Zimski športi

Vrača se klasika: Kitajci za domačo olimpijado obujajo Ledene steze iz Calgaryja

Peking, 25. 12. 2018 08.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Svet je pred 25 leti dodobra nasmejal film Ledene steze o uvrstitvi jamajške ekipe v bobu na zimske olimpijske igre leta 1988 v Calgaryju. Na novo zimski šport izumljajo tudi na Kitajskem, kjer bodo čez tri leta prvič gostili zimske igre, in številne zgodbe so prav tako eksotične.

Kitajska se je sistematično lotila 'proizvajanja' športnikov za vse zimske discipline. Med njimi tudi boba.
Kitajska se je sistematično lotila 'proizvajanja' športnikov za vse zimske discipline. Med njimi tudi boba. FOTO: AP

Kitajska je leta 2015 dobila organizacijo zimskih olimpijskih iger 2022 in si zadala cilj, da postane močna tudi v zimskih športih. Zaokrožile so prve zgodbe o nastanku posameznih ekip. Kitajec Hanati Tueršun je sklepne priprave na sezono 2018/19 opravil v Sjusjoenu v bližini olimpijskega Lillehammerja. Sočasno sta bila z njim na progi domača zvezdnica smučarskega teka Heidi Weng in francoski biatlonski zvezdnik Martin Fourcade. Razlika je bila očitna, a želja kitajskega tabora je, da se to do iger v Pekingu spremeni.

Enaindvajsetletni Tueršun je eden od več sto kitajskih športnikov, ki se v Skandinaviji pripravljajo na igre, Norveška pa je tista država, ki Kitajcem – ti v smučarskem teku nimajo tradicije, pomaga pri pripravah in razvoju. Gre za uraden sporazum med državama, ki vključuje tudi skupno delo v raziskavah in boju proti dopingu, Kitajci pa bodo Norvežanom po športni plati pokazali denimo, kako je mogoče napredovati v namiznem tenisu. Do februarja 2022 naj bi se Kitajci približali svetovnemu vrhu. "Ne vem, ali nam bo res uspelo. Tega med nami ni poskušal še nihče, a smo optimisti," pravi norveški trener Kristian Bjune Sveen, ki trenira skupino 13 izbranih kitajskih tekačev, starih od 15 do 21 let. To so tekmovalci, ki so se v preteklosti ukvarjali z drugimi športi, veliko je nekdanjih atletov, za zimske igre pa so prvič stopili na smuči. In jeseni je bilo takih skupin v Lillehammerju sedem.

Trenerji poudarjajo, da gre za zelo disciplinirane in motivirane športnike, ki imajo manjše težave s prilagajanjem. Po eni strani gre za druge navade in običaje, drugačna je hrana, po drugi pa se posameznikov loteva tudi domotožje, a prednost ima dober olimpijski nastop pred domačimi gledalci.

Kitajska se je resno lotila tudi smučarskih skokov. Na domači olimpijadi želijo biti konkurenčni v vseh disciplinah, zato so v smučarskih skokih najeli tudi slovenske strokovnjake. Člansko moško reprezentanco trenutno vodi nekdanji slovenski reprezentant Jure Radelj.
Kitajska se je resno lotila tudi smučarskih skokov. Na domači olimpijadi želijo biti konkurenčni v vseh disciplinah, zato so v smučarskih skokih najeli tudi slovenske strokovnjake. Člansko moško reprezentanco trenutno vodi nekdanji slovenski reprezentant Jure Radelj. FOTO: AP
Prav disciplina in motivacija kitajskih športnikov sta pustila izjemen vtis na skandinavske trenerje. "Mladi športniki so zelo spoštljivi in na treningih dajo vedno vse od sebe. Po svoje je z njimi zelo lahko delati, saj jih ni treba priganjati," pravi Kjetil Strandbraten, ki trenira skupino smučarjev skakalcev. Tudi on opaža težave zaradi jezika, prehrane in različne kulture, a dodaja, da gre za športnike, ki so pripravljeni za uspeh na igrah narediti vse. In Kitajci ustvarjajo vse na novo. Sedemnajstletni Dženpeng Vang kandidira za ekipo v smučarskih skokih. "Zame je najpomembnejše, da nastopim na zimskih olimpijskih igrah," pravi tekmovalec začetnik, ki je pri tej starosti do jeseni šele enkrat skočil z 10-metrske naprave. Najboljši slovenski skakalci se v tej starosti spogledujejo že s poleti v Planici. "Kitajci niso vajeni, da jih kdo vpraša, kako so in če se zabavajo na treningu. Čudi jih tudi, ko se pogovarjamo o motivaciji, saj dajo od sebe vedno 100 odstotkov," pripoveduje trener Bjune Sveen. Za kitajske športnike je napor na treningu samoumeven. Tudi zato, ker številni izhajajo iz siromašnega okolja in je šport za njih odskočna deska v boljše življenje. Kitajska se je projekta zimskih iger lotila z maso mladih, ki jim je dala tuje strokovnjake. Večina še nikoli ni videla ne tekaških smuči ne smučarskih skakalnic. Nerodnosti in zapletov je bilo že našteto, podrobnosti pa bodo do iger verjetno razkrili tudi nekateri slovenski trenerji, ki sodelujejo s kitajskim olimpijskim komitejem.

Peter Kotnik tam dela z deskarji na snegu, Jure Radelj s smučarji skakalci, Pavli Čebulj z alpskimi smučarji, nekateri sodelujejo tudi s slovenskimi pomočniki. Za zdaj so informacije skope, saj je za pogovor z njimi potrebno posebno dovoljenje delodajalcev. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.