Izmed četverice slovenskih smučarskih junakov je manjkal le Rok Marguč, ki je prek telefona pozval, da naj zanj in za njegove reprezentančne kolege navijajo tudi v sredo, ko bo v španski Sierri Nevadi tekma svetovnega pokala v paralelnem veleslalomu. Primož Ulaga, predsednik SZS in nekdanji izvrstni skakalec, ter nekdanji skakalni as Primož Peterka, ki je pred Tino Maze edini osvojil veliki kristalni globus za skupno zmago v svetovnem pokalu (1996/97 in 1997/98), pa sta nabito polni Kongresni trg ter prek televizijskih zaslonov tudi Slovenijo povabila na zaključek svetovnega pokala v smučarskih skokih konec tedna v Planici. Osrednja zvezdnica je bila Mazejeva, ki je porabila kar nekaj časa, da je ob pomoči varnostnikov od avtomobila prišla do odra, kjer so se ob dobitnikih odličij z letošnjih SP zbrali tudi njihovi reprezentančni kolegi. Ti so ji pomagali, ko je z videoposnetkom v ozadju zapela svojo glasbeno uspešnico My Way is My Decision (Moja pot je moja odločitev), ki jo je posnela pred sezono, ko je med napornim vadbenim programom tlakovala svojo pot na športni Olimp. Veliki kristalni globus v njenih rokah je izjemno navdušenje izzval tudi med ljubitelji športa med sprejemom v slovenski prestolnici.
Tina Maze je v nedeljo, 17. marca, z zmago v veleslalomu na finalu svetovnega pokala v švicarskem Lenzerheideju kronala izjemno sezono. Njej v čast so nato v ciljni areni med razglasitvami najboljših v pol ure trikrat zaigrali slovensko himno Zdravljico, najprej za zmago na veleslalomu na finalu svetovnega pokala, nato za mali veleslalomski globus, ob 13.30 pa, ko je visoko dvignila v zrak veliki kristalni globus, še za skupno zmago v pokalu. Zbrala je rekordnih in neverjetnih 2414 točk v svetovnem pokalu, kar je 414 točk več od prejšnjega rekorda Hermanna Maierja iz sezone 1999/2000, letos drugouvrščeno Nemko Mario Höfl - Riesch pa je ugnala s kar 1313 točkami prednosti, kar je prav tako rekordno. Dosegla je 11 zmag in z rekordnimi 24 stopničkami v sezoni prav tako za dve uvrstitvi med prve tri prehitela Maierja. Veliki kristalni globus, prvi v zgodovini slovenskega alpskega smučanja, mala globusa za prvi mesti v veleslalomskem in superveleslalomskem seštevku, primat v superkombinaciji ter drugi mesti v smukaškem in slalomskem seštevku, zlata in dve srebrni kolajni na svetovnem prvenstvu v Schladmingu ter kopica rekordov. S tem se je Tina Maze vpisala ne le v zgodovino slovenskega športa, ampak tudi v anale na svetovni ravni.
Množica ljudi se je v ponedeljek zvečer kljub dežju in snegu zbrala v središču Črne na Koroškem in navdušeno sprejela najboljšo smučarko minule sezone ter njeno ekipo Team To aMaze, danes pa je Mazejevo v Vili Podrožnik na kosilu gostil še predsednik slovenske vlade Janez Janša. S sprejemom na Kongresnem trgu v slovenski prestolnici se počasi končujejo sprejemi za Mazejevo, ki se bo po krajšem premoru začela pripravljati na naslednjo, olimpijsko sezono.
Skakalec Prevc je na svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju v Predazzu 28. februarja po bronu na srednji napravi osvojil svojo drugo kolajno na tem prvenstvu. Povzpel se je še stopničko višje in osvojil naslov svetovnega podprvaka. A po slovesnosti z rožami ga je čakal šok, saj je komisija pri kontroli dresov dolgo premlevala, ali naj ga diskvalificira. Prevc je namreč prehitro slekel dres, tako da je celotna slovenska delegacija dolgo trepetala, ali bo kolajna njegova ali ne. Po dolgem čakanju je tekmovalna komisija slovenskemu asu pogledala skozi prste, tako da jo je odnesel le z zelo resnim opozorilom. Deskar Marguč je 27. januarja na svetovnem prvenstvu v kanadskem Stonehamu v paralelnem slalomu osvojil zlato kolajno, s tem pa je postal najboljši slovenski deskar vseh časov na velikih tekmovanjih. To je bila namreč že njegova tretja medalja na SP. Marguč je branil bronasto medaljo s prejšnjega prvenstva v La Molini, kjer je osvojil tudi srebro v veleslalomu. Lanska in tudi začetek letošnje sezone nista kazali, da bi lahko na najpomembnejši tekmi zime posegel v boj za najvišja mesta. Lani ni bil boljši kot peti, na prvih treh tekmah letošnje sezone pa ga ni bilo med prvo deseterico. A nekoliko slabši rezultati ga niso vrgli s tira. Po slavju na SP je za dodatek 10. marca v švicarski Arosi dobil tekmo svetovnega pokala v paralelnem veleslalomu, kar je bila njegova prva zmaga v svetovnem pokalu.
Biatlonec Jakov Fak je 9. februarja na SP v Novem Mestu na Češkem osvojil bronasto medaljo. Za Faka je bila to že četrta medalja na svetovnih prvenstvih, ob olimpijskem bronu v Vancouvru, ki ga je prav tako osvojil v sprintu, a takrat še v dresu hrvaške reprezentance. Odločitev pred 22.000 gledalci je padla na zadnjem streljanju, po katerem sta od Faka hitreje v cilj prišla le 27-letni Norvežan Emil Hegle Svendsen in branilec naslova Francoz Martino Fourcad.
Uspešni tudi športniki v mlajših kategorijah
V letošnji sezoni športniki niso bili uspešni le na članskih svetovnih prvenstvih, temveč tudi na mladinskih. Tako so bili pozornosti in zahvale deležni vsi dobitniki medalj na mladinskih svetovnih prvenstvih. Katja Požun, Ema Klinec, Špela Rogelj in Urša Bogataj so postale ekipne mladinske prvakinje, Požunova je osvojila še bronasto posamično medaljo. Med skakalci je mladinski svetovni prvak postal Jaka Hvala, enakega leska medalje pa se je razveselil tudi z ekipo, v kateri so bili še Anže Semenič, Ernest Prislič in Cene Prevc. V deskanju je Tim-Kevin Ravnjak v snežnem kanalu slavil srebrno medaljo, v alpskem smučanju pa je Žan Kranjec na veleslalomu potrdil izreden talent in prišel do bronaste medalje. Na odru so se jim pridružili tudi vsi drugi športniki v alpskem smučanju, smučarskih skokih, nordijski kombinaciji, biatlonu, telemark smučanju ter prostem slogu.
KOMENTARJI (339)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.