Zmaga Olimpije

Badalona, 01. 02. 2007 22.00 |

Košarkarji Uniona Olimpije so bili v 14. krogu evrolige boljši od španskega Joventuta iz Badalone za štiri točke.

Manuchar Markoishvili in Tal Burstein
Manuchar Markoishvili in Tal Burstein FOTO: Reuters

Košarkarji Uniona Olimpije so v zadnjem, 14. krogu evrolige (skupina B) v gosteh premagali Juventut iz Badalone s 86:82 (24:17, 44:43, 66:62).

Košarkarji Union Olimpija so se na najlepši način poslovili od tekmovanja v evroligi. V Barceloni so dosegli peto zmago v štirinajstih nastopih in sploh prvo v gosteh. V šesti sezoni evrolige se lahko Ljubljančani pohvalijo z zmagami proti Lottomatici, Ciboni, Unicaji, Maccabiju in Juventutu ter dvema neuspehoma s Panathinaikosom in Partizanom.

Union Olimpija se je kljub izostanku dveh ključnih igralcev Marka Miliča in Erdena Arslana, ki sta zapustila klub, do konca sezone enakovredno kosala z evroligaškimi ekipami in prav v zadnjih dveh nastopih dosegla najodmevnejši zmagi. V Tivoliju je premagala evropskega podprvaka Maccabija, v zadnjem krogu pa je v gosteh vzela skalp Juventuta, ki je sezono zaključil le z dvema zmagama več kot Zmaji. V prvih dvajsetih minutah so se Ljubljančani predstavili kot ekipa brez pretirane kakovosti, a zato z veliko želje po dokazovanju in volje do igre. Nepopustljivost jih je dvakrat pripeljala iz občutnega minusa do zmernega zaostanka. V prvi četrtini je Juventut pobegnil z delnim izidom 11:2 na 24:15, toda Union Olimpija ga je skoraj ujela pri 30:28, podobno pa se je zgodilo tudi v zaključku prvega polčasa, ko so Zmaji zaostajali že z 31:39, a so na odmor odšli z zgolj pol koša razlike (44:43).

Zmaga v zadnjem krogu košarkarske evrolige Union Olimpiji ni zadostovala, da bi se izognila zadnjem mestu v skupini B. Rimska Lottomatica je doma premagala Cibono, s tem pa Ljubljančane pustila na zadnjem mestu, sama pa se kot najboljše šesto moštvo uvrstila v nadaljnje tekmovanje.

Iz skupine A so se med najboljših 16 uvrstili Tau Ceramica, Dinamo iz Moskve, Olimpiakos, Efes Pilsen in Prokom, iz skupine B poleg Lottomatice še Panathinaikos, Maccabi, Juventut, Partizan in Unicaja, iz skupine C pa CSKA, Barcelona, Benetton, Pau Orthez in Aris.

Zgodba se je ponovila tudi v nadaljevanju. Domačini so na štartu povečali pritisk na udarne ljubljanske igralce Rannikka, Domna Lorbka in Markoišvilija, tako zaprli večino poti do svojega obroča in premoč po štirih minutah igre prenesli na semafor z rezultatom 59:48. Vendar se Ljubljančani znova niso predali. Najprej so naredili delni izid 9:0, nato izenačili na 60:60 po trojki Jurkoviča ter napad kasneje s košem Čebularja tudi povedli z 62:61. Pred zadnjo četrtino je bila tekma povsem odprta in Union Olimpija je podobno kot prejšnji teden proti Maccabiju odigrala odlično, ko je bilo to najbolj pomembno. V vodstvo je prešla pet minut pred koncem (73:72) in ga obdržala vse do zaključka. Štirideset sekundah pred koncem so gostitelji poskusili še z zadnjim napadom, toda bližje kot na 78:80 niso prišli. Rannikko, z 22 točkami prvi strelec ekipe, je v zadnjih 28 sekundah z mirno roko s črte prostih metov poskrbel za zasluženo zmago in veselje v ljubljanskem taboru.

Dvorana Palau Municipal, gledalcev 3500, sodniki: Taurino, Cerebuch (oba Italija), Gondas (Grčija)
Juventut: Huertas 3, Fernandez 18 (3:5), Bennett 6, Vazquez 5 (2:2), Archibald 9 (3:4), Barton 12 (3:4), Sullivan 2, Lavina 4 (2:4), Rubio 1 (1:2), Gaines 14 (4:4), Betts 8 (2:2)
Union Olimpija: Jurak 9 (3:4), Rizvič 2, Rannikko 22 (11:12), Markoišvili 17 (2:4), Jurkovič 9, Kuzminskas 6, Čebular 2, D. Lorbek 19 (1:1)
Prosti meti: Juventut 20:27, Union Olimpija 17:21
Met za dve točki: Juventut 19:39, Union Olimpija 18:30
Met za tri točke: Juventut 8:20 (Fernandez 3, Bennett 2, Barton, Vazquez, Huertas), Union Olimpija 11:22 (D. Lorbek 4, Rannikko 3, Markoišvili 3, Jurkovič)
Skoki: Juventut 35 (17 + 18), Union Olimpija 23 (18 + 5)
Osebne napake: Juventut 20, Union Olimpija 30
Pet osebnih: Markoišvili (38.)