Do 25. februarja se bo za rekordna 102 kompleta medalj borilo več kot 2900 športnikov iz 92 držav. Med njimi je 71 Slovencev.
"Dragi olimpijci iz vsega sveta, spoštovani športniki, člani olimpijske družine. Dobrodošli na zimskih olimpijskih igrah v Pjongčangu," je v govoru zbrani množici predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Thomas Bach. "To je trenutek, na katerega smo vsi čakali. Vsi ste za trenutek delali predano in nepopustljivo. Na to ste lahko ponosni, napočil je čas za Pjongčang. Hvala vsem, ki ste omogočili, da je do olimpijskih iger prišel. Posebna hvala pa tisočim prostovoljcem, ki so nas tako toplo sprejeli. Vsem se zahvaljujem. Športniki, zdaj ste na vrsti vi. V vas bodo ljudje iskali navdih. Pokazali boste, da lahko živimo v miru in strpnosti. Lahko le uživate v olimpijskih nastopih."
Pesem miru, združeni korejski športniki
Po govoru Bacha je južnokorejski predsednik Moo Jae-in dal znak za uradno odprtje iger, sledila pa je pesem miru ’Imagine’, ki jo je v originalu pel John Lennon, svet pa je ugledala leta septembra 1988. Izvedla jo je četverica južnokorejskih pevcev. Zaplapolala je olimpijska zastava in zaigrala himna, ko so športniki, sodniki in uradne osebe prebrali še olimpijske prisege, pa je na stadion prispela tudi olimpijska bakla. V znak otoplitve odnosov med sosedama sta jo prevzeli mladi športnici iz Severne in Južne Koreje, nalogo prižgati olimpijski ogenj pa je prevzela dobitnica zlate olimpijske medalje v umetnostnem drsanju iz Vancouvra leta 2010 Yuna Kim.
Slovenskim športnikom je sreče in dobrih rezultatov zaželel tudi aktualni slovenski predsednik vlade Miro Cerar. Ta jim je v Pjongčang poslal sporočilo prek družbenih omrežij.
Hodeč pod eno zastavo z bledo modro silhueto Korejskega polotoka na belem ozadju in v enakih opravah sta bili ekipi športnikov Južne in Severne Koreje deležni bučnega aplavza s tribun, ki jih je v hudem mrazu zasedlo 35.000 gledalcev. Nalogo zastavonoš so zaupali južnokorejskemu tekmovalcu v bobu Won Yun-jongu in severnokorejski igralki hokeja Hwang Chung-gum.
Vmes so se zvrstile preostale države, čeprav v morda nekoliko nenavadnem vrstnem redu, saj so jih razporedili po korejski abecedi. Iz Slovenije se je v odsotnosti vodje delegacije Francija Petka, ki še čuti posledice viroze, ter nekaterih športnikov, ki se že pripravljajo na tekmovanja, parade narodov udeležilo 50 slovenskih športnikov in 27 spremljevalcev.
Športniki iz Rusije so na stadion prišli pod olimpijsko zastavo, ki jo je nosila prostovoljka, na tabli z imenom države pa je pisalo "olimpijski športniki iz Rusije". Mok je namreč zaradi dopinške afere dovolil nastop le izbranim ruskim športnikom, pa še za te so ves čas tekmovanj vsi nacionalni simboli, vključno z zastavo in himno, prepovedani.
Najstarejši olmpijec oz. olimpijka OI v Pjongčangu je 51-letna kanadska tekmovalka v curlingu Cherly Bernard, ki šteje kar 51 let. A njen nastop je zaradi tega, ker je v ekipi kot rezerva še vprašljiv. V kolikor ne bo nastopila, je tu 49-letni 'curler' Tomi Rantamaeki. Najmlajša predstavnica na letošnjih OI je kitajska predstavnica Wu Meng.
Nase je opozoril tudi olimpijec iz Tonga Pita Taufatofua. Ta je nastopal že na olimpijskih igrah 2016, in sicer v teakwondoju. No, 'poletni' šport je zamenjal za tek na smučeh in se na otvoritvi prikazal kar 'zgoraj brez'.
KOMENTARJI (158)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.