Prav njegova raziskava, v kateri je razkril celoten sistem nepravilnosti in dopinških prekrškov, je bil eden glavnih razlogov za odločitev za začasni suspenz Rusije. To se je zgodilo letos poleti, Mok (Mednarodni olimpijski komite) pa je takrat začasno suspendiral ruske olimpijce in paralolimpijce.
Richard McLaren v svojem sporočilu razkriva, da je več kot tisoč ruskih športnikov vpletenih v sistematični doping, med njimi je 12 takšnih, ki so na zimskih OI v Sočiju leta 2014 osvojili odličja. med njimi so tudi štirje, ki so se okitili z zlatom. To je neverjetna številka, več kot tisoč ruskih športnikov in športnic v tridesetih športih je bilo vključenih v manipulacije z jemanjem dopinga in njegovim prikrivanjem. Z zlorabo so začeli leta 2011 in nadaljevali vse do leta 2015.
"Športniki, trenerji in športni navdušenci so bili po zaslugi ruskih državnih organov zavedeni. V zaroti so sodelovali ruski uradniki v okviru ministrstva za šport, vanjo pa so bili vpleteni tudi ruska protidopinška agencija (Rusada), center za športno pripravo ruskih reprezentanc, protidopinški laboratorij v Moskvi in državna varnostna služba (FSB). Do kršitev in prikrivanj je prišlo že na poletnih olimpijskih igrah v Londonu, nadaljevale pa so se tudi na univerzijadi 2013, svetovnem atletskem prvenstvu 2013 in na zimskih olimpijskih igrah 2014 v Sočiju," je na današnji novinarski konferenci dejal McLaren.
McLaren je poudaril, da je Rusija na olimpijskih igrah v Londonu osvojila 24 zlatih, 26 srebrnih in 32 bronastih medalj, vendar nihče od ruskih športnikov na dopinških testih ni bil pozitiven. "Vendar je ruska reprezentanca spravila na slab glas OI v Londonu kot nihče pred njimi, v kakšnem obsegu pa se je to zgodilo, verjetno nikoli ne bomo izvedeli. Želja po osvajanju medalj je pri njih prevladovala nad etičnimi merili in niso spoštovali olimpijskih načel. Dolga leta so Rusi, ne da bi drugi to vedeli, goljufali na športnih tekmovanjih. Njihovi trenerji in športniki so se šli drugačno igro, prevarani so bili tudi številni navijači in gledalci in čas je, da se to zaustavi," je bil oster McLaren.
"Razpolagamo z dokazi, da je bilo več kot 500 pozitivnih rezultatov prijavljenih kot negativnih, vključno z rezultati nekaterih dobro znanih športnikov, katerih pozitivni testi so bili takoj ponarejeni," je dodal kanadski odvetnik. V svojem poročilu je tudi navedel, da je v Sočiju prihajalo do menjave urina pri ruskih športnikih, kar so dokazali pri dvanajstih dobitnikih olimpijskih medalj.
Mok je letos poleti odločitev o kaznih za ruske športnike sicer prepustil posamičnim panožnim zvezam, brez OI v Riu je tako ostalo sto ruskih športnikov, mednarodni paraolimpijski komite pa je bil bolj oster in je nastop na paraolimpijskih igrah v Braziliji prepovedal celotni ruski ekipi. Mok je ravno v sredo, 7. decembra, podaljšal sankcije proti Rusiji zaradi dopinškega škandala, ki ga je sprejela 19. julija.
Mok je obenem sporočil, da bo preučil celotno poročilo in se nato odločil, kako ukrepati. Ponudili bodo priložnost pojasnil ruskim športnikom in ruskemu Ministrstvu za šport in drugim s športom povezanimi organizacijami v tej državi. Vse dokaze bo IO Moka nato podrobno preučil in se potem odločal o nadaljnjih ukrepih.
Rusi zanikajo očitke
Rusko ministrstvo za šport se je odzvalo na zadnje obtožbe o državno podrtem sistematskem dopingu v športu. Danes so protidopinške oblasti namreč objavile drugi del poročila McLaren, Rusi pa že zagotavljajo, "da v državi ni bilo nikakršnega sistema, ki bi podpiral doping v športu" in da se bo država še naprej borila proti dopingu. Rusko ministrstvo je še zatrdilo, da bo podrobneje preučilo vse podrobnosti iz poročila McLaren. Kanadski odvetnik Richard McLaren je v svojem današnjem poročilu, objavljenem v Londonu, razkril, da je bilo več kot tisoč ruskih športnikov in športnic v tridesetih športih vključenih v manipulacije z jemanjem dopinga in njegovim prikrivanjem. Z zlorabami so začeli leta 2011 in nadaljevali vse do leta 2015, vanjo pa so bili vključeni tako tisti, ki so nastopili v poletnih kot v zimskih športnih panogah. V svojem poročilu je McLaren še enkrat potrdil, da so v zlorabi dopinga sistematično sodelovali ruski državni organi.
McLaren je poudaril, da je Rusija na olimpijskih igrah v Londonu osvojila 24 zlatih, 26 srebrnih in 32 bronastih medalj, vendar nihče od ruskih športnikov na dopinških testih ni bil pozitiven. Kot je dejal odvetnik, na Svetovni protidopinški agenciji razpolagajo z dokazi, da je bilo več kot 500 pozitivnih rezultatov prijavljenih kot negativnih, vključno z rezultati nekaterih dobro znanih športnikov, katerih pozitivni testi so bili takoj ponarejeni. V svojem poročilu je tudi navedel, da je v Sočiju prihajalo do menjave urina pri ruskih športnikih, kar so dokazali pri dvanajstih dobitnikih olimpijskih medalj. V prvem delu McLarnovega poročila sredi julija letos je bilo objavljeno, da je moskovski laboratorij prikril več sto pozitivnih dopinških testov v različnih športih pred zimskimi olimpijskimi igrami v Sočiju. Temu poročilu je sledila prepoved nastopa za številne ruske športnike na poletnih olimpijskih igrah v Rio de Janeiru, na paraolimijskih igrah pa Rusi niso smeli nastopiti.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.