmi za razvrstitev od 5. do 8. mesta na svetovnem prvenstvu na Japonskem premagali Nemčijo s 75:73 (17:16, 38:31, 53:57).

Francoz Pietrus (desno) in Nemec Nowitzki pod košem.
Francoz Pietrus (desno) in Nemec Nowitzki pod košem. FOTO: Reuters

Tudi druga tekma za razvrstitev od petega do osmega mesta se je odločala v zadnjih sekundah. Evropski podpravki Nemci so podobno kot Litva zapravili zmago, oziroma jo podarili nasprotniku, tako da se bosta nesrečna poraženca pomerila za sedmo mesto, zmagovalca dramatičnih dvobojev pa bosta igrala za peto mesto. Tekma med Francijo in Turčijo za peto mesto bo v soboto ob 9.30, med Nemčijo in Litvo pa v nedeljo ob istem času.

Francozi so se morali pred tekmo soočiti z novo težavo. Ostali so še brez drugega organizatorja igre, ki je tako kot Tony Parker doživel zlom kosti, za razliko od zvezdnika iz lige NBA, ki si je pred prvenstvom zlomil prst na roki, pa je njemu popustila kost na nosu po udarcu grškega nasprotnika v četrtfinalu. Navkljub odsotnosti člana začetne peterke je Francija odigrala pogumno tekmo in zdržala v igri vse do konca. Nemčija je v drugem delu nadoknadila 14 točk zaostanka, ki ga je pridelala v 18. minuti (36:22), in po zaslugi Dirka Nowitzkega, ki je v drugem polčasu dosegel 21 točk, prešla v ospredja. V zadnjih šestdesetih sekundah pa si je privoščila nekaj neverjetnih, začetniških napak pri prenosu žoge in podajah. Tako je zapravila vodstvo s 73:70, vendar je pri izenačenju na 73 še vedno imela napad za zmago. Še enkrat je izgubila žogo, tokrat usodno, saj je Mickael Gelabale dve sekundi pred koncem dosegel zmagoviti koš.

Dvorana Super Arena, gledalcev 6500, sodniki: Muhvič (Hrvaška), Rush (ZDA), Zavlanos (Grčija)
Francija: Gomis 17 (4:4), Gelabale 7, Foirest 7 (4:4), M. Pietrus 8 (3:4), F. Pietrus 5, Diaw 13 (0:2), Turiaf 15 (3:5), Weis 3 (1:3)
Nemčija: Okulaja 9 (2:2), Schultze 5, Garrett 10 (2:2), Hamann 12 (4:7), Greene 2, Femerling 6, Nowitzki 29 (3:4)
Prosti meti: Francija 15:22, Nemčija 11:15
Met za dve točki: Francija 18:41, Nemčija 22:50
Met za tri točke: Francija 8:19 (Gomis 3, Gelabale, Foirest, M. Pietrus, F. Pietrus, Diaw), Nemčija 6:15 (Nowitzki 2, Garrett 2, Okulaja, Schultze)
Skoki: Francija 42 (30 + 12), Nemčija 34 (25 + 9)
Osebne napake: Francija 19, Nemčija 17