
Izvršni odbor (IO) Olimpijskega Komiteja Slovenije (OKS) je v Ljubljani določil slovensko reprezentanco, ki bo februarja nastopila na olimpijskih igrah v Sočiju. V njej je 66 športnikov in športnic, s trenerji, serviserji, zdravniki in drugimi spremljevalci (79) pa ekipa šteje 145 oseb. Na odprtju OI bo slovensko zastavo nosil Tomaž Razingar.
Ime Razingarja, kapetana slovenske hokejske vrste, je na seji sporočila Petra Majdič, vodja slovenske reprezentance v Sočiju. "Slovenska reprezentanca je najmočnejša na zimskih OI doslej, saj smo v prejšnji sezoni zabeležili sedem medalj na svetovnih prvenstvih v olimpijskih športih, tudi ta zima pa kaže, da imamo velik potencial," je zatrdil Janez Kocijančič, predsednik OKS. Reprezentanca se bo javnosti predstavila v sredo zvečer v Ljubljani.
"Odbor za vrhunski šport (OVŠ) OKS je v ekipo predlagal tudi tiste športnike, ki so delno izpolnili slovenske norme, vsi pa imajo norme Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok). Obenem pa smo s seznama črtali kandidate, ki v tej sezoni niso dosegli ustrezne forme," je povedal Bogdan Gabrovec, predsednik OVŠ in podpredsednik OKS.

Mednarodni olimpijski komite oziroma Mednarodna biatlonska zveza Sloveniji Sloveniji ni dodelila kvote za mešano biatlonsko štafeto. "Slovenija je v svetovnem pokalu dosegla drugo in peto mesto v mešanih štafetah. Ker se Andreja Mali posamično ni uvrstila na OI, je ekipa ostala le z eno tekmovalko (Teja Gregorin). Pisal sem predsednikoma IBU in Moka, da bi na OI lahko nastopili z mešano štafeto. Delno sta pritrdila našim argumentom, vendar sta mi odgovorila, da naknadno spreminjanje pravil ni mogoče, torej uvrstiti na OI posameznico brez mednarodne norme. Ker niso potrdili Andreje Mali, mešana štafeta tako ne bo nastopila na OI," je pojasnil Kocijančič.
Na predlog Matjaža Rakovca, predsednika Hokejske zveze Slovenije (HZS), so glasovali le o Martinu Čatru, mladem alpskem smučarju. Rakovec je menil, da bi lahko nastopil na OI, vendar Čater ni dobil podpore članov IO. To je bilo, poleg izbora celotne reprezentance, edino glasovanje o potnikih za Soči.
Če bi Mok dodelil dodatne kvote Sloveniji, kar bi se zgodilo v primeru odpovedi v drugih reprezentancah, bi v Sočiju nastopili v deskanju v snežnem kanalu Filip Kavčič, Tin Mastnak v paralelnih disciplinah, Matic Plaznik pa v nordijski kombinaciji za ekipno tekmo. Kocijančič je ocenil, da je za to malo možnosti, bo pa vse dokončno znano v naslednjih nekaj dnevih.
Podrobne obrazložitve o možnih spornih kandidatih je podal Blaž Perko, direktor OVŠ. "Alpska smučarja Rok Perko in Klemen Kosi imata delno potrjeni normi. Perko je lani dosegel normo, letos je ni potrdil, bil pa 19. na prejšnjem smuku, vendar na skrajšani progi. Klemen Kosi je še mlad tekmovalec in je izpolnil normo z uvrstitvijo do 30. mesta, zato se mu kot obetavnemu ponudi možnost nastopa na OI. Katarina Lavtar je delno izpolnila normo, manjka ji uvrstitev do 16. mesta, vendar se je na zahtevnih veleslalomih uvrščala med 30 in je druga slovenska veleslalomistka. Ana Drev je že nastopila na dveh OI in ni izpolnila norme, zato ni predlagana za nastop na OI, prav tako pa sta brez norme tudi Andrej Šporn in Martin Čater," je izbor v alpskem smučanju strnil Perko in dodal, da norm niso izpolnili še Rok Rogelj v deskarskem krosu, v sankanju Danej Navrboc, v skeletonu Anže Šetina, v smučarskem teku pa Boštjan Klavžar in Rok Tršan.

Imenovanje reprezentance je bila uvodna in osrednja ter najdaljša točka dnevnega reda. O razvrstitvi panog v razrede, ki je pomemben del kategorizacije športa, bodo razpravljali na seji IO 3. februarja. Nekaj besed je bilo tudi o osnutkih poročil o delu v lanskem letu in programu za letošnje.
Slovenska reprezentanca za OI v Sočiju (66):
* alpsko smučanje (8):
- moški: Rok Perko, Mitja Valenčič, Klemen Kosi, Žan Kranjec;
- ženske: Tina Maze, Ilka Štuhec, Maruša Ferk, Katarina Lavtar;
* hokej na ledu (25):
Robert Kristan, Luka Gračnar, Andrej Hočevar, Aleš Kranjc, Miha Robar, Blaž Gregorc, Sabahudin Kovačević, Andrej Tavželj, Klemen Pretnar, Žiga Pavlin, Matic Podlipnik, Anže Kopitar, Jan Muršak, Marcel Rodman, Žiga Jeglić, Rok Tičar, Robert Sabolić, Tomaž Razingar, Jan Urbas, Boštjan Goličič, Aleš Mušič, Žiga Pance, Miha Verlič, Anže Kuralt;
* smučarski skoki (9):
- moški: Peter Prevc, Robert Kranjec, Jaka Hvala, Jurij Tepeš, Jernej Damjan;
- ženske: Katja Požun, Špela Rogelj, Eva Logar, Maja Vtič;
* biatlon (6):
- moški: Jakov Fak, Klemen Bauer, Janez Marič, Peter Dokl, Simon Hočevar,
- ženske: Teja Gregorin;
* tek na smučeh (5): Katja Višnar, Vesna Fabjan, Alenka Čebašek, Nika Razinger, Barbara Jezeršek;
* nordijska kombinacija (3, 1 pogojno): Marjan Jelenko, Gašper Berlot, Mitja Oranič;
* prosti slog (1): Filip Flisar;
* deskanje na snegu (9):
- moški: Žan Košir, Rok Marguč, Rok Flander, Izidor Šušteršič (paralelne discipline), Matija Mihić (deskarski kros) Tim-Kevin Ravnjak, Jan Kralj (snežni kanal);
- ženske: Cilka Sadar (paralelne discipline), Gloria Kotnik (paralelne discipline).
* Pogojno, če dodatno določi MOK:
Andreja Mali (biatlon), Filip Kavčič (deskarski snežni kanal), Tim Mastnak (deskarske paralelne discipline) in Matic Plaznik (nordijska kombinacija).
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.