Prvič po treh letih je slovenska predstavnica končala turnejo, vendar je pred zadnjo etapo kazalo še precej bolje. Anamarija Lampič je sobotno predzadnjo etapo na 10 kilometrov klasično s skupinskim startom končala na osmem mestu in skupno napredovala na deseto mesto, nato pa ji je brutalni vzpon pobral preveč moči, da bi se lahko vmešala v boj za deseterico. Na koncu je padla tudi iz dvajseterice ter jo je za mesto prehitela še Čebaškova.

"Tekma je res naporna. Vzpon ne dopušča, da bi vsaj malo zadihal. Nisem vedela, kaj me čaka in na koncu je bil to samo boj. Nisem želela niti kaj preveč gledati gor, koliko je še do konca. Sama danes niti nisem imela težave, da bi me pekle noge. Zagrabil pa me je krč v prepono. Vseskozi tečeš s kratko tehniko, ne odpiraš se dovolj in zato sem imela malo krča. Tam sem izgubila, vmes, ko je bil slalom, sem se skušala nadihati, na koncu pa sem res vesela, da sem na vrhu. Skozi progo sem vedela, na katerem mestu sem tekla, saj smo po 20. mestu štartale skupaj. Približno sem tako vedela, kje sem. Škoda je tistega krča, saj bi Rusinjo še lahko prehitela. A enkrat ko imaš tako trde noge in ko je toliko laktata v mišicah, nimaš nobene hitrosti več za šprint," je po tekmi povedala Čebaškova.
"Nisem razočarana, niti slabe volje. Vedela sem, da bo danes zame najtežja etapa od vseh. Trpela sem od štarta do cilja. Umirala sem. To bi lahko primerjala morda le z državnim prvenstvom, kjer je prav tako samo vzpon. Tam tudi nisem dobra. Zame vzpon res ni, rada imam razgiban teren. Že na začetku vzpona sem se zaletela v zid, takoj sem zahodila. Ko sem videla tablo, da je še tri kilometre do konca, mi je postalo kar malo slabo. Danes je bilo res težko, pomislila sem tudi o tem, da odstopim, a sem uspela priti do cilja," pa je dodala Lampičeva.

Oestbergova je po treh letošnjih posamičnih zmagah zanesljivo prvič v karieri slavila na novoletni turneji, na kateri je bila dvakrat druga, obakrat za rojakinjama. Leta 2016 jo je ugnala Therese Johaug, v prejšnji sezoni pa Heidi Weng, ki je tedaj slavila drugič zapored.
V sezoni 2008/09 je Petra Majdič Sloveniji s skupnim tretjim mestom prvič priborila zmagovalne stopničke, naslednjo zimo pa je bila druga in je zaostala le za Poljakinjo Justyno Kowalczyk. Ta je tedaj začela pohod do rekordnih štirih zmag, vse je dosegla v nizu. Končala ga je v sezoni 2013/14 Therese Johaug, ki je začela norveško žensko prevlado na turneji.
Čebaškova in Lampičeva sta po Majdičevi, Barbari Jezeršek, Vesni Fabjan, Maji Benedičič in Lei Einfalt šesti in sedmi Slovenki, ki sta končali turnejo. Med Slovenci, ki so tokrat končali predčasno, je vrh, dvakrat, osvojil le Nejc Brodar.
Johannes Hoesflot Klaebo pa je postal najmlajši zmagovalec novoletne turneje v moški konkurenci. Dvaindvajsetletni Norvežan je zanesljivo ubranil vodstvo v skupnem seštevku, pa čeprav se mu je na devetkilometrskem vzponu Rus Sergej Ustjugov približal na vsega 16,7 sekunde. Pri vzponu na cilj, ki leži na nadmorski višini 3650 metrov, klanec pa se povzpne tudi na 28 odstotkov, si je najnižjo stopničko zmagovalnega odra priboril drugi Norvežan Simen Hegstad Krüger.
Branilec naslova Švicar Dario Cologna, ta je tekmovanje dobil kar štirikrat, v finalu ni nastopil. Razlog so težave z dihali, ki so se pojavile po sobotni 15-kilometrski tekmi. Sredi tedna je odnehal tudi edini slovenski predstavnik Miha Šimenc.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.