V prvi vrsti jih je sprožil petkov odziv Timija Zajca, ki je bil v soboto zjutraj izključen iz reprezentance za SP, potem ko je kršil pravilnik in kodeks Smučarske zveze Slovenije (SZS) ter pogodbo, ki jo ima s krovno zvezo. Vodji panoge po predlogu glavnega trenerja Gorazda Bertonclja ni preostalo drugega, kot da Zajca izključi s prvenstva.
Po dodatnih pogovorih z vodjo zbora in odbora za smučarske skoke in nordijsko kombinacijo Ljuba Jasniča pa je v soboto mehurček in bržčas tudi reprezentanco nasploh zapustil Bertoncelj. Odločitev je sprejel sam, ni pa o tem razpredal z mediji in s tem javnostjo. Umaknil se je domov, usoda njegovega nadaljnjega dela pa bo znana po torkovi seji zbora panoge.
Po Jasničevih besedah so možnosti za nadaljevanje selektorskega dela minimalne, pojavlja pa se vprašanje, kakšne rešitve lahko poiščejo znotraj panoge, kar se tiče preostanka sezone s še tremi izrazitimi vrhunci: turnejo štirih skakalnic, nordijskim svetovnim prvenstvom v Oberstdorfu ter zaključkom sezone v Planici.
Na ponedeljkovem sestanku strokovnega sveta, ki ga bo vodil Jelko Gros, dokončnih odgovorov še ne bo, v torek zvečer po popoldanski seji pa bo spregovoril tudi Jasnič in podal nekakšen epilog planiškega dogajanja.
Zajc, ki je bil zelo kritičen do strokovnega dela reprezentance, bo bržčas prejel določeno kazen za jezo, izlito v zapis na Instagramu, ki je odmeval tako doma kot v tujini, kjer so smučarski skoki priljubljena športna panoga. Ostal je tudi brez nastopa v Engelbergu, saj je vodstvo panoge že imenovalo sedmerico tekmovalcev za naslednjo postajo svetovnega pokala.
Tam bodo nastopili Anže Lanišek, Bor Pavlovčič, Peter Prevc, Domen Prevc, Tilen Bartol, Rok Justin in Cene Prevc. Težko pa bi slovenska reprezentanca v nadaljevanju sezone ob vseh vrhuncih nastopala brez v zadnjih letih enega uspešnejših skakalcev. Četudi to zimo ni ravno navdušil, je Zajc z izjavami, na podlagi katerih je bil izključen, skorajda pustil na cedilu preostale člane reprezentance, ki je morala pri Mednarodni smučarski zvezi Fis pridobiti posebno dovoljenje, da se lahko v petek še predskakalec Peter Prevc priključi trojici za nastop na ekipni tekmi.
Po sobotnem viharju dobra predstava na nedeljski ekipni tekmi
Tudi njegova prisotnost je pomirila preostalo trojico, ki je iz poletov z izjemo Pavlovčiča iztisnila še nekaj dodatnih atomov moči. Še posebej Lanišek, ki je imel kar četrti posamični izid na ekipni tekmi.
Ta je nato kljub izboljšanju ravni slovenskih skokov potekala po pričakovanjih oziroma na podlagi dosedanjih izidov pod Poncami. Slovenci v postavi Domen in Peter Prevc, Pavlovčič in Lanišek se niso mogli bistveno meriti s tremi izstopajočimi reprezentancami. Po polovici tekme so zasedli četrto mesto in ga zadržali do konca.
Prvo mesto je po preobratu v zadnji seriji zasedla Norveška, Viking Halvor Egner Granerud pa je le prišel na svoj račun z izjemnim zadnjim poletom. Tretja je bila Poljska. Slovenija je bila po štirih skokih še blizu zmagovalnega odra, na koncu pa so bili varovanci začasnega trenerja Roberta Hrgote daleč od brona in kolajne, ki je bila cilj pred začetkom domačega SP.
Prva priložnost na prvenstvu je splavala po vodi že po petkovi polovici posamične tekme, ko so Slovenci močno zaostali za pričakovanji. Nato je sledila afera Zajc, pa zamenjava trenerja, vseeno pa so v nedeljo orli le popravili vtis. Vseeno je Lanišek kot daleč najboljši slovenski letalec ta konec tedna z 12. mestom za svetovnim prvakom Karlom Geigerjem po štirih tekmovalnih serijah zaostal natanko 100 točk, kar preračunano pomeni dobrih 83 metrov. Pavlovčič je bil 20., najmlajši od bratov Prevc pa mesto za njim.
V posamični konkurenci minimalne razlike
Na vrhu je Geiger za vsega pol točke ugnal skrušenega in zaradi končnega razpleta razočaranega Graneruda, sicer vodilnega v svetovnem pokalu. Tretje mesto je zasedel še en Nemec, Markus Eisenbichler. Niti Geiger niti Eisenbichler pa nato dan kasneje v obeh serijah nista mogla prevesiti tehtnice na stran Nemcev, ki tako še naprej čakajo na prvi naslov svetovnih prvakov med ekipami.
Organizatorjem vse pohvale
Prvenstvo se je za Slovenijo rezultatsko končalo v slogu letošnjih nastopov v svetovnem pokalu, na drugi strani pa so organizatorji dogodka z vseh strani prejemali čestitke. Organizacijski odbor Planica ter zdravstvena služba prvenstva sta v sodelovanju s Fisom pripravila učinkovit mehurček, ki so ga zaradi okužbe z novim koronavirusom predčasno zapustili le Švicarji.
Obenem so se v Planici, kjer so tekme potekale brez gledalcev, organizatorji uspešno spopadli še s številnimi drugimi izzivi, med katerimi velja omeniti prvo izvedbo tekme z umetno razsvetljavo, saj so morali zaradi drugih zimskih tekmovanj decembrski termin SP izpeljati v poznopopoldanskih urah.
Planiški dogodek, ki je bil edinstven tako in drugače tudi zaradi trenutnih zdravstvenih razmer, je bil znova v ponos vsem vpletenim v organizacijo. Večina skakalnih navdušencev pa si bo 26. SP v poletih, sedmo v dolini pod Poncami, zapomnila predvsem po aferi, ki je izbruhnila v petek in se bo nadaljevala vsaj do torka.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.