Osrednja tema vseh pogovorov v olimpijski vasi v Vancouvru je še vedno smrt sankača Nodarja Kumaritašvilija. "Še vedno smo v šoku. Vsak dan je žalosten zaradi nesreče. Nimam besed," je med drugim o tragičnem dogodku povedal predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Jacques Rogge. Čeprav je bilo iz poročila sodnega izvedenca razvidno, da naj bi bil gruzinski sankač sam kriv za nesrečo, so vse pogostejše tudi teze, ki govorijo, da steza ni povsem ustrezna.

O tem nazorno priča tudi podatek, da je na njej s 154 km/h padel tudi nov sankaški svetovni rekord (Manuel Pfister), ko gre za hitrost posameznika. Stezo je načrtoval inžiner iz Leipziga Udo Gurgel. "Steza ni nevarna. Edino, če tekmovalci hitrost povezujejo z nevarnostjo. Na progi je res moč doseči izjemne hitrosti. Smrt je bila posledica spleta nesrečnih okoliščin," je za Bild am Sonntag povedal Nemec. Tudi predsednik Svetovne sankaške zveze (FIL) Wolfgang Harder je s sodelavci že našel rešitev: "Na sankališču za naslednje olimpijske igre bomo pred začetkom gradnje skušali izračunati najvišje dosežene hitrosti. V kolikor bomo ugotovili, da je steza prenevarna, bomo pred samo gradnjo našli rešitev za ta problem. Moramo skrbeti za varnost tekmovalcev."

"Loterija z življenji športnikov," se glasi naslov v današnji izdaji uglednega britanskega časnika The Independent, v tekstu pa je novinar želel opozoriti prireditelje ZOI, naj v prihodnje več časa posvetijo varnosti tekmovalcev, kot pa načrtovanju otvoritvene slovesnosti. Na hitrost so v zadnjih letih tekmovalci in trenerji opozarjali tudi Mednarodno smučarsko zvezo (FIS). Sicer pa se je po traginem dogodku že oglasil tudi gruzinski predsednik Mihail Sakašvili in dejal, da nesreča ni posledica neizkušenosti tekmovalca, ki prihaja iz športne družine. Njegov rojstni kraj Bakuriani bo v čast tragično preminulega tekmovalca dobil sankaško progo.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.