Odprtje, ki ga je režiral najbolj znani kitajski filmski režiser, 71-letni Zhang Yimou, je trajalo dobri dve uri. Odprtje je bilo zelo tehnološko obarvano s številnimi vizualni presežki. Na stadionu Ptičje gnezdo pa so bili prisotni tudi gledalci, ki so seveda morali upoštevati stroge protikoronske ukrepe oz. standarde. Nastopilo je več kot 3000 nastopajočih, predstavilo pa se je 91 reprezentanc. Slovenija se je predstavila kot sedemdeseta. Slovenski športniki so v Peking prišli izjemno dobro pripravljeni, skušali bodo podreti rekord po številu osvojenih odličij iz Sočija, kjer so se okitili z osmimi kolajnami. Skupno je v Peking pripotovalo 42 slovenskih olimpijcev, a vseh ni bilo na otvoritvi, saj nekatere že v soboto čakajo pomembni boji za odličja.
Rdeča nit slovesnosti so bile snežinke. Po tradicionalnem mimohodu držav so se namreč snežinke z imeni držav združile v eno veliko snežinko, znotraj katere je ob koncu zagorel tudi olimpijski ogenj.
Tradicionalni mimohod držav so spremljale svetovno znane melodije klasične glasbe. Kot prva je tradicionalno vstopila Grčija. Slavnostna govora sta imela predsednik organizacijskega odbora iger Cai Či in predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok) Thomas Bach. Igre pa je za odprte razglasil kitajski predsednik Ši Džinping.
Olimpijsko zaprisego sta v imenu športnikov prebrala smučarski tekač Vang Čiang in deskarka Liu Jiaju. Olimpijski ogenj bo v Pekingu, prvem mestu, ki bo gostil tako poletne kot zimske olimpijske igre, ugasnil na zaključni slovesnosti iger 20. februarja.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.