Najboljši slovenski smučarski skakalec vseh časov Primož Peterka se je te dni odločil za konec kariere. Njegovo odločitev sta potrdila oba, ki sta mu v zadnjih letih najbolj stala ob strani, trener Bine Norčič in direktor trženja pri Smučarski zvezi Slovenije (SZS) Primož Ulaga. A Peterko še čaka zadnji skok, saj mu bodo pripravili poslovilno tekmo, kakršno si športnik njegovega kova zasluži. Dvaintridesetletni Moravčan se je po minulem državnem prvenstvu v Kranju, kjer je po ponesrečenem nastopu zasedel 43. mesto, dokončno odločil, da bo sklenil uspešno športno pot. Sicer pa je ta ideja v njem tlela že dlje časa, a ima skoke tako rad, da jo je bilo težko udejanjiti. V svetovnem pokalu je namreč dosegel kar 15 zmag, več kot vsi drugi slovenski skakalci skupaj, poleg tega pa je bil dvakrat najboljši tudi v skupni razvrstitvi svetovnega pokala (v sezonah 1996/97 in 1997/98). V sezoni 1996/97 je kot edini Slovenec doslej osvojil tudi prestižno novoletno turnejo štirih skakalnic. Tako leta 1997 kot leto pozneje je Peterka osvojil tudi laskavi naziv športnik leta.
Na svetovnih prvenstvih v poletih je bil najboljši leta 1998 v Oberstdorfu, kjer je zasedel šesto mesto, kot član slovenske ekipe pa je na olimpijskih igrah 2002 v Salt Lake Cityju osvojil bron, uspeh pa je ponovil tudi na svetovnem prvenstvu 2005 v Oberstdorfu. "Primož je stoodstotno startal v to sezono in bil zelo dobro pripravljen ob koncu poletja oziroma ob prvem snegu ter izbirnih tekmah v Hinzenbachnu. Takrat sva se midva tudi priključila ekipama A in B. Tam je skakal zelo dobro, a ga nekako niso izbrali za naprej, kar ga je precej prizadelo in je bilo težko nadaljevati. Mimogrede je namreč minil mesec dni tekem, ko je na sporedu nordijska turneja in priznal je, da je takrat malo izgubil motivacijo, saj je trdo delal, prišel na določeno raven skakanja in posledično pričakoval, da si bo izboril nastop na kakšnih tekmah," je odločitev Peterke pojasnil Norčič. Peterka je bil že kakšen mesec, še preden je po sredinem državnem prvenstvu sprejel težko odločitev o koncu kariere, povsem "na off" s skakanjem, je še povedal Norčič: "Seveda po razočaranju ni bil več tako stoodstoten pri skakanju kot pred samo zimo, ko je res trdo vadil in dobro skakal, uspešne so bile tudi priprave v Turčiji. V Hinzenbachnu je dobro skakal, tudi glavni trener Matjaž Zupan je dejal, da je nad njim presenečen, ampak ne vem, zakaj ni dobil več priložnosti. Takrat sta se z Matjažem Pungertarjem, enem boljših v celinskem pokalu to zimo, 'tepla' za zadnje, osmo mesto v ekipi B, slednji je skočil približno pol metra več in Peterka je moral ostati doma. To je bilo zanj veliko razočaranje."
"Peterka je sicer rekel, da je uvidel, kako je sposoben še vedno dobro skočiti, a sam sem mu svetoval, naj razmisli o koncu kariere. Skupaj z Ulago smo se usedli in Peterka je sam prišel do tega, da je napočil čas za slovo. Čeprav ima tako rad skoke, da mu je bilo izjemno težko," je še povedal Norčič. Novico je potrdil tudi nekdanji slovenski skakalec Primož Ulaga, ki meni, da si je Peterka zaslužil, da bi v prihodnosti še naprej ostal v skokih. "Pride čas za slovo in treba je pripraviti zgodbo za naprej, saj menim, da si je v bogati karieri nabral kopico neprecenljivih izkušenj, dobro ve, kaj pomeni dobro skočiti in mislim, da lahko veliko da tudi novim generacijam slovenskih skakalcev. Sam je izrazil željo, da bi nadaljeval v skokih, in sam menim, da je sedaj na potezi zveza, da mu da priložnost za delo morda z mlajšimi, ki si jo je zaslužil," je dodal Ulaga. Peterka bo prihodnji teden v Planici pripravil novinarsko konferenco, kjer bo natančneje pojasnil vzroke za konec kariere in razkril načrte za prihodnost ter pojasnil, kako, kdaj in kje se bo tudi uradno poslovil od skakanja.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.