Nemški skakalci so bili po zmagoslavju na posamični tekmi z novim svetovnim prvakom Karlom Geigerjem in tretjeuvrščenim Markusom Eisenbichlerjem na dobri poti do prvega ekipnega naslova v zgodovini. Vodili so po prvi seriji in bili pred zadnjo skupino skakalcev še v vodstvu. Za Norvežane je uspešno nastopil svetovni podprvak Granerud, medtem ko prvaku Geigerju v finalu ni uspel takšen polet kot v prvi seriji, tako da so Nemci ostali brez zmage in osvojili še tretje ekipno srebro.
"Tekma je bila res nora. Bili smo trd boj z Nemci. Vedeli smo, da je imel Granerud v sebi zmago. Verjeli smo, vendar zato ni bilo nič manj živčno. To je bila ena najtežjih preizkušenj, kar sem jih doživel," je dejal Daniel Andre Tande, svetovni prvak iz leta 2018. Poleg Graneruda in Tandeja sta do zlata poletela še Johan Andre Forfang in Robert Johansson.
Geiger je tolažil ekipne kolege, Eisenbichler pa je srebro pospremil bolj slabe volje. "Lepo tekmovanje, razburljivo do konca. Srebra se res lahko veselimo," je dejal Geiger, njegov moštveni kolega pa je dodal: "Trenutno sem nekoliko razočaran, res sem si želel postati ekipni svetovni prvak v smučarskih poletih. Žalosten sem."
Planica še naprej zakleta, junaška vrnitev Petra Prevca
Slovenci, ki so na domačih tleh branili moštveno srebro, so tokrat v postavi Domen Prevc, Peter Prevc, Bor Pavlovčič in Anže Lanišek pokazali drugačen obraz kot minule dni in se skoraj povsem do konca s Poljaki borili celo za bronasto odličje, vendar so bili na koncu prekratki. Planica tako ostaja "zakleta" za slovenske skakalce, saj od tu še nimajo kolajne.
Za Slovenijo je prvi skakal Domen Prevc, ki je v prvi seriji pristal pri 211 metrih, v finalu pa je poletel do 226 m, kar je bila druga daljava te skupine, Slovenija pa je bila četrta za za Norvežani, Nemci in Poljaki. V drugi skupini je tekmoval slovenski rekorder Peter Prevc, ki se mu sprva na internih kvalifikacijah ni uspelo vrstiti v slovensko reprezentanco za to SP, po incidentu s Timijem Zajcem in dovoljenju Mednarodne smučarske zveze (Fis) pa je prevzel vlogo gasilca požara.
Že v prvem nastopu mu je uspel najboljši polet ta teden - 221 metrov -, tudi v finalu je potegnil do 218,5 m in zadržal Slovenijo v boju za stopničke. "Finalni polet je zame pomenil potrditev, da se za tekmo še vedno znam sestaviti in to mi daje veliko zagona za naprej. Danes je bilo na meni namreč veliko pritiska, sam sem si ga naložil, in vesel sem, da sem ga uspešno prenesel," je po uspešnem nastopu dejal nekdanji svetovni prvak Peter Prevc, ki je tik pred zdajci izvedel, da bo tokrat sploh tekmoval.
V vodstvu so bili Nemci pred Norvežani in Poljaki. Najmlajši član ekipe Bor Pavlovčič, ki prvič nastopa na SP, je v tretji skupini v prvo pristal pri skromnih 200 metrov, v drugo pa je poletel meter dlje. A to je bilo premalo, da bi lahko v domačem taboru še upali na kolajno.
V zadnji skupini je nastopil najmočnejši člen slovenske vrste ta konec tedna Anže Lanišek, ki mu je v prvi seriji uspel izjemen polet do 231 metrov, kar je bila tretja daljava prve serije za Geigerjem in srebrnim s posamične tekme, Norvežanom Halvorjem Egnerjem Granerudom. Lanišek je zdržal pritisk in tudi v finalu poletel do 231,5 metra za potrditev četrtega mesta za slovo od planiškega prvenstva.
Hrgota zadovoljen s prikazanim
"Fantom kapo dol. Res so profesionalno oddelali tekmo, kar je lepa popotnica za nadaljevanje sezone. Morda smo ljudem doma pred TV-zasloni za hip dali kakšno upanje tudi na kolajno, česar si še pred 24 urami res nismo mogli predstavljati. To me najbolj umirja in veseli. Fantje so danes pokazali pravi obraz," je za TV Slovenija dejal začasni trener Robert Hrgota.
Smučarski skakalci pa ne bodo imeli veliko časa za oddih, saj jih že prihodnji konec tedna čaka naslednja postojanka svetovnega pokala v švicarskem Engelbergu.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.